Making Sense Livin9Lab for the Internet for Society of Everything 2014-4 I Geo-Info Case 1 - Burgers en beleving Gemeente Zwolle Case 2- Leef baarheid Nïjmegen- West Case 3 - IJ ving Lab Stratumseind Eindhoven Case 4 - Energiebeheer campus Wageningen project is samenwerking gezocht met de sociale wetenschap, om ook deze processen te onder zoeken. Binnenkort zullen de wetenschappelijke conclusies van de metingen bekend worden. U kunt de ontwikkelingen volgen op ispex.nl Making Sense for Society Tijdens de kick-off bijeenkomst maakten aanwezigen alvast kennis met drie poten tiële use cases in het Living Lab en gaven 11 personen een pitch, gevolgd door een Momenteel zijn rond enkele thema's werk groepen geformeerd, waaronder privacy en ethiek, 3D-sensordata maar ook sensor standaarden. Over sensor standaarden worden in het najaar ook masterclasses georganiseerd in samenwerking met OGC, de organisatie achter de Sensor Web Enablement standaar den. Zo geeft dr. Steve Liang (University of Calagary) een masterclass over de nieuwe OGC SWE Sensor Things standaard (SWE loT) en verzorgt dr. Simon Jirka (52North en IFGI Munster University) de masterclass Sensor Observation Service (OGC SOS). Het is dan ook mooi dat het Open Geospatial Consortium actief meedoet aan het Living Lab en daarmee krijgt het Lab een internationale dimensie. Wilt u meewerken in dit Living Lab? U kuntzich nog steeds aanmelden via www.geonovum.nl. Michel Grothe, sr. architect Geonovum, rrigrothe@geonovum.nl Figuur t - Invulling vanuit thema's. matchmaking. In het Living Lab draait alles om de use cases, waarin het gaat om het oplossen en bijdragen aan maatschappelijke vraag stukken. In alle cases staat op één of nadere manier sensing centraal. Drie gemeenten zijn alvast bereid gevonden een use case voor te dragen. De gemeente Nijmegen gaat aan de slag met low- en midrange sensoren, die geluid, luchtverontreiniging en stank meten. De gemeente Zwolle richt zich op people sensing en wil weten hoe de burger de stad ervaart. En vanuit de gemeente Eindhoven worden in samenwerking met het Living Lab Stratumseind twee thema's opgepakt: privacy en ethiek, 3D-sensordata. Ondertussen staat het Living Lab open voor nieuwe use cases, waarin u een beroep kunt doen om meer dan 6o publieke en private organisaties, die reeds betrokken zijn bij het Living Lab. Vanuit thema's wordt namelijk invulling gegeven aan onderwerpen die voor alle cases van belang zijn (zie figuur i).

Geo-Info | 2014 | | pagina 7