sional Organisatieveranderingen OVERHEID Weet zo'n CEO de meest waardevolle medewerkers wel te vinden? 2014-4 I Geo-Info 7 van de investering die gedaan wordt door de organisatie. Niet elke GIS-gebruiker wil en/of kan GIS-professional worden! En een GIS-pro- fessional is niet 'beter' dan een GIS-gebruiker. Het werk is alleen heel anders. Organisatieveranderingen Overheidsorganisaties krimpen en maken de laatste jaren keuzes welke activiteiten ze behouden en welke processen ze uitbesteden. De HR Benchmark van Raet (2013) noteerde voor de periode 2012-2013 dat 18 procent van de ondervraagde overheden aangaf een Shared Service Center op te zetten en 14 procent ver wachtte binnen twee jaar bedrijfsactiviteiten uit te besteden (zie figuur 1). Een provinciesecretaris geeft in een interview in deze rapportage aan dat flexibiliteit hierin een noodzaak is. Hij zegt: "Ikverwacht dat de scheidslijn tussen de publieke en private markt steeds meer gaat verdwijnen. Dit betekent dat we steeds meer een hybride organisatie worden. Voor veel taken is geen ambtelijke status nodig." Bezuinigingen, vergrijzing en een verande rende taakstelling maakte mobiliteit volgens dit onderzoek tot dé HR-prioriteit van 2013. Mensen mobiel houden en kunnen herplaat sen was voor 36 procent van de ondervraag den een belangrijk HR-thema. Strategische personeelsplanning en Het Nieuwe Werken (HNW) stonden respectievelijk op de tweede (32%) en derde (31%) plaats. HNW helpt HR om mensen te binden, vinden en boeien. Uitstroom oud en uittocht jong Binnen enkele jaren zal een groot deel van de oudere werknemers met pensioen gaan. In 2020 zal 20% van de Nederlandse bevolking 65 jaar en ouder zijn, wat betekent dat deze groep gaat uitstromen. Dit heeft tot gevolg dat organisaties het risico lopen waardevolle kennis, die juist nodig is, te verliezen. Uit zeer recent onderzoek dat Raet en Totta Research hebben uitgevoerd (youforce, 2014) blijkt echter ook dat werkgevers de komende twee jaar te maken krijgen met een flinke uittocht van jonge medewerkers! Bijna 30 procent van medewerkers jonger dan 35 jaar verwacht in de aankomende twee jaar de huidige werk gever te verruilen voor een andere. Daar staat tegenover dat de meeste medewerkers tussen de 45 en 65 jaar denken dat ze over twee jaar nog steeds dezelfde functie heb ben bij hun huidige werkgever (70 procent). Slechts 5,4 procent van deze groep denkt over twee jaar een andere werkgever te hebben. Verder blijkt dat oudere medewerkers iets meer dan gemiddeld bang zijn tegen die tijd geen baan meer te hebben. 2012-2014 - Overheid (meerdere antwoorden mogeüjk) j Verkoop var» bedrijf of Vver n9 bedrijfsonderdelen Kostenreductie Uitbesteding Organisatiestructuur Organisatiestrategie N Fusie Jo, v Afslanking van het aantal medewerkers Opzet van een Shared Service Center geodomein Figuur 1 - Organisatieveranderingen bij de overheid 2012-2014 (figuur 02.26.ni).

Geo-Info | 2014 | | pagina 9