Niet alle potenties van 3D worden benut 3D in Nederland is versnipperd 2014-5 I Geo-Info 1 9 Figuur 8 - Links: Gebiedsmodel van Eindhoven met BIM, yD-stadsmodel en DTM; Rechts: Zonne-analyse op yD-model van Eindhoven. Het berekenen van 3D-TOP10NL voor heel Nederland op basis van TOP10NL en AHN2 zou duizenden procesuren in beslag nemen. In een onderzoeksproject van VU/Geodan is daarom een oplossing gezocht door processen parallel te laten draaien op de supercomputer SARA van het eScience center. Hierdoor kan de doorlooptijd beperkt blijven tot enkele weken. Na het genereren van de 3D-data, liggen volgende uitdagingen in het beheer, de ontsluiting en update van de data. Geologische ondergrond TNO biedt verschillende 3D-modellen van de Nederlandse ondergrond, zoals het model "Nederland 3D" voor de ondergrond van 50 m onder NAP tot aan de Vaalserberg (325 m boven NAP). Dit model bestaat uit voxels van 250 bij 250 meter in de horizontaal en een dikte van 1 meter met daaraan geologische eigenschap pen gekoppeld zoals stratigrafie en lithoklasse. In GeoTOP (nog niet landsdekkend beschikbaar) wordt deze "ondiepe" geologische ondergrond verder onderverdeeld in voxels van 100 bij 100 meter horizontaal en 50 centimeter verticaal. De modellen DGM (Digitaal Geologisch Model) en REGIS II modelleren de "matig diepe" ondergrond (tot 500 meter) in geologische en hydrogeologische lagen. De modellen worden gebruikt voor vraag stukken zoals die rond grondwater, warmte/ koude opslag, plannen van tunnels en andere infrastructuur en ondiepe delfstoffenwinning. De modellen zijn vrij beschikbaar op www.dinoloket.nl. Conclusie De mogelijkheden voor beheer, inwinning, ontsluiting en gebruik van 3D geo-informatie hebben zich de afgelopen jaren enorm ontwikkeld. In dit artikel zijn slechts een selectie aan mogelijke 3D-toepassingen gepresen teerd en zijn ook niet de ontwikkelingen in het buitenland genoemd, zoals NordRhein Westfalen die alle 6 miljoen gebouwen in LOD2 als webservice aanbiedt en Bayern die voor 8 miljoen gebouwen hetzelfde doet vanaf 2015. Sinds 2009 was LOD1 al beschikbaar voor heel Duitsland. Andere topografische diensten maken ook rigoureuze stappen naar 3D. Zo is de basisdata van Swisstopo 3D en zijn de 2D-data- producten en kaarten afgeleiden hiervan. In dit artikel zijn ook de 3D-ontwikkelingen rond BIM en binnenruimtes buiten beschou wing gelaten, zoals groeiende 3D-indoortoe- passingen voor navigatie en evacuatie. De tijd lijkt rijp om na te gaan denken over een revolutionaire stap richting 3D waarbij de 3D werkelijkheid niet automatisch meer wordt plat geslagen om in onze overwegend 2D-oplossin- gen en modellen te passen. In Nederland zijn hiervoor nog wel enkele hobbels te nemen (en Nederland is hierin niet uniek). 3D wordt welis waar door steeds meer partijen opgepakt, maar dat gebeurt bijna altijd op projectbasis en voor/ door individuele organisaties. Om een breed gebruik van 3D mogelijk te maken, moet deze versnippering worden opgelost. Dit stimuleert kennisopbouw en ontwikkelingen rond 3D en voorkomt dat het wiel op meerdere plekken tegelijk wordt uitgevonden, dat er concur- rerende standaarden gaan ontstaan en dat 3D onnodig duur wordt. Het opbouwen van een 3D-stadsmodel voor een zonnestudie alleen is wellicht te duur, maar als het 3D-model ook voor andere toepassingen kan worden gebruikt wordt het haalbaar. Om in samenwerking met overheid, weten schap en bedrijfsleven de versnippering aan te pakken en 3D de juiste plek te geven binnen grote ontwikkelingen zoals de Omgevingswet en de Laan van de Leefomgeving is het GeoSa- men initiatief "Doorbraak 3D" in voorbereiding. Lancering van dit initiatief is op 29 oktober 2014, zie ook: geonovum.nl/onderwerpen/ 3d-geo-informatie/nieuws/op-naar-nationale- doorbraak-3d. Referenties DGMR, 2013, Rapport M.2012.1178.00.R001, Werking GPP-syste- matiek en analyse benodigde data, opdrachtgeve I nterpro- vinciala Overleg Stoter, J.E., Louwman, W., Ploeger, H.D., Oosterom, PJ.M. van (2011). 3D-kadaster in Nederland. Geo-Info jaargang 8(3), 4-11. Stoter, J.E., en L. Van en Brink, 3D en BGT (2012) Geo-Info jaar gang 9(6), 10-14. Goos, J., Penninga, F., Reuvers, M., Stoter, J.E. en Vosselman, G. (2013). Specificaties voor de opbouw van 3D IMGeo Data. Geo-Info jaargang 10(2), 4-9. Goos, J., Penninga, F., Reuvers, M., Stoter, J.E. en Vosselman, G., (2013) Uitbreiding van de BGT naar 3D - 3D brondata en eisen aan textuurinformatie. Geo-Info jaargang 10(3), 7-12. GIM, 2014, www.gim-international.com/news/mapping/3d_ mapping/id8169-usgs_establishes_new_3d_elevation_ programme.html Zlatanova, S., J. Beetz, A.J. Boersma, A. Mulder and J. Goos, 2013, 3D Spatial Information Structure for the Port of Rotter dam, In: A. Karpik and V. Seredovich (Eds.), Proceedings of the International Workshop on Global Geospatial Information, 23-25 April 2013, Novosibirsk, Russia, pp. 102-113. De uitgebreide versie van dit artikel is online gepubliceerd (www.geo-info.nl) Jantien Stoter, TU Delft, Kadaster en Geonovum, j.e.stoter@tudelft.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 11