Je kan er niet vroeg genoeg mee beginnen: om je heen kijken, zien welke trends er zijn. En nog belangrijker: er betekenis aan geven, er op inspelen. Studenten van de opleidingen Geo Media Design van de HAS en Geodesie/Geo Informatica van de Hogeschool Utrecht stonden op het podium en gaven hun betekenis aan een aantal trends. Een zaal vol professionals, 'oude rotten in het vak' uit bedrijfsleven, overheid en kennisinstellingen. Dapper? Dat is zeker. Inspirerend? Ja. Verfrissend zou ik zeggen. 10 Geo-Info I 2014-5 Naarmate de dag vordert, wordt het steeds warmer in de zaal bij de HAS in Den Bosch. Dat zal komen omdat 25 juni een zonnige zomerdag is. Zeker is ook dat een grote opkomst aan deelne mers en intensieve gesprekken er aan bijdragen. Zonder vooropgezet idee of verwachting ben ik naar dit symposium gekomen. Ik weet ook niet goed wat ik mag verwachten van tweedejaars studenten van Geo Media Design en eerstejaars Geodesie/Geo Informatica. Het is al wat jaartjes geleden dat ik zelf in de collegebanken zat. Wat wist ik zelf toen ik tweedejaars was? Welk kennisniveau had ik al en in hoeverre was ik bezig met ontwikkelingen en trends in mijn vakgebied? 'Hé, jou ken ik nog nergens van (Loesje)'. In haar wel komstwoord gebruikt Irma van den Tillaart (sector directeur) deze openingszin en roept op om deze dag vooral te gebruiken om te netwerken. Ach teraf kunnen de organisatoren terugkijken op een heel geslaagd symposium, waar veel gesprekken en nieuwe ontmoetingen hebben plaatsgehad. Het is goed om even te duiden waarom de HAS dit symposium GeoTrends, in samenwerking met Hogeschool Utrecht, organiseerde. De opleiding Geo Media Design is een vrij nieuwe opleiding. In september gaat de eerste lichting haar derde jaar in. In de studiefolder, die ik al snel door één van de organisatoren in handen gedrukt krijg, lees ik: 'In deze opleiding worden inzicht in ruimte en loca tie toegepast in bijvoorbeeld economische, sociale of duurzaamheidsvraagstukken. Geografisch denken is dus van belang, maar ook kennis van geodata, geoICT, grafisch design en nieuwe media' Dit trig- gert mij zeker. Als milieukundige van huis-uit loopt ik al enige jaren rond in het geo-werkveld. Ik ervaar nog steeds de verschillende werelden: de business, of de domeinen, en de geo (waar ik mij nog regelmatig een Alice in Wonderland voel). De opleiding is en-en. Én kennis van geodata, geo-ICT, ruimtelijke analysetechnieken. Én kennis hoe deze informatie te vertalen naar - voor het domein - begrijpelijke kaarten, infographics en websites. Dat design een rol van betekenis speelt, blijkt al uit het programmaboekje, dat ziet er fraai uit! In je opleiding interessante dingen leren is één, maar krijgt pas vorm als je deze kennis loslaat in de praktijk. Deze dag was vooral bedoeld om trends die in de praktijk gaande zijn te benoemen en vooral om te laten zien hoe studenten deze vertalen naar de markt van nu. Voordat de studenten aan het woord komen, luisteren we naar twee presentaties van externe sprekers uit het werkveld: Theo Thewessen van Geodan en Marlène van Benthem van het Netherlands Space Office (NSO). Theo neemt ons mee in tal van ontwikkelingen die geo raken, ontwikkelingen die zich in rap tempo manifeste ren. Om een paar trends te noemen. Was in 1981, zo lang geleden is dat nog niet (brugklas, herin ner ik me), een navigatiesysteem in de auto nog een James Bond-achtige gadget, nu weten meer instanties dan je lief is waar je bent. Simpelweg omdat gps in elke smartphone geïntegreerd is. Een belangrijke maatschappelijke trend is dat het gebruik en het genereren van geo-informatie steeds laagdrempeliger wordt. De techniek staat dat toe. Een bekend voorbeeld daarvan is Open- StreetMap. Theo laat zien dat de laatste jaren de bijdrage van de 'crowd' exponentieel gegroeid is. En daarmee neemt de informatiedichtheid

Geo-Info | 2014 | | pagina 12