(K HoËti iwgofcMATie- WBfej I 2014-5 I Geo-Info raketten niet voor iedereen dagelijkse praktijk. De uitkomst van satellietprogramma's echter wel. Er zijn verschillende soorten satellieten, met een eigen taak. Marlène illustreert met praktische voorbeelden hoe dicht bij ons dagelijkse doen en laten de toepassing van satellieten is. Commu nicatie en navigatie zijn natuurlijk de bekendste. Maar precisielandbouw, vanuit de ruimte illegale boomkap of plaatsen van een dakkapel waarnemen, het monitoren van de aangelegde zandmotoren, het kan allemaal. De afgelopen jaren is het aantal aardobservatiesatellieten sterk toegenomen, maar de komende 5 jaar zal het aantal zelfs verdubbelen. Deze satellieten leveren een schat aan informatie op over milieu en kli maat, veranderingen in het aardoppervlak, zoals bodembewegingen. Het Copernicusprogramma is een ambitieus aardobservatieprogramma bedoeld om de aarde te monitoren. Dit jaar is de eerste satelliet, Sentinel iA, gelanceerd, volgend jaar volgt zijn partner: 1B. In totaal zullen vijf paar Sentinels gelanceerd worden. Het programma biedt meer dan de klassieke aardobservatie, aller lei extra diensten en producten gaan geboden worden. De waarnemingen zullen bijdragen aan het beter begrijpen van de Aarde en met die ken nis kunnen we deze beter beschermen. Op de satellietwaarnemingen zullen de nodige betrok ken organisaties onderzoek baseren. Echter, dit is niet alleen voorbehouden voor de 'lucky few'. Marlène belooft ons dat "datacontinuïteit en vrije toegang tot de satellietdata gegarandeerd is". Ja, en dan zijn al die mogelijkheden voor toepas singen en is al die data daar. En wat doen we er voor slims mee? Het is wonderlijk. Enerzijds zijn er tal van vragen naar informatie, maar weten de vragers die niet te vinden. Anderzijds zijn er orga nisaties die bergen aan data generen - neem de satellietprogramma's in gedachten - en 'zoeken' gebruikers van die gegevens. Het matchen van vraag en aanbod is een issue (en niet eens een nieuw issue). Vaak ligt het aan het niet-weten van elkaar wat er speelt, aan gescheiden werelden. Marlène sluit af met een sheet waarop dit issue exact wordt weergegeven. Het is alsof er een deur zit tussen vrager en aanbieder van informa tie die dicht is. Zij vraagt zich af of Geo Media Design (studenten) partner kunnen zijn in het openen van die deur? Deur tussen vraag en aanbod? (en waarde) van zo'n kaart enorm toe. Een ander mooi voorbeeld van voor en door de 'crowd' zijn de rochelroutes van Milieudefensie: een website waarop je kan zien hoe schoon (of hoe vervuild) de lucht in jouw buurt is. Gebaseerd op metingen gedaan door bewoners. Doordat steeds meer mensen zich aanmeldden tijdens de campagne, groeide het beeld. Ook al meet je zelf niet, je kunt wel kijken hoe het er mee staat, met de luchtkwaliteit. Naast het beeld op kaart, gaat het natuurlijk ook om agendering van de issue luchtkwaliteit. En met feitelijke gegevens in de hand praat het gemakkelijker met instanties die maatregelen kunnen nemen. Maar je kan de trends ook verder doortrekken. Wat te denken van 'smart inhalators' die hun dosering aanpassen op basis van gegevens over fijnstof en pollen die van het net worden geplukt? 'Smart' is een andere belangrijke trend. Smart cities, smart bins, smart parking, smart dikes... het valt zo te bedenken op welke manier apparaten informatie kunnen verzamelen, doorzenden via het internet en er acties in gang kunnen worden gezet, wan neer kritische waarden worden bereikt. The inter net of things dus. Alles heeft locatie, de techniek is er om dit vast te leggen en te koppelen. Locatie heeft zijn weg gevonden, aldus Theo, en er is geen weg terug, grapt hij ter afsluiting. En of ontwikkelingen al niet talrijk zijn, de toename van beschikbare data is helemaal gigantisch. Marlène van Benthem van de National Space Office (NSO) neemt ons mee in de intergalactische wereld. De NSO is in 2009 in het leven geroepen om de ruimtevaarttaken die versnipperd over verschillende organisaties waren verdeeld, te bundelen. Het is dus dé ruimtevaartorganisatie van Nederland, aange stuurd door Ministeries van Economische Zaken, Onderwijs Cultuur en Wetenschap, Infrastruc tuur en Milieu en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Ruimtevaart klinkt mij als 'ver-van-mijn-bed'. Natuurlijk is het programma met betrekking tot de Ariane

Geo-Info | 2014 | | pagina 13