Verslag Uranium 12 Geo-Info I 2014-5 Smart verzekeren. Geschiktheid gebieden voor bijen. Webdesign GeochemischeAtlas. Datasets voor historie in TOP10NL. Een mooie oproep aan de studenten lijkt me. Voordat zij het podium betreden lunchen we eerst. Gelijk de gelegenheid om alvast in de verschillende standjes te zien wat de studenten gaan presenteren. Ik duik direct op de stand over de Geochemische Bodematlas van het RIVM af. In een grijs verleden heb ik diverse monitoringson- derzoeken gedaan naar de kwaliteit van bodem en grondwater en weet dat onderzocht is of die gegevens gebruikt konden worden bij het in beeld brengen van de geochemie van de Neder landse bodems. Vakinhoudelijk ken ik de atlas dus. In het korte gesprek dat ik heb, wordt me snel duidelijk gemaakt dat een dergelijke atlas niet van deze tijd is. Wat? Dat moet ik even verwerken. Voor mij is het een prachtig naslagwerk met een grote informatiedichtheid. Maar mijn gespreks partner is al bij het bepalen van de doelgroepen en de mogelijkheden die er zijn om de informatie te tonen. In de presentatie die later op het podium volgt, blijkt de motivatie voor die stelling. Een veel zeggende quote van Joris Dijkstra (ECN Petten) wordt aangehaald: "Er zijn in mijn beleving steeds minder mensen die de schat aan informatie uit de atlas echt op waarde kunnen schatten. Echt stevig opgeleide geochemici en bodemchemici lijken er steeds minder te zijn". De doelgroep wordt verlegd van mensen met meer specialistische kennis naar de gewone burger. Drie gebruiksdoelen worden geformuleerd: onderwijs, recreatie en leefomge ving. Systematisch worden 4 publicatievormen benoemd en de voor- en nadelen ten opzichte van de doelgroep en gebruiksdoelen opgesomd. Zo komen de studenten tot een afgewogen advies om een combi te maken van website en applicatie, namelijk een responsive webdesign. De publicatievormen augmented reality en de interactieve PDF vallen af. Wat opvalt is de strakke presentatie waarmee in zo'n 15 minuten het onderzoek en resultaten wordt neergezet, dit strakke format kenmerkt overigens alle presenta ties, maar ik ben erg gecharmeerd van de mooie vormgeving van hun publicatievormen. Hiermee maken de studenten in één keer duidelijk waar het 'design' staat in hun opleidingsnaam.

Geo-Info | 2014 | | pagina 14