paikkatietoikkuna.fi 2014-5 I Geo-Info 13 Het is verfrissend om te zien en horen hoe twee dejaars studenten kijken naar toepassingsmoge lijkheden van gegevens, vooral de verbeelding (de plaatjes) laat zien hoe ver zij hun ideeën hebben uitgedacht. Smart verzekeren met GIS; het bren gen van ruimtelijke analyse naar een administratief georiënteerde organisatie. Hoe eenvoudig de analyse ook is, het is mooi te zien dat open data (BAG en Risicokaart) en administratieve gegevens (opstalverzekering) zijn gecombineerd om risi coprofielen te maken. Ruimtelijke analyse maakt maatwerk in verzekering mogelijk. Een charmant project is de geschiktheid van gebieden voor bijen. Dat klinkt misschien vergezocht, maar feit is dat de bij het moeilijk heeft voedsel te vinden. De actieradius van een bij is immers beperkt en geschikte bloemen liggen tegenwoordig soms ver uit elkaar. Dus keken studenten of de plantenkaart of de habitattypenkaart (ik denk meteen aan INSPIRE: er is een landsdekkende kaart!) of deze gecombineerd bruikbaar waren om de geschikt heid van een gebied voor bijen te bepalen. Daarbij keken ze ook naar de bruikbaarheid voor de 'crowd'. Origineel vind ik ook het 'terug gaan in de tijd' met de TOP10NL. "De TopioNL een tijdsdi mensie meegeven zodat de topio geschikt wordt voor historisch onderzoek", dat is de probleemstel ling waar de studenten mee aan de slag gingen. Natuurlijk worden verschillende data gebruikt om de eerste stap te zetten: TOP10NL, Militaire kaart 1851, Militaire kaart 1944 en de BAG. Origineel is dat ze na eerste stap voorstellen de 'witte vlekken' in te laten vullen door crowdsourcing. Hoe ziet het ideale ruimtelijk informatie-portaal voor burgers er uit? Die vraag is onderzocht door vergelijking van diverse interfaces van geoportalen. Ze con cluderen dat het maar bar gesteld is met de onderzochte geoportalen; slecht toegankelijk voor burgers en niet gebruikersvriendelijk. Hier haper ik even. De meeste geoportalen zijn ook niet bedoeld voor burgers, maar voor professionele gebruikers. Misschien voel ik me aangesproken omdat het Provinciaal GeoRegister één van de onderzochte interfaces is. Hier ben ik als adviseur jarenlang bij betrokken geweest en ik zie vooral de effort om voor elkaar te krijgen alle provincies te laten aansluiten en meer dan 1.000 datasets ontsloten te krijgen. In tweede instantie ben ik juist blij met de spiegel die ze voorhouden en in de pauze spreek ik de studenten. Zij kennen de historie van zo'n portaal niet, het groeiproces, en dat is ook niet nodig om te gebruikswaarde te bepalen. Toch geef ik ze mee dat appels en peren vergelijken niet helemaal juist is. Wel goed is dat ze in hun onderzoek eerst gekeken hebben naar wat de burger wil. En ja, die willen een kaart van hun omgeving. Ook goed is dat zowel geopor talen uit binnen- en buitenland zijn bekeken, met als topscoorder het geoportaal uit Finland. De 'gaststudenten' uit Utrecht presenteren hun geografische analyse in atlasvorm van een gebied naast een bungalowpark in Zuid-Limburg dat in aanmerking komt voor uitbreiding. Een mooi staaltje kartografie. Niet onbelangrijk is te melden dat de projecten een opdrachtgever hebben. Zijn deze ook tevreden? Desgevraagd zijn ze in de regel tevreden, ook al zijn er af en toe kritische kanttekeningen. Het is net de echte wereld. De middag staat in het teken van netwerken, de stands bekijken, doorpraten over de projecten, netwerken, pitches vanuit het werkveld (wat speelt er, wat is er nodig) en tenslotte uit netwer ken bij de borrel. Werkveld, studenten en docen ten zijn een hele een dag met elkaar in gesprek. Dat draagt bij aan de aansluiting van het kunnen van de werknemer van de toekomst en wat het werkveld nodig heeft. Niet alleen het hebben van Gebruikersvriendelijk geoportaal. een opdrachtgever, maar ook het presenteren van je onderzoek voor een groot publiek (met externen), is natuurlijk goed voor je ontwikke ling als student. Ik vind het ook dapper. Zelf raak ik aan het eind van de dag nog in gesprek met de opdrachtgever van de Geochemische Atlas. We bladeren door het omvangrijke analoge exemplaar en mijmeren over hoe mooi zo'n atlas toch is. En dat niet alleen, we staan ineens met een groepje te praten over de herkomst van natuurlijk arseen. En mangaan. En ruimtelijke verspreidingspatronen. Deelkaarten atlas Zuid-Limburg. Sytske Postma, Nieuwdenkers BV, s.postma@nieuwdenkers. nl IflipitJiiiutM yaranUir

Geo-Info | 2014 | | pagina 15