Naar een eenduidig, internati referentiestelsel voor horizon Door de voortgaande digitalisering en globalisering wordt steeds vaker de vraag gesteld of Nederland voor de opslag en uitwisseling van ruimtelijke gegevens op land gebruik zou moeten maken van de ongeprojecteerde coördinaten in ETRS89 in plaats van de projectiecoördinaten in RD. 14 Geo-Info I 2014-5 Door projectgroep Verkenning RD naar ETRS89 ETRS89 is internationaal geldend en bovendien ook voor zee gedefinieerd. Een mogelijke over stap van RD naar ETRS89, als onderligger van de nationale geo-informatie infrastructuur, is van september 2013 tot juni 2014 verkend door de overheidspartijen die verantwoordelijk zijn de voor de Nederlandse geodetische infrastructuur op land en zee - het Kadaster, Rijkswaterstaat en de Dienst der Hydrografie - en Geonovum als procesbegeleider. Na eigen onderzoek, publieke consultaties, openbare discussies, een schriftelijke gebruikersconsultatie en het uitwer ken van een aantal scenario's is de projectgroep "RD/ETRS89" tot een advies gekomen. Dit advies is in juni aangeboden aan het GI-beraad en te vinden op www.geonovum.nl/sites/default/ filesZRDETRS89_Advies_GLBeraadJuni20H.pdf Advies van de projectgroep Kern van het advies is om onder regie, gefaseerd en via een programmatische aanpak over te gaan tot de implementatie van ETRS89 als het standaard coördinatenreferentiestelsel voor de uitwisseling van geografische informatie. Het RD blijft, volgens de bestaande definitie, beschik baar als optionele kaartprojectie voor visuali saties en analyses op land, afgeleid uit ETRS89. De projectgroep adviseert ook om de conversie tussen ETRS89 en RD te herontwerpen waar door het voldoen aan de uitwisselverplichting voor iedere organisatie haalbaar wordt. Indien het overstappen naar ETRS89 als uitwisselingsstandaard niet op nationaal niveau wordt geregeld, zullen organisaties zelf oplossingen gaan zoeken voor het voldoen aan behoeften en verplichtingen om data in meerdere stelsels uit te wisselen. Door sturing te geven aan de overstap op nationaal niveau kan de overstap efficiënter plaatsvinden en is er controle op de kwaliteit en consistentie. Het advies gaat alleen over het horizontale stelsel. Een gemeenschappelijk internationaal verticaal stelsel voor land en zee is nog in ontwikkeling en het gebruik ervan kan over vijf tot tien jaar worden geïntegreerd in dit advies. Aangezien het kunnen uitwisselen en ontvangen van geo-informatie in ETRS89 nu niet gebruikelijk is, heeft dit advies aanzienlijke impact voor een groot aantal organisaties.

Geo-Info | 2014 | | pagina 16