onaal gangbaar coördinaten tale positie op land en zee Redactiewisseling 2014-5 I Geo-Info 1 15 De aanbeveling van de projectgroep is dan ook om ETRS89 als uitwisselingsstandaard gefaseerd in te voeren: huidige fase gericht op voorbereiden van de overstap, een overgangs fase waarbij zowel RD als ETRS89 als uitwisse ling tussen overheidspartijen mogelijk moet kunnen zijn en de eindfase waarin de overstap gemaakt is. Tevens adviseert de projectgroep om de overstap onder regie, binnen een natio naal programma met alle stakeholders, te laten plaats vinden, omdat de problematiek, kosten en baten organisatie-overstijgend zijn. Dit advies is door de stuurgroep overgenomen. Wat betekent dit voor een organisatie met geografische data in RD? Door het advies te focussen op ETRS89 als uit wisselingsstandaard is de wijze van dataopslag (ETRS89, RD, beiden) de keuze van de partij die de data opslaat. Door het standaardiseren van de RD/ETRS89 conversie zal standaard software de juiste omrekenprocedure ondersteunen. Een willekeurige gemeente in midden-Nederland hoeft met dit advies dan ook niets te wijzigen aan de dataopslag en kan intern blijven werken in RD. Naarmate de verhouding tussen uitwis selen in ETRS89 of uitwisselen in RD omslaat naar ETRS89 zal het voor sommige organisaties vanuit efficiëntie overwegingen in de toekomst wellicht wel interessant worden om de overstap naar opslag in ETRS89 te maken. Vervolg Het Ministerie van Infrastructuur en Milieu is inmiddels aangeschoven als stuurgroeplid. Het GI-beraad heeft ingestemd met de uitvoering van een impactanalyse die in september is gestart. De doelstellingen van deze impactanalyse zijn, dat: 1. inzichtelijk wordt gemaakt welke impact in capaciteit, kwaliteit, complexiteit en imago het overstappen, dan wel niet overstappen, heeft. 2. wordt bepaald hoe de overstap het beste vorm gegeven kan worden (fasering en wijze waarop). Verschillende implementatiescena rio's voor de overstap zullen worden benoemd en geanalyseerd. Al deze scenario's zullen zijn gebaseerd op een toegankelijkere transforma tie tussen RD en ETRS89. 3. inzichtelijk wordt wat het werkveld vindt van het wel of niet overstappen, via een openbare consultatie. 4. wordt bepaald wat de maatschappelijke kosten en baten zijn van het wel of niet overstappen, hoe de verdeling van kosten en baten tussen de verschillende betrokken partijen zal zijn en wat de kosten en baten zijn van de eventuele implementatiescenario's. De impactanalyse zal worden uitgevoerd onder regie van materie-experts van Geon- ovum, Kadaster, RWS en Dienst der Hydrogra fie. Vertegenwoordigers van de andere minis teries, gemeenten, provincies, waterschappen, TNO en Geobusiness Nederland worden in een begeleidingsgroep bij de impactanalyse betrokken, evenals medewerkers van RWS en Kadaster die de vraagkant vertegenwoordigen. Parallel aan deze impactanalyse zal het minis terie van IenM een studie doen naar hoe de verdere besluitvorming moet worden vormge geven om de overstap mogelijk te maken. Op basis van de resultaten van de impactana lyse en het voorstel over de te volgen besluitvor ming van het ministerie van IenM, zal een advies worden geformuleerd over het vervolg en zal het GI-beraad begin 2015 worden gevraagd om over het vervolg een besluit te nemen. De ontwikkelingen rond de impact analyse kunnen worden gevolgd op: www.geonovum.nl/onderwerpen/ co%C3%B6rdinaatsystemen Het artikel van Lennard Huisman beschrijft de realisatie van een toegankelijkere transforma tie tussen RD en ETRS89, een fundamentele aanbeveling van het advies. Projectgroep Verkenning RD naar ETRS89: Rogier Broekman (Rijkswaterstaat) Leendert Dorst (Dienst der Hydrografie) Lennard Huisman (Kadaster) Jantien Stoter (Geonovum) Ad van der Meer is in de redactie vervangen door Rob Kromwijk (34), net als hij werkzaam bij de gemeente Amsterdam. In de redac tievergadering van 28 juli vond de wisseling plaats. Dank en ook 'atlaswaardering' kreeg Van der Meer van hoofdredacteur Roelof Keppel, die hem sinds 1974 (HTS Utrecht) kent en hem een 'redacteur met hoofd, hart en ziel' vindt. Hij memoreerde dat Ad in 1995 aantrad in de redactie van Geodesia en van 2004-2008 ook de eerste hoofdredacteur van Geo-Info was. Uit het nulnummer van Geo-Info uit 2003 werd een vraaggesprek met Van der Meer door een freelance-verslaggever gememoreerd. 'Geen dag zonder kaart' was de kop. 'Om de kartografen gerust te stellen, ik ben landmeter geworden omdat ik altijd al landkaarten zat te tekenen', zo zei Ad ook ter overbrugging van de zuilen. Bij een terugblik hoort ook het dankzij Van der Meer geïnitieerde digitaliseren van de Geodesiajaargangen. Op de website www.hollandsecirkel.nl nog zichtbaar aan de ■.JE, Ad van de Meer Rob Kromwijk Andreaskruisjes met hun toelichting. Namens de redactie: Ad, ook vanaf deze plaats bedankt en tot ziens op GeoBuzz met vast een ALV! Adri den Boer

Geo-Info | 2014 | | pagina 17