Wat doet een netbeheerder op Een duurzame energie voorziening vergt een slim energienet Interviewreeks met sprekers van Enexis Netbeheerder Enexis is met vier presentaties en een stand volop aanwezig op het aankomende GeoBuzz congres. Waarom profileert een netbeheerder zich op een geo-gerelateerd congres? En waarom is de 'geo-club' niet intern gericht, net zoals geo- afdelingen dat soms kunnen zijn? Door gesprekken met al hun sprekers op het GeoBuzz congres probeer ik een antwoord te krijgen op deze vragen en te ontdekken waar ze het over zullen gaan hebben. 22 I Geo-Info I 2014-5 Door Roosmarijn Haring Geschiedenislesje Hoe zit het ook al weer? Even een opfrisser. Tegenwoordig is een netbeheerder een onafhankelijk nutsbedrijf dat een transportnet werk voor energie (gas, elektriciteit) beheert. Onafhankelijke netbeheerders zijn ontstaan nadat in Europees verband werd afgesproken de handel te liberaliseren. In Nederland is het beheer van de middenspannings- en laagspanningsnetwerken opgedeeld in regio's met ieder een eigen netbeheerder. Dat is dus ook de enige netbeheerder van dat gebied. Wel kunnen netwerkbedrijven onderling van elkaar leren. Binnen een bedrijf met kabels leidingen is geo-informatie natuurlijk van essentieel belang. Alles ligt onder de grond, en dat is vaak al lang geleden gedaan. Een goede geografische registratie is daarom ontzettend belangrijk. Wereldwijd doen netbeheerders ten opzichte van andere sectoren misschien wel de grootste investeringen in registraties. Enexis is dan ook een serieuze speler op het GE Smallworld platform. De op dit platform gebouwde GEN behoort wereldwijd tot de grootste Smallworld GIS-systemen. Smart Grids Mijn eerste 'halte' is Enexis' hoogleraar Han Slootweg. Slootweg is manager van de afde ling Expertise, Bedrijfsvoering en Stations en is daarnaast deeltijdhoogleraar Smart Grids aan de faculteit Elektrotechniek van de Technische Universiteit Eindhoven. Met name in die laatste rol houdt hij zich bezig met innovatie in en verduurzaming van het energievoorzienings systeem. Met bijzondere aandacht voor de functie van gas- en elektriciteitsnetten in het duurzame energiesysteem van de toekomst. Slootweg ziet de energietransitie, de verduur zaming van onze energievoorziening als het belangrijkste topic voor de energie-industrie. "Wist je dat de hoeveelheid energie die de zon in een uur op aarde instraalt voldoende is om het wereldwijde energieverbruik een jaar lang te dekken?" begint hij meteen zijn enthousi aste betoog (zie figuur 1). In zijn gastcollege op GeoBuzz neemt hij ons mee in de wereld van 'Smart Grids'. Het begrip is een verzamelnaam voor technologieën die het elektriciteitsnet slim flexibel moeten Mondiaal verbruik IS tw gqodornqln Figuur 1 - De hoeveelheid energie die die zon op aarde instraalt staat in buitensporige verhouding tot het wereldwijde energieverbruik. Een Terrawatt (TW) is 1012 Watt (afbeelding: www.02-26.nl).

Geo-Info | 2014 | | pagina 24