GeoBuzz? t J Cf) 2014-5 I Geo-Info 23 maken, door het combineren van energiedis- tributienetten ICT. "Smart grids zijn eigenlijk slimme netten die een oplossing moeten bieden aan de behoefte aan meer flexibiliteit, waarbij er beter kan worden gestuurd op de vraag naar energie. Want een duurzame ener gievoorziening vergt een slim energienet" Dit is nodig omdat er tegenwoordig steeds meer apparaten worden aangesloten die lokaal een forse energiebehoefte vragen.. Bijvoorbeeld een hele wijk waar iedereen zijn elektrische auto om 17 uur aan de lader hangt. Of een wijk waar alle huizen zonnepanelen hebben, waar bij er in de wijk veel meer wordt opgewekt, dan er op dat moment wordt verbruikt. "Je moet je voorstellen dat er zich in het elektri citeitsnet geen opslagcapaciteit bevindt. Alles wat wij aan stroom gebruiken moet ergens real-time worden geproduceerd." Met slimme netten wordt het mogelijk om signalen te stu ren zodat wasmachines inschakelen of auto's opladen op momenten dat er meer aanbod is aan duurzame energie. Daarmee kunnen capaciteitsproblemen worden voorkomen. Nu wordt GIS vooral gebruikt voor het registre ren waar de netten liggen en wat daar de ken merken van zijn. In de toekomst zal geo-infor- matie volgens Slootweg ook voor smart grids een steeds grotere rol innemen, met name bij planningsvraagstukken en bij de vraag naar transportcapaciteit. "Denk bijvoorbeeld maar eens aan informatie over het weer (zonnepa nelen) of weginfrastructuur (parkeren), wonin gen of bedrijven (dagpiek versus nachtpiek) of sociaal economische gegevens (bezit van elektrische auto's). ""Dus geo-informatie krijgt dankzij het duurzaamheidsvraagstuk verwacht ik een grotere relevantie voor netplanningen en voor de interne bedrijfsvoering." Slimme meters Lonneke Driessen-Mutters houdt een verhaal over slimme meters. Deze op afstand uitleesbare energiemeters geven via een communicatiemo dule verbruiksgegevens van consumenten door (zie figuur 2). Overal wordt gepropageerd dat slimme meters bijdragen aan energiebesparing en het beter en slimmer gebruiken van energie. Iets wat past bij het betoog van Slootweg. Me verdiepend in het onderwerp via het wereld wijde web leer ik dat slimme meters toch ook wel een controversieel onderwerp zijn omdat Figuur2 - Slimme meters lezen op afstand verbruiksgegevens uit van consumenten. sommige mensen zich afvragen of wij als consu menten echt wel zullen gaan besparen door de meters. Ik besluit Driessen het op 'de vrouw af' te vragen. "Het is allemaal begonnen in 2006 met een richtlijn vanuit Europa, waarin staat dat er in 2020 20% minder CO2 moet zijn, en dat 80% van de Europeanen een slimme meter moeten hebben. In Nederland is dit vastgelegd in een wet waarin staat dat alle Nederlanders voor 2020 een slimme meter aangeboden moeten hebben gekregen." "Wat vooral relevant is dat wij energiebespa ring belangrijk vinden voor de klant. Daarnaast zien wij ook het nut ervan voor onze eigen bedrijfsvoering. Een mooie bijkomstigheid is namelijk dat wij als netbeheerder dankzij de communicatie van die slimme meters indirect ook heel veel data over het netbeheer tot onze beschikking krijgen." Haar stem gaat omhoog: "Want daar waar signalen binnenkomen werken kabels leidingen blijkbaar!" Dat zit zo. Slimme meters registreren het gebruik. Er zijn twee manieren om die data er uit te krijgen. De eerste is het op afstand lezen via het GPRS- netwerk, dat gebeurt via het mobiele telefoon netwerk. De andere methode is het gebruik van laagspanningskabels als communicatieka bel, de zogenaamde PowerLineCarriers (PLC's). "We hebben besloten hier eind volgend jaar grootschalig mee te starten. Dat betekent dus dat we onze eigen laagspanningskabels gaan gebruiken." Daarbij hebben we ook slimme apparaten nodig om op afstand te kunnen schakelen. Dit is een bedrijfszekere optie. De slimme meters moeten namelijk vijftien jaar blijven hangen. Terwijl mobile providers geen goede garanties kunnen geven dat ze over vijftien jaar nog GPRS in de lucht hebben, want dat is 2G, terwijl de meeste tegenwoor dig al over zijn op 4G. Doordat het bedrijf overgaat op PLC gaan ze de meters via hun eigen net uitlezen, waarbij ze dus ook informatie krijgen over hoe dat net is geschakeld, en of het net werkt of niet. Hierdoor

Geo-Info | 2014 | | pagina 25