ENEXIS 24 I Geo-Info I 2014-5 weten ze dus meer over hun laagspanningsnet. "Is die informatie, in een wereld waarin we alles lijken te weten van elkaar, bij jullie nog niet bekend dan?" vraag ik Driessen. Alle gege vens zitten onder de grond. De geografische informatie dateert soms al van lang terug, bijvoorbeeld van een schetsje uit 1957. Toen hadden ze natuurlijk niet de middelen van nu om alles vast te leggen zoals dat nu gebeurt. "We monitoren de grote middenspannings- stations. Maar dat kost wel geld. De eenieder wel bekende kleine grijze kastjes in de straat houden we niet real-time in de gaten, dat kost te veel geld. Maar als we via slimme meters laagspanning inlezen, krijgen we toch inzage in eventuele storingen in de straat. Want geen meting betekent geen stroom!" Daarbij zijn er drie fasen in het laagspanningsnet. Door de slimme meters kan straks ook precies geregis treerd worden welke klant op welke fase zit. Al met al is dit een prachtige bron aan informatie. Lonneke's ogen schitteren: "En het mooie is, alle losse blokken hebben we allemaal. We moeten nu alleen nog goed nadenken hoe we de blokken informatie gaan gebruiken. De puzzel moet alleen nog aan elkaar gelegd worden. Er gaat dan een enorme sprong gemaakt worden. Digitaal staat alles klaar. En dat kan in smart grids, in ons netbeheer. Omdat we het allemaal al digitaal beschikbaar hebben, mede dankzij ons geo-informatie systeem GEN" Licht op openbare verlichting De wizzkids Joery Korobejnik en de via Spatial Eye ingehuurde Maurice Willemsen zijn daarom ook bezig met de kwaliteit van geografische data, in hun geval binnen hun project Licht op Openbare Verlichting (OVL). Via een omweg brengt mijn autonavigatie me bij het regionale kantoor in Zwolle, dat verstopt zit achter grote elektriciteitsmasten. Ik word warm welkom geheten en door een kantoorgebouw met knal roze en appelgroene accenten gebracht naar een kleine kantoortuin waar heel veel mensen echt mèt elkaar aan het werk zijn. Op laptops met 'licht op OVL'-stickers. Het is er energiek, rumoerig, en er wordt gelachen. Het is meteen duidelijk dat hier een apart team aan het werk is. Ik ontmoet Joery en Maurice die vertellen dat ze bovengrondse data van gemeenten combineren met ondergrondse eigen data en cyclorama's. Dit om precies in kaart te brengen waar alle lantaarnpalen binnen hun beheergebied staan. In figuur 2 is te zien dat gemeenten bepalen waar lantaarnpalen moeten komen te staan. Hierbij zorgt Enexis voor de zekeringen en kabels onder grond. Dit wordt door de gemeente aangevraagd. En de gemeente zorgt op haar beurt voor het onderhoud van lampen. Het gaat hierbij dus om een gedeelde verant woordelijkheid. "Hierbij is het belangrijk dat je het over precies hetzelfde hebt" legt Joery uit. "Zij zien de bovengrond en wij de ondergrond." vult Maurice aan. "We moeten in zo'n geval zeker weten dat we het over dezelfde aanslui tingen en spullen hebben" Ook hier geldt dat data soms al heel oud is, via een schets in het systeem is opgeslagen, terwijl zo'n mast er ook in werkelijkheid misschien helemaal niet meer staat. Daarom zorgt het project ervoor dat data van de netbeheerder wordt vergeleken met de data van de verschillende gemeenten. "De primaire reden dat we dit willen weten is dat we alle assets in beeld willen hebben, en vooral ook hoe ze met elkaar verbonden zijn. Voor storingen is het ook belangrijk om zeker te weten dat je het openbare verlichtingsnet goed in beeld hebt" vertelt Joery. "Ook voor uitbreidingen is het handig want dan kan je aanhaken op bestaande kabels" vult Maurice aan. Daarbij heeft de afdeling assetmanage- ment als filosofie om precies te weten welke aansluitingen op welke transformators zijn aangesloten. Geo-data wordt vaak gebruikt voor het efficiency proces, en dat is hier ook zo. "Wij zorgen dat de datakwaliteit beter wordt. Vroeger waren we kaartgericht, tegenwoordig zijn we datagericht in spatial data warehouses. Nu brengen we door middel van smart apps ontzettend veel kennis over, over wat waar ligt" Ja zegt Maurice: "Waar ligt bijvoorbeeld 'grijs gietijzer'?" "Wij zorgen er als geo-afdeling voor dat alles van het hele gas- en elektriciteitsnet werk is vastgelegd, zodat anderen die met smart grids slimme meters werken deze slimme data kunnen gebruiken" Binnen het dataopwerkings- project worden alle relevante kenmerken voor de bedrijfsvoering en de geografische ligging vastgelegd. "Maar" zegt Maurice: "we houden natuurlijk nog steeds van kaarten. Door onze inspanningen hebben we nu bijvoorbeeld de nachtkaart kunnen maken!" (zie figuur 3)! Smul len voor de kaartliefhebber. Figuur 3 - Samen verantwoordelijk voor openbare verlichting: de gemeenten bovengronds en de netbeheerder ondergronds.

Geo-Info | 2014 | | pagina 26