Zij zien de bovengrond en wij de ondergrond 2014-5 I Geo-Info 25 Linda" Musmeeheji Lmafcw Gwlffo Figuur4 - Nachtverlichting van Zuid-Limburg. Arbeidsmarktschade en nearshoring Als laatste ontmoet ik Techniek Generiek Inko per Marcel Smits om hem uit te horen over zijn GeoBuzz-verhaal over arbeidsmarktschade en nearshoring. Nearshoring is het uitbesteden van zakelijke activiteiten aan een organisatie in een relatief dichtbij gelegen lageloonlanden (Polen, Roemenië). Nearshoring is te onderscheiden van offshoring, het uitbesteden van activiteiten naar verder weg gelegen landen, zoals India en China. Smits is door de afdeling Vernieuwing GEOgrafi sche Systemen gevraagd om als inkoper mee te werken aan het inhuren van Poolse specialisten. De betreffende afdeling ontwikkelt applicaties voor de sectoren Infra Service en Asset Manage ment. Dat zijn meestal applicaties gebaseerd op geografische systemen, het eerder genoemde 'GEN'. Daarnaast ontwikkelen ze ook applicaties die meer op zichzelf staan of slechts verbonden zijn aan het GEN. In de bestaande applicaties regelen ze voor gebruikers nieuwe functiona liteiten. De gegevens van de GIS-applicaties worden ook gebruikt om rapportages te maken. Als er iets aan de rapportage verandert, dan moet er soms ook iets aan de applicatie aangepast worden. En als applicaties niet goed meer werken dan repareren ze deze. Op de afdeling wordt dus alle nieuwbouw gedaan plus het onderhoud van bestaande geogra fische systemen. In GEN staan alle gegevens over de assets. Daarnaast maken ze gebruik van de geografische systemen als X-Viewer. Via de X-Viewer kunnen bijvoorbeeld gegevens over assets worden geraadpleegd. Voor de veranderingen in de GIS-applicaties zijn ontwikkelaars nodig. Deze worden geleend bij een aantal gespecialiseerde bedrijven hier in Nederland, zoals Realworld en CGI. Echter, vaak zijn er niet voldoende van deze ontwik kelaars beschikbaar. Er zijn namelijk relatief weinig van dit soort ontwikkelaars terwijl ook andere netwerkbedrijven, energiebedrijven en gemeenten veel werk voor hen hebben. Daardoor zijn ze steeds moeilijker te krijgen en worden ze ook steeds duurder. "En daarom vinden wij het belangrijk om op zoek te gaan naar andere gespecialiseerde bedrijven die ook dit soort ontwikkelaars in dienst hebben. Deze bedrijven vind je over de hele wereld. Wij hebben Globema en Astec dichterbij huis gevonden in Polen. We starten een pilot met deze bedrijven omdat we al ervaring met hun software hebben" legt Smits uit. De bedrijven hebben veel ervaring in het werken voor niet-Poolse bedrijven. Zij doen dit werk voor een aantal grote (netwerkbedrij ven in heel Europa en de USA. In landen als Polen, Tsjechië, Roemenië en Portugal zijn de opleidingen voor ontwikkelaars erg goed. Er zijn ook relatief veel ontwikkelaars beschikbaar. "En om heel eerlijk te zijn: wij kunnen nog heel veel van hen leren! Ze weten ècht waar ze het over hebben" Tijdens de pilot ligt de eerste focus op foutherstel in bestaande applicaties. "Dat geeft hen de gelegenheid om de systemen beter te leren kennen. En het geeft ons de gelegenheid om kennis te maken met hun manier van wer ken. De vraag is hoe goed ze om kunnen gaan met al het maatwerk wat wij - net als andere partijen - hebben. Dat heeft te maken met onze historie van alle eerdere bedrijven die in de loop der tijd bij elkaar gevoegd zijn" "Binnen onze organisatie zijn we hard bezig om een aantal zaken te veranderen. Zo willen we het toekomstige verdienmodel voor externe leveran ciers sterker richten op de direct toegevoegde waarde. Dat betekent dat we niet langer gaan betalen voor de aanwezigheids- of inspannings verplichting, maar dat we kiezen voor resultaat verplichtingen. We hanteren daarbij de Engelse slogan: on spec, on time on budget" "Overi gens", zo vult Smits zichzelf aan: "prijs is voor ons nooit de primaire motivatie, maar natuurlijk wel belangrijk, ik ben tenslotte inkoper" De beursvloer op Tot slot spreek ik de eind 2013 aangestelde Mana ger ICT Vernieuwing Geografische Systemen, Erno Bammens. Deze van oorsprong Fysisch Geograaf met een master in Management en ICT heeft in zijn eerdere functies bij onder andere de gemeente Amsterdam, Het Waterschapshuis en Waternet ruime ervaring opgedaan met vele aspecten van zowel geo-informatie als architec tuur. Hij wil dat de Enexis een leidende rol gaat spelen in innovaties aan het net. Ook wil hij graag samenwerken met andere netbeheerders en energiebedrijven. "Vandaaruit ook mijn idee om naar GeoBuzz te gaan. Het motto van Geo- Buzz om kennis te delen, elkaar te ontmoeten en vooral elkaar te inspireren spreekt me erg aan." Bammens slaat zijn armen open: "Kom vooral kennis maken in onze stand op de beursvloer!" Roosmarijn Haring is eigenaar van organisatieadviesbureau Geodomein. Zij is te bereiken via roosmarijn@geodomein.nl.

Geo-Info | 2014 | | pagina 27