Open Street Map 1850 AGGN digitaliseert de TMK1850 Een weekje Texel. Lekker uitwaaien aan het strand. Wie heeft er geen zin in? Volgens 9292.nl brengen trein, bus en veerboot je in minder dan 2 Vi uur van onze hoofdstad naar het bruisende hart van Texel, de Vismarkt in Den Burg. Hoe lang deed je in 1850 eigenlijk over deze reis? Dat is één van de vragen waarop we binnenkort het antwoord weten dankzij de digitale kaart uit 1850. De ArcGIS Gebruikers Groep Nederland (AGGN) is namelijk druk bezig om samen met een groep van enthousiaste ArcGIS Online gebruikers de Topografische en Militaire Kaart (TMK) uit 1850 te digitaliseren. 26 I Geo-Info I 2014-5 Door Kees Schotten en Marc Hoogerwerf De AGGN heeft als doel om de kennisuitwis seling tussen haar leden te bevorderen. Verleden jaar september heeft de AGGN op het Geofort haar 25-jarig jubileum dan ook gevierd met een mini congres over de toekomst van GIS. Op die middag is ook het AGGN Crowdsource event «TOP50NL 1850» gelanceerd. Kennisdelen is ook hier de belan grijkste drijfveer. Veel organisaties overwegen namelijk om het publiek te betrekken bij het inwinnen van gegevens. Doel is om met deze activiteit inzicht te krijgen in vragen als: Wat komt er kijken bij het organiseren van een crowdsource event, wat zijn "best practices" hoe houd je de deelnemers enthousiast, hoe bewaak je de kwaliteit van de gegevensin- winning en hoe maak je er een bestand van waarmee je (netwerk)berekeningen kunt uitvoeren? Daarnaast is het als vereniging gewoon leuk om samen met de leden een heel nieuw, maar toch stokoud, Nederlands basisbestand te maken. Een GIS-bestand waarmee we met onze moderne technieken veel beter inzicht kunnen krijgen in hoe mensen vroeger met locatie omgingen. Een basisbestand dat bovendien heel GIS minnend Nederland kan gaan gebruiken. De stand van zaken Zoals aangegeven is het AGGN Crowdsource event in september 2013 gelanceerd. We zijn nu een jaar verder. Wat is de stand van zaken? Tot nu toe hebben zich 40 mensen opge geven om mee te helpen. Daarvan hebben 18 personen meer dan één keer gedigita liseerd. Samen hebben de deelnemers tot 1 augustus j.l. zo'n 170 uur, of ruim zeven dagen, achter de computer gezeten. In deze tijd hebben ze meer dan 16.500 kilometer aan wegen, spoorwegen en vaarwegen gedigi taliseerd. Het gebied rondom Utrecht is zo goed als klaar en ook rond Nijmegen en Eindhoven schiet het digitaliseren op. Zuid-Holland rond Rotterdam, de Kop van Noord-Holland (inclusief Texel) en de Betuwe zijn populaire gebieden die al voor een groot deel af zijn. Strategie varieert Bij die delen van Nederland die nog niet helemaal ingetekend zijn is het leuk om te zien dat er verschillende strategieën zijn. Soms zijn alle wegen in bepaalde gemeenten gedigitali seerd (Harderwijk, Hengelo, Wageningen en Renkum). In Groningen en Drenthe zijn vooral de waterwegen ingetekend en is aanvulling met het wegennet de volgende stap. In Zuid Limburg is juist begonnen met de hoofdwe gen en spoorwegen. Opvallend is dat er nog niemand de handschoen opgepakt heeft om Amsterdam te digitaliseren. Ook steden als Zwolle, Deventer, Bergen op Zoom, Leeuwar den en Maastricht zijn nog onontgonnen. Rotterdam en Groningen staan op de digitale kaart 1850. Bron TMK1850: Kadaster.

Geo-Info | 2014 | | pagina 28