Wat betekent ETRS89 voor De Dienst Basisinformatie (DBI) van de gemeente Amsterdam is verantwoordelijk voor de binnengemeentelijke distributie van basisinformatie en advies daarover. Van een aantal basisregistraties zoals de BAG en de GBA zijn we tevens de bronhouder namens de gemeente. Samenvatting 28 Geo-Info I 2014-5 Door Jeroen de Vries en Nico de Graaff Amsterdam heeft zoals elke gemeente een diversiteit aan taken. Binnen Amsterdam zijn de gemeentelijke taken verspreid over diensten en bestuurscommissies (stadsdelen) die voor het overgrote deel van de taken gebruik maken van ruimtelijke gegevens. Naast het feit dat geografische gegevens 'slechts' worden geregistreerd, worden deze in grote mate uitgewisseld en toegepast in uiteenlopende gemeentelijke processen zoals: ontwerp, inrichting en beheer van de openbare ruimte, maatschap pelijke ontwikkeling, beleid en bestuur, etc. Voor de opslag, uitwisseling en gebruik van deze gegevens gebruikt DBI het RD-coördina- tenstelsel. In de praktijk kan het voorkomen dat binnen de gemeente eigenlijk pseudo-RD wordt toegepast, bijvoorbeeld omdat software dat als RD aanbiedt of omdat het verschil tussen RD en pseudo-RD vaak niet helder is. In het dagelijks gebruik blijkt echter het verschil in de meeste toepassingen niet relevant. Het Kadaster, Rijkswaterstaat, de Dienst der Hydrografie en Geonovum onderzoeken de mogelijkheid om voor de uitwisseling van ruimtelijke gegevens ETRS89 in te zetten in plaats van RD. De belangrijkste motivatie hiervoor is dat ETRS89 sinds 2000 het officiële coördinatenstelsel van Nederland is en dat ETRS89 beter geschikt is voor internationale uitwisseling van ruimtelijke gegevens en dat RD alleen geschikt is voor gebruik op ons vasteland. In juni is een rapport [1] verschenen dat aan het GI-beraad wordt aangeboden. Op basis van dit artikel schetsen we wat dit voor de gemeente Amsterdam zou kunnen betekenen. Het Kadaster, Rijkswaterstaat, de Dienst der Hydrografie hebben samen met Geonovum de mogelijkheid onderzocht om ETRS89 als officieel coördinatenstelsel te definiëren voor de opslag en uitwisseling van ruimtelijke gegevens in Nederland. In juni is een rapport met adviezen [1] aan het GI-beraad aangeboden. De overgang van RD naar ETRS89 zal voor de gemeente Amsterdam weinig voordelen heb ben. De gemeente opereert over het algemeen niet internationaal en op zee. Voor diensten die gegevens uitwisselen met externen geldt dat zij hun werkprocessen en informatiesystemen moeten aanpassen. Hiervoor is het noodzakelijk dat de transformatie tussen RD en ETRS89 en vice versa goed beschikbaar is. Hét belangrijke voordeel voor binnengemeentelijk gebruik is dat er geen verwar ring meer kan ontstaan over het gebruikte coördinatenstelsel en dan met name over pseudo-RD versus écht RD. Dit probleem treedt echter alleen op als een hoge abso lute nauwkeurigheid van belang is en gegevens uit verschillende bronnen worden gecombineerd, waarbij onduidelijk over het toegepaste stelsel kan bestaan.

Geo-Info | 2014 | | pagina 30