de gemeente Amsterdam? 2014-5 I Geo-Info 29 Verschuiving door het gebruik van een onjuiste trans formatieprocedure. We gaan uit van het voornoemde advies, dat nog geen concrete uitspraken doet over financiering, governance, etc. Wij beperken ons daarom tot de functionele gevolgen. Coördinatenstelsels binnen gemeente Amsterdam Ter ondersteuning van veel gemeentelijke processen worden veel heterogene gegevens met elkaar gecombineerd. Een groot gedeelte daarvan is locatiegebonden. Een vuistregel is dat 80% van de gegevens een geografische component heeft. Vaak worden gegevens uit verschillende bron nen gecombineerd, waarbij het onduidelijk is wat het gehanteerde coördinatenstelsel is. Zijn deze lengtes en breedtes uitgedrukt in WGS84 of zijn ze uitgedrukt in het coördinatenstel sel van Google? En als er wordt beweerd dat gegevens in RD zijn, ligt daar niet stiekem een pseudo-RD-transformatie aan ten grondslag? Het gevolg hiervan is dat de kwaliteit van het resultaat van de combinatie vaak niet goed aan te geven is. Leg dat maar aan een gemiddelde ambtenaar uit, laat staan aan een gemiddelde burger. Voor veel processen is het geschetste probleem echter niet erg. Voor een structuurschets of voor gebiedsgericht werken zal een paar centimeter verschil niet uitmaken. Voor onderhoud van wegen of de aanleg van een metrotunnel ligt dat anders. Het probleem is significant, indien de eisen aan de positionele nauwkeurigheid hoger zijn dan de verschuiving in de coördinaat transformatie. Dan kan er onjuiste informatie uit de gegevens worden afgeleid die kunnen leiden tot het niet goed aansluiten van bouwwerken, onjuiste uitkomsten bij deformatiemetingen etc. Dit probleem betekent echter niet dat RD ongeschikt is, maar het probleem ontstaat door het verschil tussen RD en pseudo-RD. Een voorbeeld De transformatie van ETRS89 naar RD (zoals gedefinieerd in RDNAPTRANS™) bestaat uit een 7-parametergelijkvormigheidtransforma- tie, gevolgd door een projectie naar het platte vlak. Op deze cartesische coördinaten wordt vervolgens een correctiegrid in combinatie met interpolatie toegepast. Met pseudo-RD wordt hier het cartesisch coördinatenstelsel bedoeld voordat het cor- rectiegrid is toegepast. Het is bekend als EPSG- 28992. Veel softwarepaketten hanteren dit stelsel alsof het 'echte' RD-coördinatenstelsel zou betreffen. Wanneer er software wordt gebruikt dat niet met de juiste transformatieparameters werkt (lees: RDNAPTRANS™-procedure) dan heeft dit invloed op de coördinaten. Een voorbeeld: Een medewerker wil een bewerking uitvoeren op panden uit de BGT en gebruikt een gang bare ETL-tool om dit uit te voeren. Bij de nieuwe uitvoer geeft de medewerker op dat dit RDnew moet zijn (EPSG28992). Bij de beoordeling van het resultaat wordt opgemerkt dat er een verschuiving is opgetreden van circa 5 cm. Dit is weergegeven in de afbeelding. Hoe kan dit nu? De gebruikte ETL-tool maakte bij de coördinaattransformatie geen gebruik van de RDNAPTRANS™-procedure en dus ook niet van het correctiegrid. Het advies in Amsterdamse context Op basis van het rapport van het Kadaster, Rijkswaterstaat en de Dienst der Hydrografie stelt Amsterdam dat "de overgang naar ETRS89 voor de gemeente Amsterdam weinig voorde len zal hebben". De reden om over te gaan naar ETRS89 is dat RD niet goed aansluit op grensoverstijgende toepassingen en op toepassing op zee. Amsterdam ervaart deze problemen over het algemeen niet, want het opereert nauwelijks internationaal en op zee. Het voordeel van de overgang naar ETRS89 als uitwisselingscoördinatenstelsel ter vervanging voor RD (en pseudo-RD) is dat het leidt tot een eenduidige interpretatie van gegevens en tot eliminatie van een foutenbron. Dit zal met name van belang zijn voor gegevens die uit verschil lende bronnen worden gecombineerd, waarbij een hoge positionele nauwkeurigheid relevant is. Het bijeffect, namelijk dat de onduidelijkheid over pseudo-RD wordt geëlimineerd, is wél van belang voor ons. Een randvoorwaarde hiervoor is dat de transformatie breder te implementeren is. In het rapport worden nog drie deeladviezen gegeven: ga over op ETRS89 als uitwisselingscoördi natenstelsel; handhaaf RD als kaartprojectie van ETRS89- coördinaten; maak de relatie tussen ETRS89 en RD toegankelijker. In het rapport wordt geen advies gegeven over de opslag van ruimtelijke gegevens. Er wordt gesteld dat dit voor elke organisatie een eigen afweging zal zijn. We zijn het eens met het advies om over te gaan naar het ongeprojecteerde coördinaten stelsel ETRS89 voor zover het de uitwisseling betreft tussen Amsterdam en de rest van de wereld. Voor de uitwisseling binnen de organi satie hangt het maar net van de toepassing af wat handig is. Bijvoorbeeld als gemeentelijke organisaties gegevens uitwisselen, terwijl zij de gegevens in RD (of desnoods pseudo-RD) hebben opgeslagen, dan ligt het niet voor de hand om deze gegevens slechts voor de uitwisseling naar ETRS89 te transformeren en weer terug. Voor de projectie van gegevens op een kaart is het RD, zeker voor binnengemeentelijk gebruik, een ideale projectie. We zullen dat ook binnen de gemeente blijven adviseren. Overgaan naar een andere standaardkaart projectie zal lastig binnen de gemeente uit te leggen zijn: niet alle gebruikers zijn volledig in de geheimen van kaartprojecties ingewijd.

Geo-Info | 2014 | | pagina 31