Open data als aanjager voor 3D in Nederland Column 2014-5 I Geo-Info Er is iets gaande. Ik voel een nieuw soort energie rondom het werken met geo-informatie. Nu het veel eenvoudiger is geworden om met basis-datasets te werken ontstaan er steeds meer initiatieven rond het combineren van informatie uit die datasets. Het openen van data in Nederland is hier de drijvende kracht achter. Er lijkt veel meer te kunnen. Natuurlijk kon dit al want die datasets zijn niet nieuw. Toch zie je dat nu de data echt open is er steeds meer initiatieven zijn om meerwaarde op die data te creëren. Het openen van het Actueel Hoogtebestand van Nederland, de AHN, opent letterlijk een heel nieuwe dimensie als het gaat om geo-informatie in Nederland. Het combineren van de AHN met andere open datasets gaat het werken met 3D op een nieuwe hoogte brengen. De technologie voor 3D in GIS was er al een tijdje. Toch heeft die nieuwe technologie niet direct geleid tot grote 3D-implementaties. De belangri jkste reden hiervoor is het gebrek aan 3D basis-datasets. Er is niet zoiets als een topografische 3D-basiskaart voor Neder land. Er wordt nu in verschillende samenwerkingsinitiatieven in de gouden driehoek (overheid, bedrijfsleven en wetenschap) gewerkt aan het 3D maken van elementen die je nodig hebt voor een 3D-basiskaart van Nederland. Zo wordt op basis van het AHN en de TOP10NL gewerkt aan een 3D-TOP10NL. Ook is de BAG verrijkt met extra informatie over hoogte op basis van het AHN. Naast de elementen die uit basisregistraties gehaald kunnen worden, is er ook al veel andere open data beschikbaar welke gebruikt kan worden in een 3D-basiskaart. Veel gemeenten hebben hun bomen beschikbaar gesteld als open data, vaak met hoogte, kroongrootte en soort, die zo opgenomen kunnen worden in een 3D-basiskaart. Het mooie van een 3D-basiskaart is dat er niet direct overal hetzelfde detail beschikbaar hoeft te zijn. Als er bijvoorbeeld in een gemeente gedetailleerde 3D data open beschikbaar is dan kan in de basiskaart dit detail overgenomen worden. Waar het detail niet beschikbaar is wordt een lager detailniveau, bijvoorbeeld gebaseerd op de opgetrokken BAG, gebruikt. Een basiskaart is pas succesvol als hij ook gebruikt wordt. De 3D-basiskaart moet daarom laagdrempelig beschikbaar zijn voor de eindgebruikers. Dit zal de uitdaging moeten zijn voor iedere leverancier van oplossingen. Iedere oplossing zal anders gebruik willen maken van de 3D-basiskaart en daarom zal de 3D-basiskaart geoptimaliseerd moeten worden voor het gebruik in elke oplossing. Wij zullen die uitdaging oppakken door de 3D-basiskaart als een 3D-webservice aan al onze gebruikers en andere geïnteresseerden ter beschik king te stellen. De open 3D-basiskaart wordt zo een open 3D-basisservice waarmee men direct aan de slag kan. Al met al kunnen we met de schat aan beschikbare open data in Nederland op korte termijn een land dekkende open 3D-basiskaart hebben waar men in de rest van de wereld jaloers op zal zijn. Als ik met mijn internationale collega's spreek over de hoeveelheid gedetailleerde open geo-data die we in Nederland beschikbaar hebben dan geloven ze me vaak niet. Als ik vervolgens laat zien wat we allemaal in de derde dimensie met die open data kunnen doen, zijn ze helemaal ondersteboven. We lopen wat dat betreft helemaal voorop in ons platte landje. In Nederland zijn we koploper op het gebied van open data, zeker als het gaat om open geodata. Laten we die voorsprong gebruiken om in Nederland ook voorop te lopen als het gaat om open 3D-data. Mede hierom ondersteunen wij het initiatief van Jantien Stoter, Rob van de Velde en Henk Scholten om een doorbraak te bewerkstelligen rond het breed toepassen van 3D in Nederland. We gaan de voorsprong in het hebben van open geodata gebruiken als aanjager voor het grootschalig gebruik van 3D-data in Nederland. Jeroen van Winden Esri Nederland jvanwinden@esri.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 33