Mapping Time n 11 Boek 36 I Menno-Jan Kraak - Mapping Time. Illustrated by Minard's map of Napoleon's Russian Campaign of 1812. 160 pp, 28x27,5cm, 109 illustraties. ESRI Press, Redlands 2014. ISBN 9781589483125 (hard cover, prijs 50,00) of 978158948312X (paperback, prijs 42,50); ook verkrijgbaar als e-boek. Geo-Info I 2014-5 ILllilTtArtO Hf MINAift'ï MAP OF NAPQLIOM'f RUfSïAN CAMPAIGN OF I ft13 \l! \\n p hU.Vlh Dit is een bijzonder boek. Niet alleen omdat niemand eerder een heel boek aan alleen dit onderwerp wijdde, maar ook omdat het zo fraai is uitgevoerd. Het behandelt de visuele weergave van tijd aan de hand van 'de beste kaart ooit gemaakt', nl. de kaart van Napoleon's Russische veldtocht door Charles Joseph Minard, en heeft alles in zich om net als de kaart van Minard ook een klassieker te worden. Daarnaast is het ook een beetje autobiografisch: niet alleen volgt Menno-Jan een verre voorvader op diens tocht naar Rusland, maar het boek is ook een neerslag van zijn eigen kartografische onderzoektocht door de tijd heen, samen met zijn research- collega's. Na een inleiding waarin Minard's kaart wordt geïntroduceerd, wordt in het eerste hoofdstuk de gebeurtenis waaraan die kaart gewijd is, geschetst: Napoleon's Russische veldtocht met als dramatische climax de rampzalige oversteek van de rivier de Berezina. Het tweede hoofdstuk gaat in op Minard zelf, die pas op zijn 65e met de kartografie begon De hier beschreven beroemde kaart was ook zijn laatste, hij vervaar digde hem op zijn 88e, een jaar voordat hij stierf. In hetzelfde hoofdstuk wordt gekeken naar de manier waarop anderen de gebeurtenissen van 1812 uitbeeldden. In hoofdstuk 3 komen we bij het eigenlijke hoofdthema van het boek: TIJD. De verschillende soorten tijd die we kunnen karteren, en natuurlijk de veranderingen als een gevolg van de verstreken tijd. In connectie met tijd wordt gesproken over objecten, hun attribu ten en locatie, en op vragen daarover moeten visualisaties van de tijd antwoord kunnen geven. Hoofdstuk 4 behandelt de kartografische analysemethoden en grafische middelen en hoofdstuk 5 brengt de inhoud van de twee vorige hoofdstukken samen: het karteren van tijd, ofwel het uitdrukken van verandering. Een rode draad in Kraak's onderzoek is na te gaan in hoeverre waarnemingseigenschappen van Bertin's grafische variabelen overeind blijven in niet-conventionele kartografische toepassingen, zoals bij 3D weergave of animaties, en dat wordt ook hier nagegaan. Het weergeven van veran deringen wordt bekeken vanuit het perspectief van de objecten, van de attributen en van de locaties. Om dan weer terug te keren naar de kaart van Minard: met de Russische veldtocht als voorbeeld worden al die aspecten gevisualiseerd, hetzij in één enkele kaart, in een serie kaarten ('small multiples') of in een animatie. Dan blijkt dat de kracht van Minard's bewegingskaart ook in de generalisatie ligt: hij heeft het meest wezenlijke aspect van de veldtocht - het verlies aan mensenlevens - uitgekozen om de tocht te karakteriseren, maar dat bracht ook informa tieverlies met zich mee, zoals de verschillende routes die Napoleons legercorpsen volgden, de manier waarop de flanken gedekt werden, het feit dat Napoleon een maand lang in Moskou treuzelde, dat de meesten van Napoleons solda ten al tijdens de tocht naar Moskou aan ziekten stierven, en maar een betrekkelijk klein aantal op de terugtocht door de kou omkwam. Het laatste hoofdstuk bespreekt de interactieve en dynamische omgevingen waarin tijdgebon den gegevens kunnen worden geëxploreerd. Dat blijft wat vaag, mogelijk omdat een meer gedetailleerde beschrijving van de hierbij benodigde programmatuur een te technisch accent aan het boek zou geven. Maar aan het eind van hoofdstuk 5 hebben de lezers al een uitstekend overzicht gekregen over alles wat bij de weergave van tijdsgebonden gegevens aan de orde komt. Bij zijn karakteristiek van de ontwikkeling van de kartografie in hoofdstuk 6 beschouwt de auteur 'computer-assisted cartography' als iets anders dan kartografie, en hij vergeet bij die ontwikkeling de 'usability' te vermelden, het al door Bertin inge geven streven om tot situaties te komen waarin de ruimtelijke gegevens ook inderdaad met goed gevolg gebruikt kunnen worden. Die bruikbaar heid van de verschillende behandelde metho den en technieken van weergave van tijd en verandering had wellicht iets duidelijker kunnen worden aangegeven. In de verwijzingen en de plaatsnamen zitten wat slordigheden die er bij de volgende druk uit moeten. Maar juist door de combinatie met de ener verende Russische veldtocht wordt het wat abstracte thema 'weergave van tijd en verande ring' een boeiend verhaal dat leest als een trein, ook al omdat er door de verschillende aangedra gen visuele analysetechnieken allengs allemaal andere interessante gegevens over de veldtocht naar boven komen. Ook wat dat betreft is het boek knap geregisseerd. Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2014 | | pagina 38