Een grens is eigenlijk een wens om verder te gaan O O ru U M Q_ CD Column LD LD Z 2014-5 I Geo-Info 41 Loesje heeft gelijk. Van haar hand is bovenstaande quote die regelmatig in mijn gedachten opduikt. De laatste keer was toen ik op 29 juni 2014 in het vliegtuig naar Bratislava zat voor weer een internationaal geo-project. Nederland had net gewonnen van Mexico en ik zat met de veren van mijn oranje boa nog in het haar in het vliegtuig te dubben over de opdracht: "Hoe kan je de uitwisseling van (geo)informatie tus sen verschillende overheidspartijen in Slowakije verbeteren?" Een mooie opdracht, die in zeer beperkte mate met techniek te maken heeft en waarvoor we als team regelmatig onze grenzen zullen verleggen en in ongeplande situaties zullen belanden. Ik bedacht me hoe mooi ik het vind om zelf, ook in mijn vakgebied, de grenzen te verkennen en mijn comfort- zone te vergroten door er maar vaak genoeg uit te stappen. Waardevol, ook voor de geo-sector! De opdracht waarvoor we naar Bratislava gaan, is voortge vloeid uit een eerder Government to Government (G2G) pro ject. G2G- of Twinning-projecten zijn internationale projecten, veelal gefinancierd door Brussel of door ons eigen ministerie van Economische Zaken. De insteek van dergelijke projecten is niet om daar als BV Nederland de klus te komen klaren, maar juist om de krachten te bundelen en het samen te doen. Dat betekent contact leggen met de mensen waarvan je de taal niet spreekt, de gewoonten niet kent en de cultuur niet altijd snapt. Je moet hun werkwijze doorgronden en het project samen tot een goed einde brengen. De overtuiging is dat je zo komt tot een toegepaste en gedragen oplossing, die past in de desbetreffende organisatie en cultuur. Dat is niet alleen voor internationale projecten mooi, maar kunnen we binnen de geo-sector overal goed gebruiken. OJ In de geo-sector kijken we steeds meer over de grens. Niet alleen naar het buitenland, maar ook naar andere sectoren. We bewegen vanuit onze eigen biotoop steeds meer, verder en vaker naar buiten. De grens over, naar andere sectoren en afzetgebieden. Waar nieuwe klanten, toepassin gen en partners te vinden zijn. Maar alleen de grens over kijken, is niet voldoende. Een succesvolle geo-sector heeft mensen nodig die de grens over gaan naar de wereld van bijvoorbeeld de zorg of energie, maar ook die van entertainment, kunst, cultuur of de wereld van de beveiliging. Om te leren hoe deze eruit ziet, welke taal men spreekt, welke vragen er leven en hoe de geo-sector hieraan een bijdrage kan leveren. In die zin lijken internatio naal en intersectoraal samenwerken veel op elkaar. Het vraagt om vergelijkbare kwaliteiten als inlevingsvermogen, alertheid en nieuwsgierigheid. "Een grens is eigenlijk een wens om verder te gaan." Hoe verleg jij die van jou? «TT

Geo-Info | 2014 | | pagina 43