Syntrophos: geo-metgezel op Voorne-Putten Synt Shar&a Se De ontwikkeling in de informatietechnologie zit in een voortdurende versnelling. Overheids-organisaties worden gedwongen om hierin mee te gaan. Afnemers van diensten en producten eisen betere en continue dienstverlening en leveranciers brengen voortdurend nieuwe oplossingen op de markt. Organisaties zijn bezig met verdergaande digitalisering en specialisering en de rijksoverheid stuurt door middel van wetgeving en delegeert taken naar lagere overheden. En dat terwijl de middelen steeds schaarser worden. Gemeentelijke bedrijfsvoeringstaken zijn al divers en worden als gevolg van bovenstaande ontwikkelingen steeds complexer. We zien op dit moment dan ook vele vormen van samenwerking tussen gemeenten ontstaan om deze uitdagingen gezamenlijk het hoofd te bieden. Gemeentelijk Geo-Beraad Geo-Info I 2014-5 42 Door Ronald Bokhove Ook op het Zuid-Hollandse Voorne-Putten is enkele jaren geleden een verkenning uitge voerd tussen vier gemeenten om te komen tot samenwerking op het gebied van ICT en geo-informatie. Op basis van dit onderzoek zijn de gemeenten Bernisse, Brielle, West- voorne en centrumgemeente Spijkenisse in 2011 een bestuursconvenant aangegaan, met de intentie om via een Shared Service Center (SSC) samen te werken op bedrijfsvoerings- gebied. Als succesfactoren werden genoemd het verminderen van de kwetsbaarheid, het vergroten van de slagkracht, het beter kunnen inspelen op ontwikkelingen en landelijke eisen, het beheersbaar houden van kosten stijgingen) en de verbetering van de dienst verlening. Op 1 maart 2013 is SSC Syntrophos daadwerkelijk van start gegaan. Geo-informatie is met 11 fte een van de drie teams naast ICT en Advies. Tot de taken behoren func tioneel applicatiebeheer/gegevensbeheer en de opbouw van BAG, GBKN/BGT, BOR en Wkpb. Ook ondersteuning in het RO-proces (matenplannen, kadastrale aanwijs, uitzetten, publicatie ruimtelijke plannen), het bewaken van de stelselstromen, het stimuleren van en toezien op het verplichte gebruik van basisgegevens en het verwerken/door geleiden van terugmeldingen maken deel uit van de activiteiten. De geo-expertise zit bij Syntrophos, maar de kennis (bijvoorbeeld voor GIS-analyses) wordt overgebracht op gemeenten waar dat kan. Er worden dienstverleningsovereenkomsten afgesloten met de aangesloten gemeenten. Hoewel de gemeenten bepalen wat er wordt afgenomen, zijn de onderlinge verschillen klein. In 2012 is door een aantal gemeenten, de VNG en DataLand het Gemeentelijk Geo-Beraad (GGB) opgericht. Het GGB is van en voor gemeenten en heeft als doel kennisuitwisseling en stand puntbepaling inzake geo-gerelateerde onderwerpen. Het beraad kent een getrapte structuur met bestuurlijke, landelijke en regionale overleggen, waarin voor elke gemeente plaats is. Doordat het GGB alle 403 gemeenten vertegenwoordigt, kunnen gemeentelijke standpunten meer kracht worden bijgezet. Het GGB heeft dan ook de ambitie om uit te groeien tot een volwaardige gesprekspartner voor andere publieke en private partijen in de geo-sector. DataLand geeft gemeenten de ruimte DataLand is het gegevens-en kennisknooppunt van gemeenten, jy Data Land het is in 2001 opgericht om gemeenten te ontzorgen. DataLand voert het secretariaat van het Gemeentelijk Geoberaad, beheert de gemeentelijke kennisbank en verzorgt geo-gerelateerde opleidingen. Met een artikelenreeks willen we de gemeentelijke praktijk belichten en aangeven hoe gemeenten elk op hun eigen wijze inspelen op maat schappelijke ontwikkelingen, technologische veranderingen en wettelijke verplichtingen in tijden van budgettaire krapte. Voor de eerste bijdrage gaan we naar Voorne-Putten waar het Shared Service Center Syntrophos voor vier gemeenten zijn diensten aanbiedt. Contact Neem voor meer informatie over het GGB en over DataLand contact op met GGB-secretaris Janneke van der Kruk via j.vanderkruk@dataland.nl.

Geo-Info | 2014 | | pagina 44