1 i Werken onder architec tuur maakt een einde aan gemeente-gerela teerde sentimenten Syntrophos speelt een leidende rol in de tot standkoming van de BGT Gemeentelijke geo-samenwerking 2014-5 I Geo-Info 43 Erwin van Leiden: Gemeenten overtuigen vanuit expertise.omgeving. Vanuit doelmatigheidsoverwegingen wordt ernaar gestreefd om over enige tijd voor alle gemeenten eenzelfde dienstenpakket aan te bieden. Er wordt gewerkt aan een i-Visie, waaraan ook de vier onderliggende gemeenten hun bijdragen leveren. In deze visie wordt voor het werken onder architectuur een belangrijke plaats Dwars op de reguliere structuur van het GGB met bestuurlijke, landelijk en regionale overleggen staan zes themawerkgroepen die specifieke onderzoeksopdrachten uitwer ken. De werkgroep 'Positionering en ondersteuning' heeft tussen mei 2013 en mei 2014 de onderbrenging van geo-gerelateerde functies in gemeentelijke organisaties onderzocht, waarbij ook naar succesfactoren voor gemeentelijke samenwerking is gezocht. Aan dit onderzoek hebben naast Syntrophos ook SSC De Kempen en de gemeenten Nijmegen, Houten en Venray meegewerkt. Enkele aanbevelingen uit het rapport: Hang samenwerking op aan 'logische' momenten als fusies en wettelijke verplichtingen, de kans op bestuurlijke aandacht is dan groter; Betrek management en bestuur snel bij samenwerkingsinitiatieven om je te verzekeren van steun en budget; Kies bij samenwerking voor een mengvorm van kleine en grote gemeenten: grote gemeenten beschikken vaak over meer inhoudelijke expertise en kleine gemeenten staan dichter bij de eindgebruikers, maak gebruik van elkaars sterke punten; 'Samenwerking' moet niet worden verward met 'bezuinigingsoperatie'; Treed naar buiten en laat de meerwaarde zien van een gezamenlijk optreden; Werken onder architectuur is een belangrijke succesfactor voor samenwerking, zonder architectuur vereist samenwerking veel energie en maatwerkoplossingen; Als de deelnemende gemeente een regierol wil vervullen, dan zal ze hiertoe ook over inhoudelijke kennis en doorzettingsmacht dienen te beschikken; Waak voor te grote ambities op korte termijn: besef bij het overhevelen van beheerta ken dat de winkel open moet blijven en dat een toekomstvaste technische infrastruc tuur noodzakelijk is om niet 'terug te vallen'; Kijk bij samenwerking of aangesloten kan worden bij bestaande verbanden of kies een regiogrens die samenvalt met gangbare samenwerkingsgrenzen, zodat lappendekens van verbanden met niet-samenvallende grenzen worden voorkomen; Projectmatige samenwerking kan snel tot budgettair voordeel leiden, voor beheerma- tige samenwerking geldt dat de kost voor de baat uitgaat. tussen ketenactiviteiten mag dan groter zijn, maar de continuïteit is beter geborgd en de expertise is groter. Dat zie je bijvoorbeeld terug in een de ver snelling van de BAG-processen en in de uitvoering van het functioneel applicatiebeheer.' in kijken. Hoewel er voor moet worden gewaakt de grenzen van het samenwerkings-verband niet te snel op te rekken, wordt deelname van Helle- voetsluis als de enige ontbrekende gemeente op Voorne-Putten door Syntrophos wel toegejuicht. ingeruimd, het maakt een einde aan 'gemeente- gerelateerde sentimenten', zoals teamcoördinator Erwin van Leiden het verwoordt. 'De organisatie is stabiel, maar nog niet af. Met de aanstaande fusie van Spijkenisse en Bernisse per 1 januari 2015 komt bijvoorbeeld het BAG-beheer van Bernisse, wat nu nog bij belastingsamenwerkingsverband SVHW ligt, naar Syntrophos. Dit soort momenten wordt aangegrepen om tot verdergaande harmonisatie over te gaan, bijvoorbeeld door nu te kiezen voor één BAG-applicatie voor alle gemeenten.' Het stelsel draagt uiteraard bij aan de harmonisatie. 'Syntrophos heeft geen doorzettingsmacht richting gemeenten, maar vanuit haar expertise overtuigt ze gemeenten tot bijvoorbeeld het gebruik van eenduidige definities, waardoor bijvoorbeeld beheergegevens voor de openbare ruimte uitwisselbaar zijn.' Het werken in de keten lijkt moeilijk als er veel wisselwerking is tussen het SSC en de gemeenten, maar in de praktijk worden termijnen juist eerder gehaald. Erwin: 'De afstand Doordat de krachten nu gebundeld zijn, kan Syntrophos namens de deelnemende gemeenten een leidende rol spelen in de totstandkoming en het beheer van de BGT. Syntrophos is de 'hoofdpuzzelaar' en heeft voor het gehele gebied van Voorne-Putten voor alle gemeenten, het Waterschap Hollandse Delta en het Ministerie van EZ de realisatie opgepakt en zal dit op IMGEO- niveau voor genoemde bronhouders uitvoeren en in beheer nemen. Syntrophos bestaat nu anderhalf jaar en heeft zijn bestaansrecht in die tijd bewezen. Afgezet tegen de oorspronkelijke uitgangspunten is de organisatie er daadwerkelijk in geslaagd de continuïteit te vergroten door het voorkomen van 'solotaken', maar ook de slagkracht te hebben om grote uitdaging zoals bijvoorbeeld de realisatie van de BGT en volledige modernisering van de ICT-omgeving aan te kunnen. In het eerste jaar verslag van Syntrophos is ook te lezen dat er op harmonisatievlak nog volop uitdagingen zijn, maar dat alle betrokkenen met vertrouwen de toekomst Hellevoetsluis was destijds ook betrokken bij de eerste verkenningen en is voor Syntrophos dus geen onbekende. Ook uitbreidingen van diensten op het gebied van BGT en BOR voor omliggende gemeenten lijken prima te passen in de rol die Syntrophos wil spelen. En waarom zou je je als geo-metgezel ook beperken? Ronald Bokhove, Medewerker Gegevensmanagement Dataland, r.bokhove@dataland.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 45