NCG-symposium "Hoezo datakwaliteit?" Veel belangstelling voor datakwaliteit Verslag De behoeften van de eindgebruiker moeten maatgevend zijn Met de toenemende beschikbaarheid van gegevens over van alles wordt de kwaliteit van data steeds belangrijker. Op 26 juni 2014 organiseerde de commissie Geo-Informatie Infrastructuur van het Nederlands Centrum voor Geodesie en Geo-informatica (NCG) een symposium getiteld "Hoezo datakwaliteit". De bijeenkomst was gericht op de data-consument, de professionele gebruiker die dagelijks veel met ruimtelijke data bezig is. Zo'n 70 personen uit bedrijfsleven, overheid en wetenschap namen deel met als doel dat ze na deze dag naar huis zouden gaan met nieuwe ideeën en meer begrip van de kwaliteit van ruimtelijke data. J/ef fevereti van üwafiteit èast Jfet niet feveren van fcwafitcit Host iajjüafen. kwam naar voren dat de kwaliteit van data voldoende moet zijn om het doel te dienen, bijvoorbeeld vergunningverlening. Dat kwa liteit meer is dan alleen nauwkeurige coördi naten. Dat de kwaliteit van de input die van de output bepaalt en dat er in het onderwijs meer aandacht moet zijn voor kwaliteit. Deel-tijd Na zo op temperatuur te zijn gekomen was er een drietal pitches van 10 minuten, waarin een spreker enthousiast een standpunt over kwaliteit uiteenzette. Dat varieerde van een filmpje over de Laan van de Leefomgeving tot een bevlogen betoog over Open Street Map. Deze presentaties leidden ook tot discussies, die samen de opmaat vormden voor work shops van een uur. Er viel te kiezen uit drie workshops. Die van Sytze de Bruin (Wagenin- gen UR) ging over wanneer de kwaliteit goed genoeg is. Huibert Jan Lekkerkerk (Informa tiehuis Water) ging in op de rol van kwaliteit in de keten. De workshop door René Dekker ging over wat er met kwaliteit gebeurt als de data uit meerdere bronnen afkomstig is. Op de lunchpauze volgde opnieuw een combinatie van drie plenaire pitches en een workshop naar keuze. De workshop door Tjeu Lemmens (TU Delft) was over datakwaliteit bij gebruik van verschillende schalen en projecties. Bij Jandirk Bulens (Wageningen UR) stonden beschrijving en classificatie van kwaliteit cen traal. De sessie bij Jaap Zevenbergen (TU Delft) richtte zich op de vraag welke datakwaliteit past bij welk risico. In de workshops hebben de inleiders in de discussie volop feedback gekregen op de vragen die gesteld zijn. Algemene tendens is dat de deelnemers blijk geven van een worste ling in welke richting naar de antwoorden gezocht moet worden. Eensgezindheid is er wel over de context als bepalende factor voor de kwaliteit, de oriëntatie op het gebruik van de data ('fitness for use') en de cruciale rol die communicatie over datakwaliteit speelt. Dit is ingebracht in de afsluitende plenaire discus sie. Daarbij trad een panel op bestaande uit Jantien Stoter (NCG), Frans Backhuijs (VNG) en opnieuw Bart Beers en Petra Loeff. Jantien wees erop dat het grote aantal deelnemers bij een toch zo "droog" onderwerp als datakwali teit bewijst dat het onderwerp wel degelijk in de belangstelling staat. Daarna werd de discussie geopend met een vergelijk van de presentatie van het weer bericht. Zou het gebruik van eenvoudige communicatie en het gebruik van standaar den datakwaliteit niet beter tot uitdrukking brengen? Petra stelt dat dat afhangt van de vertaling van het begrip standaard. Niet iedere toepassing hoeft dezelfde kwaliteit te hebben. Er zijn verschillende toetsingsinstrumenten die hun eigen eisen stellen. Een richtlijn hierbij is om wat eenvoudig kan ook eenvoudig te houden. Bart geeft aan dat criteria wel helder moeten zijn, het gaat om het vergelijken van data. 44 Geo-Info I 2014-5 Warmloop-tijd Via een paneldiscussie onder leiding van Karin van de Hoef-Reijnders (directeur Werkomge ving Belastingdienst) werden de aanwezigen "warm" gemaakt voor het thema Kwaliteit. Het panel bestond uit Petra Loeff (program mamanager Omgevingswet bij het RIVM), Bart Beers (Cyclomedia) en Tjeu Lemmens (docent TU Delft). Uit deze paneldiscussie Kwali-tijd

Geo-Info | 2014 | | pagina 46