ii aanbevelingen voor omgang met datakwaliteit 2014-5 I Geo-Info 45 Ten Berg verj/Caats je steen voor steen Het validatieproces Certificeren met een transparant validatie- en controleproces is een noodzaak. Maak onderscheid tussen kwaliteit van data en kwaliteit van het proces. In de keten heb je te maken met integratie van kwaliteit, maar ook met kwaliteit van de integratie zelf. Investeer alleen in verbetering van datakwaliteit in bronnen die substantieel bijdra gen aan de kwaliteit en informatiewaarde van het resultaat. Gebruik referenties bij de controle van de datakwaliteit. Crowdsourcing: publieke verbeteringen aanbrengen via een app is een reële mogelijkheid die dankzij het zelfreinigend vermogen goede resultaten kan opleveren (weliswaar met een vertraagd effect). Kwaliteitsbewaking is een constant proces, iedere wijziging van de data vraagt opnieuw om een kwaliteitsbepaling. Hoe bepaal je datakwaliteit? Formuleer criteria voor het bepalen van datakwaliteit in de context van de doelstel ling waarmee de gegevens worden ingewonnen. Kwaliteit is maatwerk waarbij "fit for purpose" in eerste instantie en "fitness for use" in tweede instantie bepalend zijn. Betrek de beoogde gebruiker in het vaststellen van criteria en eisen waaraan de kwaliteit moet voldoen om de "fitness for use" te kunnen bepalen. Hoe communiceer je over datakwaliteit? Richt communicatie over basisregistraties op beoogde gebruikers. Integraal onder deel daarvan zou begrijpelijke, eenvoudige en relevante informatie over kwaliteit moeten zijn. Bij voorkeur in de vorm van een visueel aantrekkelijke "bijsluiter" met eenvoudige informatie, zoals energielabel of stoplicht. Zorg ervoor dat een (basis)register inclusief informatie over de registratie en kwali teit ervan ook te vinden is via de Internet zoekmachines. De business case Investeer in datakwaliteit: dat kost geld, maar negeren kan kapitalen kosten. Start een proefproces om de aansprakelijkheid en juridische consequenties rond datakwaliteit van open data goed te doorgronden. Welke criteria dat zijn wordt door de gebruiker bepaald. Die selecteert en kiest op basis van 'fit for purpose. Standaarden moeten op data gebaseerd zijn en niet op het proces, omdat dat de innovatie hindert. Er is geen eenduidige definitie van kwaliteit. Het is afhankelijk van waar je behoefte naar uitgaat, hoe relevant is de kwaliteit voor je eigen behoefte. Frans merkt op dat bestuurders anders praten over kwaliteit dan professionals. De bestuur ders gaan uit van wat nodig is om een maat schappelijk probleem op te kunnen lossen en de professionals vanuit het vakgebied. Jantien vindt dat het duidelijk is dat je standaarden nodig hebt om de kwaliteit te kunnen meten. De gebruiker zou dit volgens haar willen doen zonder kwaliteit echt te benoemen. Maar hoe doe je dat? Petra stelt dat harmonisatie van data en definities erg belangrijk is. Informatie is een abstractie van de werkelijkheid. Veelal is er een achtergrond waardoor deze zaken verschillend zijn. Goed voorbeeld is het adres. In de BAG heeft het adres een andere definitie dan in de basisregistratie Personen. Dat is aan de burger niet goed uit te leggen. Ook hier geldt: wees consistent en duidelijk in je specificaties, ver geet niet dat de gebruiker vraagt en bepaalt! Jantien geeft aan dat de vindbaarheid van data groter wordt dankzij het Nationaal GeoRegister en PDOK. Bij Geonovum wordt overzicht gecreëerd door ook de concepten van alle informatiemodellen in beeld te brengen. Frans vraagt zich af of de overheid zich reali seert wat de juridische gevolgen kunnen zijn bij open data. Geopperd wordt om een proef proces uit te lokken. Is dat zinvol? Dit moet nader uitgewerkt worden. In een proces moet aangetoond worden dat de zorgplicht goed ingevuld is. Maar dat is geen garantie dat alles klopt. Er moet gecommuniceerd worden dat niet alles 100% kan of moet zijn. Men moet leven met een zekere onzekerheid. De over heid zal de zorgplicht steeds meer gaan beleggen bij de makers van de data. Heeft dat consequenties voor datakwaliteit? Petra meent dat de gebruiker/burger dubbel in de discussie zit over kwaliteit en open heid. Daarnaast wil de overheid meer vrijheid bieden, maar zodra het met de vrijheid fout gaat wil de overheid dat helemaal dicht regelen, terwijl ze dat eigenlijk niet moet doen. De valkuil van de overheid is dat ze niet moet doorschieten in de zorgen van de samenle ving. Vergelijk het met de auto-industrie: een auto gaat een keer stuk. Om mee te nemen Het symposium heeft deels antwoorden op vragen opgeleverd, deels nieuwe vragen opgeleverd en deels input voor verdere dis cussie of onderzoek. Over de omgang met de kwaliteit van ruimtelijke data, vooral die van de basisregistraties, zijn 11 aanbevelingen gefor muleerd (zie kader). Op GeoBuzz in november komt een vervolg op dit NCG-symposium. Een uitgebreider verslag van deze dag is te vinden op www.NCGeo.nl Marjan Bevelander, Min. I&M, MBevelander@IPO.nl Sieb Dijkstra, Kadaster, sieb.dijkstra@kadaster.nl Jandirk Bulens, Wageningen UR, jandirk.bulens@wur.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 47