Gegevens op locatie maken nog geen atlas OPEN kaart De "Atlas Bestrijdingsmiddelen in Oppervlaktewater" (www.bestrijdingsmiddelenatlas.nl) is gepubliceerd door het Centrum voor Milieuwetenschappen van de Universiteit Leiden, een onderzoeksinstituut op het gebied van milieuvraagstukken. De bestrijdingsmiddelenmetingen van alle waterbeheerders in Nederland die online te raadplegen zijn vormen de basis voor het boek "Bestrijdings middelen en waterkwaliteit", dat op de website te downloaden is. Wf* 46 Geo-Info I 2014-5 Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): Het verschijnsel atlas heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld van een bundeling willekeurige kaarten tot een bundeling kaarten met een overzichtelijke structuur die de lezer door een onderwerp leidt en houvast geeft bij het gebruik als naslagwerk. De "Atlas Bestrijdingsmiddelen in Oppervlaktewater" stelt op de hoofdpagina een landelijk beeld van de bestrijdingsmiddelen in het oppervlaktewater op basis van regionale meetge gevens te geven. Mijn indruk is echter dat de atlas meer een viewer is op een overigens indrukwek kende dataset. Bij de totstandkoming van een atlas worden gegevens niet alleen verzameld en getoond, maar bijvoorbeeld ook geselecteerd, geaggregeerd en geannoteerd. Echter overzicht op de situatie in een bepaald gebied is niet gemakkelijk te verkrijgen en er kan niet op een bepaalde stof worden gezocht om een compleet beeld van juist die stof te krijgen. Het onderwerp trekt ongetwijfeld de belangstelling van velen, maar niet als het zó lastig is te doorgronden. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Een van de studentenpresentaties op het GeoTrends symposium van opleiding Geo figuur Penctniegt metingen weervar» de »ik en trede de MTfl ovtri<hh>dt 00 de verschillende metdtxailtï. '0/ Mi ""0è Media Design betrof een app op basis van de Geochemische Bodematlas (Zie ook Geo- Info 2012-7, pp. 12-13). Waar de Geochemische Bodematlas de gegevensverzameling en beschrijving van toepassingen bundelde in een boekwerk, is bij deze atlas de gege vensverzameling online ontsloten en is de stand van zaken wat betreft bestrijdingsmid delen en de waterkwaliteit in Nederland in boekvorm gepubliceerd. Ik hoop vurig, dat de GMD-studenten bij de app niet dezelfde vertaalslag hebben gekozen als voor deze online Bestrijdingsmiddelenatlas. Het Web is niet alleen de interface, maar bezoekers zijn meer gebaat bij beeldvormende visualisaties, dan gekarteerde inventarisaties. Zo tonen de kaarten in het hoofdstuk "metingen" verschillende aantallen: metingen of stof fen per jaar, per stofgroep en per locatie. Stuk voor stuk zijn deze aantallen geclas sificeerd, waarbij iedere klasse een ander kleurschakering heeft gekregen. Ook hier geldt opnieuw, dat er geen beeldvormende visualisatie is gemaakt. Met proportionele puntensymbolen was dit wel gelukt. Ik zie nu al de studentenpresentatie voor me voor het volgende GeoTrends symposium! Tjeerd Nijeholt (adviseurgeo-informatie en auteur 'Hand boek Geo-visualisatie'): Misschien is het niet ieders smaak, met al die strepen dwars over foto's, maar gezegd moet worden, de grafieken, de opmaak,

Geo-Info | 2014 | | pagina 48