FactOtGeo Meetdienst vT/ Uw betrouwbare partner in geodesie en geo informatie Bezoek ons tijdens GEOBUZZ 2014-5 I Geo-Info 47 de foto's, de tekst en zelfs de ingewonnen data; overal aan deze atlas is te zien dat er aandacht aan is besteed. Rijk en uniform. Hoe anders is dat met de kartografie. Die ontstijgt niet het niveau van goed uitlijnen en consequent mooie opvallende kleuren. Dat komt omdat slechts gepoogd is de data 'as is' zo goed mogelijk in beeld te brengen. Goede bedoelingen, wederom, maar de usability (ging het daar bij het zenden van informatie niet om?) nadert het nulpunt. Wie wil er in dit informatietijdperk nog data? De titel boven 13 gelijkvormige kaartjes, "Percentage metin gen waarvan de concentratie van de MTR overschrijdt op de verschillende meetlocaties" voorspelt door zijn ingewikkeldheid al niet veel goeds. In de tekst moet je opzoeken dat het om Maximaal Toelaatbaar Risico gaat. De legenda-eenheid "onvoldoende metingen" keurig met een grijs puntsymbool op de kaart terechtgekomen, doet vermoeden dat de kaart eerder bedoeld was als bewijslast voor de opdrachtgever. Had verder gewoon niet op de kaart moeten staan. Door overlap en steeds weer andere, én in aantal verschil lende punten, is er voor de lezer een onop losbare Sudoku ontstaan. De boodschap is er gewoon niet. De rijke data is helaas niet met een GIS-programma opgewerkt tot behap bare informatie. Het had veel mooier gekund, want de atlas is echt een goudmijn! Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks infographics Congres): Bij het beoordelen van een interactieve kaart spelen altijd meer factoren een rol dan bij een gedrukte (papieren) kaart. Zo kent een interactieve kaart meerdere schaalniveau's en heb je te maken met een interface en/ of website waarbinnen de kaart verschijnt. Omdat we in deze rubriek voornamelijk de kartografie behandelen, laat ik de gebruiksomgeving van de online "Atlas Bestrijdingsmiddelen in Oppervlaktewater" geheel buiten beschouwing. De website is namelijk desastreus en heeft meer weg van een inventarisatie van de beschikbare data dan daadwerkelijk (geografisch) inzicht bie den in de materie. Bovendien is het hooguit irritant dat de kaartapplicatie iedere keer opnieuw moet worden opgestart als er voor een andere set (stof of normering) gekozen wordt. Ik beperk me nu dus tot het beoordelen van de vormgeving van de interactieve kaart zelf. Helaas laat ook hier de leesbaarheid te wensen over, ongeacht het schaalniveau. Op nationaal niveau treedt er teveel overlap op in de symbolen. Een semi-transparante kleur had voorkomen dat met name in de Randstad de helft van de metingen wordt bedekt. Maar naarmate je inzoomt, zorgt de kleurrijke basiskaart vervolgens voor verstoring in het kaartbeeld. Uitschakelen van de attributen helpt niet; want dan heb je te weinig punten om je te oriënteren. Is ook iets goeds te mel den? Ja; de intuïtieve symboolkleuren (rood, blauw en geel) zijn goed gekozen en bieden voldoende contrast. Cartografie Bijhouden GIS-databestanden Splitsingen: appartementen percelen Reconstructie eigendomsgrenzen Leidingenregistratie Hoogtemetingen Situatiemetingen Revisiemetingen Deformatie- en zettingsmetingen DTM-, DTB- en GPS-grondslagmetingen inhouds- en hoeveelheidsbepalingen 3D modellering 3D Laserscanning Mobile mapping Matenplannen Inpandige- en gevelmetingen Kaartmateriaal BGT/GBKN Bouowmaatvoering Uitzetwerk: weg- en waterbouw De professionaliteit van de specialisten van Facto Geo Meetdienst, de brede dienstverlening en de omvangrijke kennis ervaring op het gebied van geodesie zorgen ervoor dat de continuïteit van de dienstverlening wordt gewaarborgd. Doordat we gevestigd zijn op een aantal locaties in Nederland zijn we flexibel en overal inzetbaar. Wij leveren teamwerk in maatwerk op het gebied van geodesie en geo-informatie. Deventer Bunschoten Sliedrecht Drachten T 0570 50 32 50 F 0570 50 32 55 E info@facto-geo.nl I www.facto-geo.nl Postbus 2017 7420 AA Deventer op 25 en 26 november in 1931 Congrescentrum Brabanthallen te 's-Hertogenbosch •J4- w samen sterker

Geo-Info | 2014 | | pagina 49