Geo-Info I 2014-5 3D-model is erg belangrijk gebleken bij interne communicatie en om bewoners snel te betrekken bij het ontwerp van een windpark. Ook andere gebouwen en kunstwerken dan windmolens kunnen met behulp van 3D worden ingepast in het landschap waarbij alle belanghebben den vroegtijdig in het planningsproces kunnen worden betrokken. Klimaat en duurzame energie. Met een 3D-stadsmodel kunnen potenties voor groene daken of zonnepanelen worden berekend. Gemeente Rotterdam heeft haar 3D-model gebruikt om de potentie aan groene daken te berekenen (ook belangrijk voor de afwatering bij hevige regenbuien) en vervolgens subsidies te verlenen om deze daken te realiseren (zie figuur4). Dit heeft geleid tot 200.000 vierkante meter groene daken (zie het NRC-artikel "Waterpleinen en groene dan ken vangen regen in stad op'; 15 augustus 2014). Vele gemeenten en een aantal Figuur 3 - Het effect van windmolens bepalen in een 3D omgeving. afscherming en de geografische ligging van deze objecten (DGMR, 2013). Deze GGPs worden gebruikt om geluidsbe lasting van de rijksinfrastructuur zoals provinciale en gemeentelijke wegen en gezoneerde industrieterreinen te toetsen en monitoren. Figuur4 - Potentie van groene daken in Rotterdam. Bron: gemeente Rotterdam. De Kadastrale inschrijving van 3D-pdf tekeningen maakt het mogelijk om 3D-eigendomssituaties in te schrijven zonder dat de onderliggende percelen worden verdeeld in onduidelijke perceel spatronen gerelateerd aan objecten die zich onder en boven het maaiveld bevin den (zie Geo-Info 1). In 2014/2015 verwacht het Kadaster de eerste 3D-tekening in te schrijven. 3D-data uit de ontwerp en con structie wereld (Bouw Informatie Model len) zal als een toekomstige bron worden gebruikt voor deze 3D-tekeningen. Klimaat. Hittegolven zijn in stedelijke gebieden vaak extremer. Dit staat bekend als het urban heat island (UHI) effect. Voor modellering van deze effecten moet de resolutie van de huidige voorspellingen (ongeveer 2.5 km) omhoog tot straatni veau (100m, liefst nog gedetailleerder). Hiervoor is informatie nodig over bebou wingspercentage, bebouwingshoogte, skyview factor in de stad, landgebruik, hoeveelheid groen, etc. Voor het voorspel len van UHI-effecten heeft Wageningen Universiteit samen met het Netherlands eSciencecenter een 3D-model gemaakt op provincies hebben ook een zonatlas die laat zien welke daken geschikt zijn voor het plaatsen van zonnepanelen berekend op basis van hoogtedata voor zonne-inval en obstructie van andere objecten, zie www.zonatlas.nl. Geluid verspreidt zich in drie dimensies. De 3D-geometrie van geluid-werende, -absorberende en -obstruerende objecten maken het mogelijk om de voortplanting van geluid preciezer te voorspellen en aanverwante maatregelen te nemen. De herziening van de wet geluidhinder ten behoeve van de Omgevingswet noemt zelfs benodigde 3D-input voor het bepalen van geluidproductieplafonds (GPP), namelijk hoogte van rijbaan, Figuur 5 - 3D-planmodel voor bedrijvigheid rond vliegbasis Woensdrecht door Grontmij.

Geo-Info | 2014 | | pagina 8