Duurzaamheid 12 Geo-Info I 2014-6 Grondwateronttrekkingen buiten Nederland. Bron: Centraal Bureau Statistiek. Data die vaak wordt hergebruikt dwingt de vastlegger tot meer kwaliteitsbewustzijn. Andersom geldt: voor data die nauwelijks wordt het hergebruikt wordt, is de motivatie tot goed onderhoud kleiner. Het gevaar in deze afhankelijkheid is dat er een negatieve synergie ontstaat: data is van bedenkelijke kwaliteit, de dataset wordt daar door niet hergebruikt, waardoor de bereidheid van de data vastlegger om te investeren in datakwaliteit minder wordt. Een voor de hand liggend randvoorwaarde: De kwaliteit van het informatiesysteem om data in vast te leggen moet in orde zijn, beheer en gebruikersondersteuning moet zijn geborgd. Beheer en gebruikersondersteuning is voor LGR centraal belegd bij BIJ12. Na de noodzakelijke herbouw van het LGR zijn er echter invoerproblemen ontstaan. Het LGR informatiesysteem is namelijk opgeleverd met tekortpunten die invloed hebben op de datakwaliteit. De invoertoepassing om de data in vast te leggen is niet conform de eisen van de gebruikers. Volgens het rapport van de commissie Elias een veel voorkomende oorzaak van problemen. Daar moet dus een verbeterslag gemaakt worden. Los van deze situatie is er meer aan de hand. Een aantal factoren die ook van invloed blijken op het succes voor hergebruik zijn: De aanwezigheid van kaders en richtlijnen, wetten en regels; De afstand tussen de vastlegger en de gebruiker; De manier waarop data beschikbaar is vanuit het bronsysteem; De geschiktheid van het gehanteerde datamodel voor het (breed) hergebruik voor andere doeleinden; Ontwikkelingen, kansen en bedreigingen. Kaders en richtlijnen: vrijwillig verplicht? Het LGR vult namens haar deelnemers de INSPIRE verplichting in. De Europese richtlijn INSPIRE verplicht EU-lidstaten om relevante, milieu gerelateerde data beschikbaar te stellen in de vorm van netwerkdiensten en vindbaar te maken in een nationaal Geo-portaal (Nationaal Georegister). Daarbij worden er eisen gesteld aan de beschikbaarheid (quality of service) en, vanaf 2015, aan het gehanteerde datamodel ("Data specification Production Facilities"). Een EU-richtlijn zorgt in het geval van LGR voor de noodzaak om van een vrijblijvender "open data beleid" door te groeien naar het duurzaam voorzien in "managed open data" Hoewel deelname aan LGR niet wettelijk verplicht is, is deze "ontzorging" een sterke stimulans om deel te nemen. Als op termijn de Basisregistratie Ondergrond en/of het Informa tiehuis Bodem en Ondergrond leveringsver plichtingen krijgen, zal ook hiervoor het LGR ingericht worden. Afstanden overbruggen door samenwerken De afstand tussen de vastlegger van de data en de gebruiker is toegenomen. Er zijn meer "externe" afnemers die verder af staan van de oorspronkelijke gebruikers. Contact tussen vastleggers en afnemers kan zorgen dat er een dialoog kan ontstaan over datakwaliteit en de stappen om daartoe te komen. Samenwerken aan een positieve impuls is hier essentieel. LGR wordt centraal beheerd door BIJ12, zodat de vraagsturing via één organisatie plaats kan vin-

Geo-Info | 2014 | | pagina 14