Pionieren in de Geo-sector met Netwerk Jong Leefom Duurzaamheid Jong Leefomgeving De Omgevingswet vereenvoudigt en bundelt alle wetten en regels op het gebied van de leefomgeving. Hierdoor gaat er veel veranderen in de processen en werkwijzen die we op dit moment kennen binnen de ruimte ordening. De kans dat deze veranderingen u direct gaan raken in uw dagelijkse werkzaamheden is reëel. De geo-sector is namelijk één van de actoren binnen het domein van de leefomgeving die een prominente rol zal spelen in het juridische en organisatorische proces van de Omgevingswet. 14 Geo-Info I 2014-6 Door Juul Osinga en Patrick Blom Het groeiende belang van de geo-sector in het domein van de leefomgeving heeft ons, Netwerk Jong Leefomgeving, aangezet om na te denken over de rol van geo-sector, bezien in het licht van de Omgevingswet. In dit artikel presenteren wij de visie van Netwerk Jong Leefomgeving op de geo-sector en de mogelijkheden en kansen die wij zijn in relatie tot de komst van de Omgevingswet. Netwerk Jong Leefomgeving Netwerk Jong Leefomgeving is een netwerk voor en door jonge professionals (t/m 35 jaar) die zich bezighouden met de fysieke leefomgeving én die over hun eigen vak gebied heen durven kijken. Het netwerk is verbonden aan de directie Eenvoudig Beter van het Ministerie van Infrastructuur Milieu. In de praktijk zijn veel netwerken georga niseerd rondom één specifieke discipline. Jong Leefomgeving richt zich juist op de samenhang tussen de verschillende disci plines en integraliteit van de leefomgeving. Onze doelgroep is dan ook divers: zowel qua achtergrond (juristen, planologen, cultuur historici, geo-ict 'ers, etc.) als organisaties (ambtenaren, adviseurs, onderzoekers, etc.). Een ding hebben ze met elkaar gemeen, het zijn allemaal jonge professionals. De kracht van de jonge professionals is hun onbevangenheid, enthousiasme en creati viteit. Vanwege deze kenmerken durven ze over hun eigen vakgebied heen te kijken en zijn ze in staat verschillende disciplines eenvoudig te verbinden. Dit zijn belangrijke voorwaarden om te komen tot een integrale benadering van de leefomgeving. De inte grale benadering staat aan de basis van de Omgevingswet en is essentieel voor het oplossen van complexe maatschappelijke opgaven. De geo-sector bezien in het licht van de Omgevingswet Het belang van de geo-sector ligt niet primair in de fysieke leefomgeving, maar is in tegenstelling tot andere sectoren vooral ondersteunend. De geo-sector reflecteert bij wijze van spreken de fysieke leefom geving. Hierbij moet gedacht worden aan het begrijpbaar en inzichtelijk maken van specifieke geografisch gerelateerde onderdelen van de leefomgeving. Met de komst van de Omgevingswet, en in het bijzonder de "Laan van de Leefomgeving", wordt deze ondersteunende rol nog verder versterkt. De geo-sector kan de ambities van de Omgevingswet helpen realiseren door het integreren en beter ontsluiten van geo-informatie in de "Laan van de Leefom geving". In het verlengde daarvan kunnen tools worden ontwikkeld die ondersteunen in een betere ontwikkeling en beheer van de leefomgeving. Geo-tools voor de Omgevingswet Tijdens de Esri GIS Conferentie heeft Jong Leefomgeving deze visie op het gebruik van de "Laan van de Leefomgeving" en een aantal mogelijke tools gepresenteerd. Een tool, zoals het "mash-up omgevingsplan" gaat ervan uit dat er live gewerkt kan worden met data die in de "Laan van de Leefomgeving" en via de basisregistraties wordt ontsloten. Daar door is het mogelijk een actuele en toetsbare omgevingskaart te genereren welke als basis kan dienen voor het opstellen van een omgevingsplan. De "clusterdata omgevings vergunning" tool maakt het vervolgens mogelijk om een verleende omgevingsver gunning automatisch in de "Laan van de Leefomgeving" te ontsluiten. Een verande ring in de leefomgeving begint immers vaak met het verlenen van een omgevingsvergun ning, door dit te koppelen blijft de informatie in de "Laan van de Leefomgeving" actueel. Door middel van dergelijke tools kan de geo-

Geo-Info | 2014 | | pagina 16