THEMA Adopteer de techniek, die het beste past bij de wensen van de opdrachtgever Techniek 2014-6 I Geo-Info 19 HEMbrug GIS-kaartviewer. Conclusie Door met relationele databases te werken, wordt informatie op een integere en uniforme wijze ontsloten en wordt versnippering van gegevens geminimaliseerd. Daarnaast wordt er gewerkt met autorisatierechten en vindt revisiebeheer plaats. Mede door deze beheeraspecten wordt de datakwaliteit optimaal gewaarborgd. Stap 3: GIS-kaartviewer Aanleiding Door het beschikbaar stellen van informatie middels de pdf- en kaartenbak en de centrale gegevensontsluiting is men stapsgewijs bekend gemaakt met het gebruik van geo-informatie. Daardoor is een toenemende vraag ontstaan om zelf informatie en kaarten te kunnen raadplegen. Oplossing Door de introductie van een GIS-kaartviewer hebben gebruikers toegang gekregen tot gevalideerde gegevens en zijn de pdf-rapportages gekoppeld aan kaartlagen en oproepbaar via een popup-menu. Daarnaast is het digitale archief (de oorspronkelijke pdf-kaartenbak) voor gebouwen en bodemonderzoeken ontsloten in de GIS-kaartviewer. De gebruiker kan desgewenst een ruimtelijk bevraging (filter) uitvoeren om de beschikbare eindproducten in te zien. Naast het ontsluiten van eindproducten zijn de gegevens ook voorzien van metadata. Metadata is de beschrijvende informatie over gegevens, zoals de kwaliteit, actualiteit, uitgevoerde bewer kingen en bronhouder. Gegevens en metadata zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Door het vastleggen van metadata kunnen de gegevens op de juiste manier en voor de juiste analyses worden gebruikt. Zeker in projecten, waarbij veel partijen toegang hebben tot de GIS- kaartviewer, is metadata een must die onnodige onderzoekslasten en onbetrouwbare analyses voorkomt. Flamingo 4 GeoCMS wordt ingezet als GIS-kaartvie wer, waarbij geografische gegevens via openbare webservices (via het PDOK) en eigen webservices (via GeoServer) in de kaartviewer worden getoond. Om de metadata van eigen webservices weer te geven is een koppeling opgenomen via, onder andere, GeoNetwork. Voor de metadata van open bare webservices wordt rechtstreeks verwezen naar de betreffende webservice. Flamingo, GeoServer en GeoNetwork zijn Open Source oplossingen gebaseerd op open standaar den en uit te breiden met meer functionaliteit. Door gebruik te maken van Open Source oplos singen worden licentiekosten bespaard en is men niet gedwongen afhankelijk van een software leverancier. Groot voordeel van Flamingo 4 is de heldere ontwerp en beheermodule (CMS), waar door de beheerder op een eenvoudige wijze de applicatie kan samenstellen. Op gebruikersniveau is eenvoudig in te stellen welke gegevens (services en kaartlagen), attribuutbronnen, functionalitei ten en documenten je tot je beschikking hebt. Hierdoor hoeft slecht één werkversie beheerd te worden, waarin het project-, managementteam en externe partijen werken. Naast Open Source oplossingen wordt ook gebruik gemaakt van gesloten systemen. Zo is onder andere de Fieldcollector applicatie van ESRI gebruikt om, met behulp van mobiele apparaten, inspecties in gebouwen en aan Nutsvoorzienin gen uit te voeren. Ook is recent een Story Map geïmplementeerd ten behoeve van een excursie. Conclusie De GIS-kaartviewer is het sluitstuk van het Geo- portaal. Door slimme koppelingen met de centrale gegevensontsluiting en openbare beschikbare informatie kan de gebruiker op een snelle en eenvoudige manier informatie raadplegen. Het 'less is more' principe was belangrijk om de GIS-kaartviewer succesvol te implementeren. Met slechts enkele knoppen kan eenvoudig een kaart worden geraadpleegd. Er zijn standaardfuncties als in- en uitzoomen, verschuiven, informatie opvragen, printen, Google Streetview bekijken en zoeken. Deze functionaliteit is voldoende voor de meeste gebruikers. Via een aparte knop kunnen geavanceerde functionaliteiten worden geopend, bijvoorbeeld het online bewerken van gegevens, het instellen van buffers en ruimtelijk filters. Stap 4: Pilot Omgevingsplan Aanleiding Het Rijksvastgoedbedrijf en de gemeente Zaans tad willen HEMbrug marktgericht en flexibel her- ontwikkelen. Huidige wet- en regelgeving biedt echter te weinig ruimte om hier goed invulling aan te geven. De gemeente Zaanstad heeft het terrein daarom aangemeld bij het Ministerie van Infra structuur en Milieu voor een 'pilot Omgevingsplan'. Het omgevingsplan is een integraal plan: naast

Geo-Info | 2014 | | pagina 21