Fit for Purpose Column 2014-6 I Geo-Info Het onderwerp voor een column is natuurlijk altijd vrij, als het maar relevant is voor onze sector. Toch was het verzoek van de redactie deze keer duidelijk: "We willen je er aan herinneren dat je column voor het themanummer over duurzaamheid en leefbaarheid voor die en die datum ver wacht wordt". Een prachtig onderwerp waar ik blij van wordt. Daarom geen recalcitrant gedrag maar gewoon voldoen aan het verzoek. Ik ga u daarvoor met mijn eigen werk lastig vallen. Niet omdat ik dat bedacht heb, maar omdat het mij dus gevraagd is. Ik kan niet anders. Ik ben nu vier jaar hoofd van Kadaster International. Met een gemotiveerd en enthousiast team reizen we de wereld rond om kennis en kunde van het Kadaster te delen met collega's en partners buiten onze landsgrenzen. Het uiteindelijke doel daarvan is om bij te dragen aan een duurzamere en leefbaardere wereld. Voila, het thema van dit nummer. Ik zal het u uitleggen en neem u mee de landsgren zen over. Duurzaamheid en leefbaarheid gaan over ontwikkeling waarbij de balans tussen people, profit en planet in de gaten gehouden wordt. De millenium development goals van de VN waren op dit principe gestoeld, en ook de post 2015 agenda van de VN bouwt hierop verder. Geo-informatie is hierin een belangrijke factor. Met de opkomst van UN GGIM United Nations Global Geospatial Information Management) krijgt dit nu overigens ook handen en voeten binnen de VN. Kadasters, of landregistraties, zijn een essentieel onder deel van deze geo-informatie. Wist u dat voor een geschatte 70% van de wereldbevolking er geen relatie tussen land en mens is vastgelegd? De impact hiervan op leefbaarheid en duurzaamheid is immens. Want als je eigendoms- of gebruiksrechten van land niet zijn vastgelegd, hoe kun je dan duurzaam investeren of ondernemen? En waarom zou je zorg dragen voor een stuk land? De Peruaanse econoom Hernando de Soto zei hierover ter vergelijking: "Er heeft nog nooit iemand een gehuurde auto gewassen ingeleverd'! U heeft het geluk in een land te leven waar die relatie wel - landsdekkend - is vastgelegd, met een behoorlijk hoge nauwkeurigheid en met groot gevoel van rechtszekerheid. Maar als je probeert uit te rekenen hoeveel tijd we met de huidige capaciteit en wereldbevolking nog nodig heb ben om de rest van de wereld op vergelijkbare manier te kadastreren, komen onze schattingen uit op 600 tot 1200 jaar. Dat is op zich goed nieuws voor landmeters (de werkvoor- raad is haast oneindig) maar natuurlijk onacceptabel als het om duurzame ontwikkeling en leefbaarheid gaat. Gelukkig is er beweging in het werkveld. Techniek en capaciteit ontwikkelen zich snel, en het besef dat het anders moet, groeit. De International Federation of Surveyors (FIG; het wereldwijde GIN, zeg maar) en daaronder de Wereld bank hebben begin dit jaar de notitie "Fit for Purpose Land Administration" gepubliceerd. Met de beschreven methode kan in landen of gebieden waar nog geen landregistraties zijn (die 70% waar ik het over had) veel sneller en goedkoper een eenvoudig begin gemaakt worden met landregistratie. Afhankelijk van het doel dat je wilt bereiken, kan worden bepaald met welke technieken, gegevens, materialen en nauwkeurigheden een registratie kan worden ingericht. Ook de inwinning van de gegevens is afhankelijk van het doel. Of er een touw, satellietbeeld of Total Station wordt gebruikt, is afhankelijk van het doel. Zelfs het gebruik van crowd sourced data kan een goed alternatief zijn. Een eenvoudig kadaster als basis voor belastingheffing in bijvoorbeeld Guinee Bissau, vraagt nu eenmaal niet de zelfde investering als een modern kadaster zoals in Nederland. Misschien dat een eenvoudig puntkadaster gebaseerd op Google Maps al een hele goede eerste stap is. Dat wil niet zeggen dat zo'n systeem zich niet verder kan ontwikkelen tot een meer geavanceerde aanpak. Maar het is beter zo'n systeem eerst eenvoudig te beginnen en stapsgewijs verder te ontwikkelen. Het is dan natuurlijk wel verstandig om vanaf het begin met een goede informatiestandaard te werken. En die is er gelukkig in de vorm van het Land Administration Domain Model (LADM, ISO 19152). Door op deze manier te werk te gaan, geloof ik dat we binnen één generatie een belangrijk deel van onze wereld van een landregistratie kunnen voorzien. Het is natuurlijk niet zo dat als er een landregistratie is, overheden meteen trans parant zijn, dat Spatial Data Infrastructures (SDI's) werken en burgers en professionals snappen hoe ze dit in moeten zetten voor duurzaamheid en leefbaarheid. Het is alleen wel zeker, dat als die landregistratie er niet is, dit een stuk lastiger zal worden. Dus op naar een landregistratie voor de hele wereld! Maar dan wel Fit for Purpose. Kees de Zeeuw Director Kadaster International keeszeeuw@kadaster.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 23