Aanbieding Bosatlas van het Cultureel Erfgoed Verslag 16 oktober 2014 offreerde uitgever Peter Vroege in het Rijksmuseum het eerste exemplaar van de Bosatlas van het Cultureel Erfgoed aan Martine Gosselink, hoofd Geschiedenis van het Rijksmuseum. Het was een zeer passende omgeving om aan deze nieuwe indrukwekkende productie aandacht te besteden. 2014-6 I Geo-Info 25 Figuur 1 - Oudste nog bekende voetbalclubs in Nederland. Bron: Bosatlas van Figuur 2 - Actieve schutterijen in Noord-Brabant en Limburg. Bron: Bosatlas het Cultureel Erfgoed, uitgeverij Noordhoff, Groningen. van het Cultureel Erfgoed, uitgeverij Noordhoff, Groningen. Figuur 3 - Het productieteam van Noordhoff Uitgevers op locatie. Het is een sprankelend kartografisch overzicht geworden van ons stoffelijk zowel als immate rieel erfgoed, dat loopt van kastelen, kerken en musea naar de voetbalcompetitie, popmuziek en straatnamen. Wat echt verbluffend is, is hoeveel van de behandelde immateriële verschijnselen ook in kaartvorm kunnen worden gevangen en wat een interessant en verhelderend spreidingsbeeld dat oplevert. Daarnaast zijn er veel inventieve infographics en prachtige foto's. In het programma van de aanbieding introdu ceerde Peter Vroege de verschillende hoofd stukken van de atlas (zoals cultuurlandschap, werkplaatsen en fabrieken, verdediging, vermaak en cultuur en tenslotte ons erfgoed in het buitenland). Per thema worden de markante monumenten en de relevante musea waar ze te zien zijn,vermeld. Daarom fungeert de atlas eigenlijk ook als een culturele reisgids voor Nederland - weliswaar te groot om mee te nemen, maar uitstekend geschikt om de reis mee te plannen. Dat wordt nog versterkt door een overzicht van het erfgoed per stad, waarbij van 25 steden wordt vermeld wat er allemaal aan verschillende soorten erfgoed te zien is. Vervolgens gaf Cees van 't Veen, directeur van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (de instantie waar Monumentenzorg en de ROB in zijn opgegaan) aan wat het belang van de atlas was voor de erfgoedsector: "Het zichtbaar en tastbaar maken van onze cultuurhistorie draagt bij aan de draagvlakverbreding voor behoud en herstel ervan en bevordert cultuurhistorisch toerisme en recreatie, die economisch steeds belangrijker worden. Daarmee is een algemeen maatschappelijk belang gediend, de ultieme doelstelling van de Rijksdienst". Zijn dienst heeft intensief meegewerkt aan de atlas. Daarna vond de aanbieding plaats en werd er gebor reld met al degenen die aan de atlas hadden meegewerkt. Ferjan Ormeling

Geo-Info | 2014 | | pagina 27