Oratie hoogleraar SDI i Verslag Professor Stoter wil naar 4 en 5D Dr. Jantien Stoter - ook bekend van bijdragen in dit blad - werd bij besluit van het college van bestuur van deTU Delft van 12 november 2013 benoemd tot deeltijd-hoogleraar in de Faculteit Bouwkunde. Haar vakgebied is Spatial Data Infrastructure (SDI). Op 29 oktober 2014 hield zij haar oratie met als titel:'Geo-informatie: van iedereen, voor iedereen'. Prof.dr. J.E. Stoter, zelf afgestudeerd in 1995 en gepromoveerd in 2004, zag de SDI's ontstaan in de jaren 80 toen analyserende GISsen de digi tale kaartbijhoudingen overstegen. Overheden gingen vanaf de jaren 90 SDI's structureren en implementeren. 'Enkelvoudig inwinnen, meer voudig gebruiken' werd de leus voor de efficiën- cyslag. In de intreerede werden vervolgens drie trends onderkend. Geo-informatie wordt van iedereen, evalueert van statisch 2D naar real time 3D en er explodeert een aanbod van big data. Open data en het einde van overheids- monopolies, maar ook crowdsourcing en zelfs rondlopen met mobiele devices, verbonden met netwerken, illustreren de eerste trend. De groei van statisch 2D naar real time 3D en van opnemen naar analyseren kan dankzij de sensorenexplosie. Die laatste is ook de oorzaak van het aanbod van big data: in 2020 is er tien maal zoveel digitale data als in 2013! Veel van die data wordt geproduceerd zonder doel en de clou in het vakgebied is hoe er ruimtelijke infor matie uit te halen. De drie genoemde trends vragen volgens mevrouw Stoter om herziening van het vakgebied van de SDI's. Dat betreft governance-vraagstukken (wiens data en wiens waarheid is het?) en technische vraagstukken (structureren, linken én kleiner maken). Vijf bouwstenen Prof. Stoter ziet vijf bouwstenen voor de SDI-herpositionering. In de eerste plaats is dat de automatische generalisatie, waar 25 jaar onderzoek naar is gedaan, maar die nu voor hoge actualiteiten en consistenties zorgt. (Ook gebruikers hadden daarin een rol; zij slikten de updatecycli van twee tot vier jaar niet meer.) Als Nederlandse mijlpaal memoreerde zij dat in 2013 de Topografische kaart 1:50.000 slechts iets later uitkwam dan de 1:10.000. De tweede bouwsteen was het haar na aan het hart liggende 3D. De zinsnede '3D-data is nodig om de wereld te modelleren, te plannen en te beheren' klinkt zo logisch en ondanks vele toepassingen wordt toch nog 'de werkelijk-

Geo-Info | 2014 | | pagina 28