Voorop lopen met de BGT Terwijl veel gemeenten nog worstelen om met de Basis registratie Grootschalige Topografie (BGT) te beginnen, heeft de Gemeente Zwolle de opbouw van dit informatiesysteem al afgerond en is zelfs al gestart met het bijhouden van mutaties. Azimuth Geodetic helpt de gemeente met een ambitieuze, innovatieve en kostenbesparende aanpak. 28 Geo-Info I 2014-6 Door Mirjam de Vreden In het derde nummer van Geo Info van dit jaar wordt de BGT 'een van de grootste operaties in de geschiedenis van de Neder landse geo-informatie' genoemd. Het is dan ook geen wonder dat het maken van één landsdekkend en objectgericht grootschalig topografisch bestand heel wat voeten in de aarde heeft. En met een deadline van 1 januari 2016, als de BGT af moet zijn, begint het inmiddels aardig te dringen. Redenen genoeg voor Azimuth Geodetic en de Gemeente Zwolle om niet achterover te leunen, maar keihard aan de slag te gaan. Azimuth heeft al in 2012 ervaring met de BGT opgedaan bij twee pilots in Midden-Drenthe en Franekerdeel. Ook verzorgt het bedrijf de opbouw van de BGT voor een aantal andere gemeenten en waterschappen. Zwolle werd als koploper gevraagd om een voortrek kersrol te vervullen, omdat ze al veel heeft gedaan in de transitie naar de BGT. In september vorig jaar is Azimuth begonnen met de opbouw van de BGT voor Zwolle, door informatie uit BOR (Beheer Openbare Ruimte) en GBKN (Grootschalige Basiskaart Nederland) samen te brengen. Uit een openbare aanbe steding kwam Azimuth als beste uit de bus, wat betreft prijs-kwaliteitverhouding, maar ook omdat dit bedrijf goed uit de voeten kan met het complexe en innovatieve karakter van dit omvangrijke project. De geometrie van Zwolle is complex, met 12.000 hectare, 120.000 inwoners en een grote diversiteit in objecten, zoals een oude kronkelige bin nenstad met historische stadsmuren, maar ook strakke nieuwbouw, vele watergebieden en uiterwaarden. Daarnaast zijn in deze gemeente alle zeven bronhouders vertegen woordigd. De gemeente, de Rijksoverheid, de provincie, het waterschap en andere bron houders leveren allemaal een bijdrage aan deze topografische lappendeken. 'Die stukjes moeten tegen elkaar aan gelegd worden', ver telt Peter van Capelleveen, hoofd onderzoek en informatie bij de Gemeente Zwolle. 'Als je niet van tevoren afspreekt hoe die stukjes eruit komen te zien, kun je ze moeilijk aan elkaar vastnaaien. Dat maakt het extra com plex.' Marcel Meems, projectleider bij Azimuth, adviseerde welke bestanden de gemeente het beste als basis kan gebruiken voor de BGT. 'Niet alle kaarten zijn even nauwkeurig, en als je ze over elkaar heen legt ontdek je dat ze sterk verschillen. We zoeken dan samen naar de beste oplossing.' Slagroom op de taart Zwolle koos voor de plus-variant van de BGT, genaamd IMGEO. Van Capelleveen: 'De BGT is de taartbodem. Daar hoort een vulling bij, het plusje dat we erbij willen doen. Soms doen we er zelfs slagroom op.' Deze plus-variant betekent dat de gemeente meer onderscheid in de objecten aanbrengt. Volgens de wettelijke plicht moet een object een label krijgen zoals 'groen' of 'weg'. Met IMGEO is er de mogelijkheid om dat verder te specificeren, bijvoorbeeld: de groenvoorziening bestaat uit gras en moet wekelijks gemaaid worden. Met IMGEO kan al die informatie in één bestand worden vastge legd. Van Capelleveen: 'We vinden onze eigen bedrijfsvoering belangrijker dan de wettelijke plicht. Als we het alleen zouden doen voor de wettelijke plicht, dan hebben we er zelf niet zoveel aan. Dus we hebben ervoor gekozen om het te combineren.' Het voordeel van één gecombineerd bestand betekent dat eenmalige inwinning meervoudig gebruik mogelijk maakt. Marcel Meems van Azimuth is een groot voorstander van IMGEO. 'Er waren verschillende kaarten in omloop. Nu kunnen meerdere afdelingen uit één basis put ten. Dat is veel efficiënter en bespaart kosten. Het klinkt heel logisch om voor dit systeem te kiezen, maar daar hebben we bij veel gemeen ten hard aan moeten trekken. Dat besef is er niet overal.' De samenwerking verliep goed, aldus Christiaan Wolters, projectleider voor dit project bij de Gemeente Zwolle. 'Ik vond het heel prettig dat we bij Azimuth zelf in de keuken konden kijken. We zijn naar Groningen afgereisd om daar de opbouw van het systeem te volgen. Gedurende het gehele proces hadden we één aanspreekpunt, in de vorm van Marcel, waarmee we snel konden schakelen.' Meems vult aan: 'Omdat het zo'n innovatief project is waarin alles nieuw is, is het belangrijk dat je je flexibel opstelt, extra service biedt en ervoor open staat om van elkaar te leren' Vlakgericht bespaart kosten Als een van de weinige gemeenten is Zwolle ook al bezig met het bijhouden van de BGT. Ook daarin zijn Azimuth en Zwolle samen opgetrokken. De partijen hanteren hierbij een compleet andere aanpak: bij het bijhouden

Geo-Info | 2014 | | pagina 30