A Ebola in tijd en ruimte OPEN kaart O Op woensdag 8 oktober publiceerde de Volkskrant de infographic "Ontwikkeling Ebola-uitbraak in Afrika" op de voorpagina. De infographic vertelt hoe het virus zich de afgelopen maanden heeft verspreid. Naast de getroffen landen in Afrika met de aantallen in de loop der tijd, toont een overzichtskaartje ook de besmettingen en dodelijke slachtoffers in Europa en de Verenigde Staten. Op de website van de Volkskrant zijn deze gegevens verwerkt tot een interactieve infographic op volkskrant.nl/ebola. De columnisten bespreken de infographic die in de gedrukte versie verscheen. Tk A 32 Geo-Info I 2014-6 Winifred Broeder (zelfstandig kartograaf): Dit is een prachtige infographic, die direct de aandacht opeist. Meerdere aspecten worden belicht, zowel de situatie binnen als buiten West-Afrika en de ontwikkeling van de uitbraak zelf in de tijd. Bij nadere inspectie raak ik echter in de war. De puntsymbolen op de lijn vanuit het land waar Ebola heerst gaan vanuit het land terug in de tijd. Het duurt even voordat ik dat door heb. Wat betekenen de aantallen? Betreft het het aantal besmettingen? Doden? In de situatie buiten Afrika is daarin onderscheid gemaakt, maar in de puntsymbolen niet. Ik vind het ook verwarrend, dat het "totaal" alléén op 3 juli klopt met de som van de bij de landen genoemde aantallen. Op 4 augustus is het totaal bijna de helft meer. Tellen er nog meer landen mee? Waarvan is het totaal eigenlijk een totaal? Ik zoek mijn toevlucht tot de kleine let tertjes onder de bronvermelding. Daar staat alleen dat DR Congo een aparte uitbraak betreft. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): Een infographic op de voorpagina fungeert als blikvanger, verleider: zonder het artikel te lezen, moet de lezer de infographic begrijpen. De verleiding is goed geslaagd! Lezers worden de infographic ingetrokken, doordat de grafische vorm van het assenstelsel de geografische vorm van het continent Afrika herhaalt. De zogenaamde OntwikkflWiË ebota'Uilbraak in Afïika 1 ij-JTMll 1 .«it EMOCiATJÏC rfihftftl.ll ft óhM* Sup! 1» IH gmiAli'Sii 'pii "data space" en de "geographic space" lijken zo te versmelten, zoals gewoonlijk bij een choropleet of anamorfose. Desondanks is het moeilijk om de aantallen aan de landen te relateren. De oriëntatie van de tijd-as - buiten naar binnen - voelt ook niet intuïtief. De oplossing ligt in het gebruik van "small multiples": een tijdsserie van staafgrafieken of kaartjes, waarbij de proportionele symbolen in het betreffende land worden geplaatst. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatie'): Veel lezers zullen de ontwerpfout niet gezien hebben, omdat de illustratie er zo professioneel uitziet. Het beeld suggereert - nog eens versterkt door het overzichtskaartje - een geografische bron voor de uitbraak én een bepaalde geogra fische richting van de besmettingsgolf. Zou de tijd-as ook nog eens in de richting van Europa zijn gegaan, dan had de redactie de vreemdheid van deze 'kaart' wel gezien. Maar de redactie heeft dit niet gezien. Misschien te veel vertrouwd op de beeldredactie? Snelheid mag geen argument zijn; een kwaliteitskrant moet nu eenmaal kunnen omgaan met actueel nieuws én actuele gegevens snel kunnen omzetten in behapbare en juiste brokken. Gezien consistente opmaak en visuele hiërarchie gok ik dat, dat de beeldredactie door tijdgebrek of ervaringsoverschatting van dat mooie concept, vergeten is te kijken hoe een leek of een collega-expert dit product zou ontvangen. Tijd en geografie hadden gescheiden moeten worden aangeboden. Of gewoon: werken met (maande lijkse) proportionele symbolen per land of een lijn- of staafdiagram. Minder spectaculair misschien, maar wel informatiever en leesbaarder. Frédérik Ruys (information designer en organisator jaarlijks Infographics Congres): De eerste seconden zijn cruciaal bij het bekijken van een visualisatie: vormt het een aantrekkelijk beeld, spreekt het onderwerp mij aan en snap ik waar ik moet beginnen? Drie vragen die je als lezer razendsnel beantwoordt alvorens je de infographic verder gaat bestuderen. Met de eerste twee pun ten is niks mis, maar door een cruciale fout heeft de Volkskrant er toch een zoekplaatje van gemaakt. De intentie van de infographic redacteur was nobel; het visualiseren van de spreiding in zowel ruimte (kaart) als tijd (chronogram). Maar door die combinatie lijkt het alsof de cirkels ook de geografische positie aangeven, terwijl de stippellijn suggereert dat die aantallen ook fysiek met elkaar verbonden zijn. Natuurlijk snappen de lezers na goed bestuderen dat dat niet zo is, maar toch zijn zij in eerste instantie op het verkeerde been gezet.

Geo-Info | 2014 | | pagina 34