De wereld is in beweging O CU CD CD Column 2014-6 I Geo-Info 41 "De wereld in beweging", dat was het thema van de laatste Esri GIS Conferentie. Het deed mij nadenken over de bewegingen om mij heen. Heel dichtbij: de bewegingen van mijn zoontje van 5 maanden, die zich nu net kan omdraaien en straks zijn eerste stapjes zal gaan zetten. Hierdoor gaat een hele nieuwe wereld van mogelijkheden voor hem open. Heel klein maar voor hem toch heel groot. Maar ook verder van mij vandaan zie ik grote en kleine bewegingen. Zakelijk zie ik onze gemeentelijke klanten steeds meer bewegen richting andere gemeentelijke afdelingen om daar de toegevoegde waarde van GIS te positioneren. De gemeente Zwolle is daarvan een goed voorbeeld. Ik vind het een gemeente met visie, lef en doorzettingsvermogen. Zij zijn in gesprek gegaan met hun collega's en ontdekten nieuwe inzichten. Geo-informatie speelt bijvoorbeeld een belangrijke rol in de transitie van wijkgericht naar opgave- gericht werken. Goede monitoring in combinatie met geo- informatie bepalen de programmering van de gemeente, organisaties en bewoners. Een beweging om intern meer samen te doen, niet alleen omdat het nodig is. Er zijn gewoon minder mensen en middelen beschikbaar. Tegelijkertijd is er zoveel meer informatie en data beschikbaar. Die moet worden gemanaged, zodat deze kan worden gebruikt. Maar de ingezette beweging levert ook de kans om als één organisatie kwaliteit te bieden aan de maatschappij. Ik ben er van overtuigd dat je een ander alleen in bewe ging brengt door zelf de eerste stap te zetten. Zo kunnen wij elkaar inspireren en verder helpen. Het is mijn missie om gemeenten te ondersteunen om Geo te gebruiken in alle relevante processen. Het is dan ook mijn overtuiging dat wij met Geo op veel meer beleidsterreinen kunnen ondersteu nen om betere beslissingen te maken. Wij moeten samen de stoute schoenen aantrekken, op deuren gaan kloppen en vooral luisteren naar waar anderen mee bezig zijn. Zet zelf de eerste stap! Hoe klein ook, elke stap is er één. Als laatste wil ik met u een beweging delen waar ik heel trots op ben. De 'Vrouwen op de Kaart' in beweging. Wat ooit gestart is met een lekker etentje op een stormachtige avond op het GeoFort heeft nu meer dan 200 vrouwen in ons Geo-netwerk in beweging gebracht. De opmerking van Theo Overduin in zijn column in Geo-Info 2013-4 dat "het geo- vakgebied dus inderdaad wordt gedomineerd door oude(re) mannen" en de daaraan gekoppelde oproep van de redactie voor meer 'girlpower', heeft ons getriggerd. Het resultaat daarvan is dat er nu twee vrouwelijke redactieleden zijn en er meer artikelen van vrouwen in de Geo-Info staan. Het zou interessant zijn om te weten wat de uitkomst is van Theo's hernieuwde 'koppentelling' in de Geo-Info: is de ontwikkeling ook zichtbaar geworden? Meer (jongere) vrouwen aan het woord en minder 'oubollige' onderwerpen? Maar 'Vrouwen op de Kaart' heeft de afgelopen twee jaar meer in beweging gezet. Het organiseren van verschillende netwerkbijeenkomsten bijvoorbeeld. Als ik daarop terugkijk, ben ik enorm geïnspireerd geraakt door Dorien Burmanje tijdens een van die bijeenkomsten. Een bevlogen verhaal, waarin zij de nadruk legt op het eigen initiatief. Wil jij wat bereiken dan moet je het zelf regelen en daar kan ik mij hele maal in vinden. Wees je bewust van je kwaliteiten en handel daarnaar. Tijdens de workshop van Meinou Lambeck hebben wij de kunst van het pitchen geleerd. Een zinvolle oefening in het neerzetten van jezelf. Dit jaar was ook al weer onze 3e 'Ladies Lunch' op de Esri GIS Conferentie. Een inspirerende en interactieve lunch met drie vrouwelijke ondernemers. Wat beweegt hen in hun ondernemerschap? Hoe zijn zij ondernemer geworden? Welke tips kunnen zij ons, vanuit hun ervaringen, vertellen? En ook op GeoBuzz was 'Vrouwen op de Kaart' present met een workshop: serious gaming, the battle of the sexes. Dat is natuurlijk uitdagend bedoeld, maar wie weet wat dat in beweging zet! Dit is nog maar een greep uit de activiteiten van de afgelopen jaren. We zijn volop bezig met nieuwe verbin dingen te leggen en activiteiten te organiseren. Ik verwacht dat de bijdrage van 'Vrouwen op de Kaart' ook de komende jaren zal bijdragen aan een kleurijker en diverser geluid in de geosector. Janneke Korenromp, Business manager gemeenten jkorenromp@esri.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 43