2014-6 I Geo-Info Duurzaamheid op IJsland 43 nationale en internationale grenzen heen. Bijzonder om vast te stellen dat er veel vrijblij vendheid bestaat in de samenstelling van de delegaties. Je bent er namens een Europees land, maar de missie waarmee je er bent, is niet altijd goed gedefinieerd. Dat kun je optekenen uit de monden van vertegenwoor digers uit Moldavië, Polen, Slowakije, Malta en België en nog een aantal. Dat gold ook voor onze afvaardiging: je kunt je nog zo inlezen in de te behandelen agendapunten, wat is de betekenis ervan voor een betere Europese samenwerking? Want dat staat buiten kijf: de missie van CLGE is gericht op een verbeterde Europese samenwerking. Moet je er dan heen Jean Yves Pirlot daargt voorzittershamer over aan Maurice Barbieri. met een handelsmissie? Moeten we mensen gaan werven? Er zijn tekorten bij ons en overschotten elders. Zou dit platform daarbij behulpzaam kunnen zijn? Ongetwijfeld, al zou het daarbij welkom zijn wanneer we elkaar wat beter zouden kunnen begrijpen. Door de breed ervaren beperkte kennis van de geza menlijk gekozen voertaal, bleven de discussie veelal aan de oppervlakte. Iets beter verging het de meesten in de één op één gesprekken. Daarnaast spelen cultuurverschillen ongewild toch een belangrijke rol bij het vinden van elkaar. Oppervlakkig Na een heel plezierige icebreaking bijeen komst met een paar lokale biertjes op de donderdagavond werd de assemblee met het serieuze vergaderwerk de volgende ochtend voortgezet. Ik zal in dit verslag de details achterwege laten, maar neemt u van me aan dat ik met een geïnteresseerd oor heel wat droodles op mijn schetsblok heb kunnen maken. Financiële stukken uit het afgelopen boekjaar, de verschillende MOU's (Memoran dum of understanding), de KEN's (knowledge exchange networks), de COE's (code of ethics) gingen in gezapig tempo over de verga dertafels. Niet onbelangrijk is dat het CLGE er een eigen afkortingenlijst op na houdt. Een belangrijk onderdeel - we zaten inmid dels wat verder op de dag - werd gevormd door de EP (election procedure); deze werd uit-en-ter-na toegelicht na integrale voorle zing en later bleek waarom. (Op het moment zelf ontging me de relevantie, we hadden kunnen volstaan met individuele lezing ervan IJsland is de moeite waard om te bezoeken. Het staat nog steeds op mijn 'nog te bezoeken'-lijstje. Want hoewel ik er was, heb ik maar weinig gezien van de meest interessante delen van het land. Op een korte excursie op zaterdagmiddag 27 september bezocht de gehele delegatie een van de belang rijkste energiecentrales annex museum (Reykjanes) van IJsland. Met behulp van twee reusachtige turbines wordt geothermische energie opgewekt. Het opwekken van energie gebeurt hier op onconventionele wijze door met behulp van warm water, afkomstig uit geboorde warmwaterbronnen in vulka nisch actieve grond, turbines/dynamo's aan te drijven. Die turbines wekken stroom op. Daarnaast wordt warm water geschikt gemaakt om het door buizen richting de regio van de stad Reykja vik te pompen. De stadsverwarming van de stad, 99% van de huishoudens en hele industrieën maken gebruik van de warmte van dit soort centrales. Vrijwel elk huis in IJsland beschikt naast een aansluiting op de waterleiding ook over een aansluiting voor warm water. Boilers, cv-ketels en dergelijke zijn niet in woningen aanwezig. In totaal zijn er vijf geothermische centrales in IJsland. IJsland is het enige land ter wereld dat in zo'n hoge mate afhankelijk is van deze vorm van energiewinning. De opwek king van een groot deel van de overige energie in IJsland vindt overigens plaats met behulp van waterkrachtcentrales, wat ook beschouwd wordt als duurzame manier om energie op te wekken, hoe wel vooral de waterkrachtcentrales een enorme impact op de omgeving waarin ze staan hebben. Beide vormen van energiewinning zijn financieel gezien erg voordelig ten opzichte van conventi onele stroomopwekking. of verwijzing ernaar, maar bij kleine versto ringen later, tijdens de stemming zelf, kon ter bezwering van tegenstand verwezen worden naar de integraal voorgelezen tekst: 'u hebt het allemaal kunnen horen!'. En dat werkte.) Vanuit een enorme reglementaire contro- ledrang werd keer op keer gepoogd de een heid te bewaren. Later bedacht ik: misschien is een solide set regels ook wel het enige dat echt samenbindend werkt en zou alleen al

Geo-Info | 2014 | | pagina 45