Twee verschillende Schiedamse exposities... Verslag Google al in museum co o Deze zomer waren er in Schiedam twee heel verschillende exposities met een geo-component. 'Google Mapping' van Hans Gremmen en Gerco de Ruijter heette die in het Stedelijk Museum Schiedam. 'Historische Atlas van Schiedam' was de titel van één van twee andere exposities in een zijbeuk van de ook letterlijk Grote of Sint Janskerk. 48 I Geo-Info I 2014-6 LU 1 CO 'De computer verbindt ons met locaties over vrijwel de gehele wereld. Digitalisering en navigatie per satelliet maken het mogelijk om, in enkele muisklikken, deze locaties overzichte lijk in beeld te brengen. Routes kunnen worden bestudeerd en foto's van reisbestemmingen worden bekeken. De presentatie Google Mapping laat zien hoe grafisch ontwerper Hans Gremmen (Langenboom, 1976) en beeldend kunstenaar Gerco de Ruijter (Vianen, 1961) gebruik maken van deze voor iedereen toegan kelijke media. Beide passen het op een geheel eigen wijze toe en verbeelden daarmee iconen uit de Amerikaanse cultuur.' Dat vermeldde de website van het Stedelijk Museum Schiedam vooraf al. Daar aangekomen bleken op de expo sitiezolder twee projectieschermen aanwezig, maar geen stoel of bank. The Mother Road (2010-2011) van Hans Gremmen was op het grootste scherm een virtuele reis over de legen darische Route 66. Met beelden van Google Streetview - geen 'Mapping' - werd de lange 'Het is alsof de wijzers van een klok een verloop in tijd illustreren of alsof je naar de aanloopstrook van een oude celluloidfilm kijkt; abstract en realistisch tegelijk, aldus website en zomerbulletin van het museum en dat klopte. In zijn in Schiedam tweede videocol- lage Playground (2014) verzamelde De Ruijter volgens net zo'n aanpak, afbeeldingen van Amerikaanse voetbalvelden. Het kan nu technisch, maar wat een werk (www.gercoderuijter.com/gerco/video/item/1161). reis over deze oost-westautoweg in de USA in beeld gebracht. Hans Gremmen monteerde de foto's van Google Streetview als film-stills achter elkaar (duur: 5 uur, 11 minuten en 49 seconden). Het bekeken resultaatfragmentje gaf mij de illusie van een uit de auto gefilmd saai reisver slag, de dito snelweg goed tekenend! Maar er was nóg een scherm. Gerco de Ruijter's CROPS (2012) had een videocollage samengesteld uit foto's van irrigatiesystemen in de USA die hij via Google Earth verzamelde. Het was een collectie van bijna abstracte afbeeldingen. Gerco de Ruijter, Playground, 2014, video collage3'12". Tentoonstellingspanelen met Schiedamse kaart én een van de zes daarvoor benutte koperplaten, 1770.

Geo-Info | 2014 | | pagina 50