3D Doorbraak is nodig en gaat er komen Column Geo-Info I 2014-6 Dat was de inspirerende boodschap op het symposium 3D doorbraak dat op 29 oktober in de aula van de Technische Universiteit Delft plaatsvond. Het symposium ging vooraf aan de oratie van Jantien Stoter. Zij is benoemd tot hoogleraar bij de Faculteit Bouwkunde op het vakgebied Spatial Data Infrastruc ture (SDI). Haar oratie had als titel: "Geo-informatie van iedereen, voor iedereen'. Zoals ze zelf verklaarde ligt haar hart bij de creatie van een 3D-SDI voor Nederland. Daarom ook de mooie combinatie van het symposium in de ochtend en de oratie in de middag. De hele dag was de energie die van het idee '3D doorbraak' uit gaat voelbaar in het enthousiasme van de sprekers. Jantien was samen met Rob van de Velde en Henk Scholten dagvoorzitter. Samen vertegenwoordigen zij de driehoek wetenschap, over heid en bedrijfsleven. De Gouden Driehoek die samenwerking vorm geeft in GeoSamen. Waarom een 3D doorbraak? Voor de jongere generatie die is opgegroeid met games en Internet is een virtuele omgeving heen gewoon. Zij zijn de Minecraftgeneratie, die gewend is om te spelen, te communiceren en te bouwen in een fictieve 3D-omgeving op Internet. De kloof met de professionele geowereld, die nog gevangen lijkt te zijn in een structurele 2D-benadering met zo hier en daar een uitstapje in 3D, is groot. We zijn gewend geraakt aan het platslaan van de werkelijkheid. Dat belemmert ons in de ontwikkeling van Nederland in 3D. Hoe erg is dat? Voor een deel zien we dat aan de voorbeel den die er al wél zijn. Gemeenten als Rotterdam, Eindhoven en Gent passeerden de revue. Zij zijn al volop bezig met de (door) ontwikkeling van hun 3D-basistopografie. In Rotterdam wordt zelfs de ondergrond daarin meegenomen. Eindhoven ziet het 3D-stadsmodel als de toekomstige interface voor de stad en gaat op de weg ernaartoe een intensieve samenwerking aan met onderwijsinstellingen en bedrijven. Het vrijkomen van het Actueel Hoogtebestand Nederland 2 (AHN2) als open data begin dit jaar speelt een belangrijke rol. Het blijkt een katalysator voor vele initiatieven en ideeën. Een greep daaruit: 3DTopioNL, nog niet 100%, maar wel al heel bruikbaar, te downloaden bij het Kadaster, het Bomenregister, het hoogtebestand met absolute bouwhoogtes, 3Di Waterbe heer dat sneller en beter wateroverlast kan voorspellen en een 3DIMgeo toolkit op de site van Geonovum met gebouwen als kubussen. Allemaal componenten die het gemakkelijker zullen maken om 3D in te gaan zetten voor de opgaven waar Nederland voor staat. Maar dit alles zijn relatief kleine stappen op weg naar het doel dat Jantien Stoter zo inspirerend neerzet. In haar ora tie schetste zij de stip op de horizon zonder enig voorbehoud. Het deed mij denken aan de eerste schilders die perspectief in hun schilderijen aanbrachten. Toeschouwers zagen dat niet in één keer. Nu kun je je dat bijna niet meer voorstellen. Zo zal er ook een dag komen dat wij ons niet meer kunnen voorstellen dat kaarten plat en niet actueel waren. Jantien schetste een visie waarin overheid, bedrijven en wetenschap samenwerken om actuele gegevens over de leefomgeving te integreren in een 3D-model en dat op interactieve wijze te delen. Dat gaat ver en ik merk dat ook ik geneigd ben om me te concentreren op de opgaven waar we in 2D al voor staan. De beweging maken naar 3D gaat stap voor stap. Ik ben ervan overtuigd dat het sympo sium in Delft een belangrijk moment was in het bewustzijn dat we anders gaan denken. Nu gaat het erom hoe we dit denken gaan omzetten in daden. Het is duidelijk dat we een 3D-basisvoorziening en 3D-standaarden nodig hebben. Zonder dat zien we een ad hoc benadering van 3D-projecten en dat kost handenvol ontwikkel en leergeld. Het maakt bovendien de markt onzeker omdat het onduidelijk is hoe we informatie gaan uitwisselen en inwinnen. Het is tijd voor actie: "De samenleving vraagt hierom en we zijn er al goed in." Dat we er al goed in zijn, zagen we in het dertigtal presenta ties die in rap tempo voorbij kwamen. Tegelijkertijd werd ook duidelijk dat er nog veel uit te zoeken is. Over 3D zelf, maar ook over de integratie met 4D (tijd), 5D (schaal) en 6D (thema's). Via onderzoeksprojecten op allerlei universiteiten worden nu grote stappen gezet. Nederland is op weg naar 3D, dat is duidelijk. Het gaat er nu nog om dat we dat op een efficiënte manier doen. Daarom was er aan het eind van de ochtend een manifest te ondertekenen. De eerste 49 partijen die samen de gouden driehoek vertegenwoordigen, ondertekenden het manifest dat de samenwerking onderstreept en ervoor gaat om samen te willen veranderen van een structurele 2D benadering naar een structurele 3D benadering. Vanaf nu gaat het er alleen nog om, om de weg ernaartoe te plaveien. Daar ligt nu een uitdaging. Duidelijk is wel dat het goed zou zijn om een landelijke basisvoorziening 3D te creëren. Hoe dat het beste kan gebeuren, is nu nog een vraag. Wel is duidelijk dat het symposium en de oratie van Jantien Stoter een essentiële bijdrage hebben geleverd in de totstandkoming ervan. En dat is pas het begin. Marjan Bevelander Beleidsmedewerker Ministerie van Infrastructuur en Milieu Marjan.bevelander@minienm.nl

Geo-Info | 2014 | | pagina 52