Geo-informatie is goud JNNOVATJE PAV'UOEN 2014-6 I Geo-Info 53 In Innovatiepaviljoen op de beurs werd ArcGIS-content geladen in de headset van Oculus Rift Virtual Reality. nen. Andere maatschappelijke voorbeelden van nuttig gebruik van geo-informatie, vooral uit New York, betroffen zaken van recherche ren van brandrisicopanden en rioolverstop ping door vette restaurants tot verspreiding van inbraken. Ook het webportaal van de Groninger BodemBeweging vond ze een mooi voorbeeld. Zoiets komt er ook met rijksvastgoedbeslissingen met lege kantoren en verzorgingscentra als gevolg. 'We brengen nu nog maar voorbeelden, maar die moeten structureel worden', zo vond ze. De oorzaak van alle ketenoptredens was volgens haar de uitvinding van de boekdrukkunst 600 jaar geleden. Je hoefde van elkaars expertise niets te snappen en gaf je werk door. Dat drukken dwong tot lineair werken, maar nu zit, dankzij ict en internet, kennis tot in de haarvaten en gaat de wereld over van volgtijdig naar gelijktijdig. (De boekdrukkunst was trouwens eerst in China uitgevonden, maar een centraal gezag legde daar controles en vergunningen op, een censuur die in het Europese landen- lappendeken niet kon.) Rekenkamers gaan over de relatie tussen beleid en geld, zo vatte Stuiveling samen en Obama deed onder federale druk aan Open Geo Spending (zie www.recovery.gov). Presenteer beleidsinfor matie op kaart, zo was haar boodschap. ('Met geography-based en evident-based policy zijn we een heel eind') De zaal werd aangeraden te kijken op de website www.nvrr.nl met alle Nederlandse rekenkamers en niet te wachten op vragen, maar om aanbiedingen te doen. Van Ingen vroeg als slot naar haar visie op Open Data. 'Zorg dat je overzicht hebt over rijksdatasets en discussieer niet over ruwe of bewerkte data. Dat is een achterhoedege vecht!' Journalist Fröhlich Sjors Fröhlich, hoofdredacteur van BNR Nieuwsradio, sprak over 'Openheid als motor voor media en journalistiek. Ook hij bewon derde de bloem van de digitale transformatie met 'luisteraars die terugpraten'. Met Esri Nederland is er een speciale band. Kaarten brengen patronen in beeld waar vrij nieuws mee gemaakt kan worden. Ook komen ze op de website www.bnr.nl. Bijvoorbeeld verkie zingsdata, vakantiegedrag of verschraling van eerstehulpposten zijn zo voor ieders plek met thematische kaarten raadpleegbaar. Journa listen zouden weg zijn van 'jullie open data' en de zaal kreeg de waarschuwing mee: gebruik de privacywetgeving niet als schaamlap. Hoog in organisaties werd transparantie wel gewaardeerd, 'maar communicatiemedewer kers doen daar zenuwachtig over en hebben een omslag nodig' (ook voor vakbladen herkenbaar, AdB). Tegenover een volgende nieuwsvoorziening moet een minder lui 'digital journalism' worden gepromoot, aldus deze vlotte spreker. Fröhlich sloot af met de mooie woorden: 'u zit op goud met geo-informatie. Adri den Boer

Geo-Info | 2014 | | pagina 55