Promotie Paul van Asperen (OTB TU Delft) Verslag Zie 'OTB Omgeving' 2014-3 54 Geo-Info I 2014-6 Ëvalu Bitse van Ook paranimfen bij lekenpraatje. Op 17 september 2014 promoveerde in Delft Rijkswaterstater én oud-OTB-er ir. Paul van Asperen op "Evaluatie van innovatieve land- registratie-instrumenten in sub-Sahara Afrika: drie cases binnen een peri-urbane context" (Het OTB - onderdeel van de Faculteit Bouw kunde van de TU Delft - is gespecialiseerd in onderzoek, onderwijs en advies op het gebied van de gebouwde omgeving.) De promotoren waren de emeritus prof.mr. Jitske de Jong van de TU Delft - Paul was haar laatste promovendus - en prof.mr.dr. Jaap Zevenbergen van U-Twente. Van Asperen (1965 en in 1989 afgestudeerd als geodeet) bekende zijn oude passie voor Afrika en gaf in zijn Nederlandse 'lekenpraatje' vooraf negen jaar werk in een kwartier weer. Er zijn in Afrika diverse, elkaar soms overlappende grondregistratiesystemen. (Hij kwam van één gebied een registratie tegen van zowel een gemeente als van een hoofdman!) Origineel is de pre-koloniale landtoewijzing via traditioneel recht. In het koloniale tijdperk kwamen daar voor de steden op westerse leest geschoeide kadasters overheen. In deze post-koloniale tijd is de formele registratie complex en duur en handhaaft de traditionele zich in rurale ren. Hiermee wordt beoogd de rechtsbescher ming van voornamelijk arme landbezitters te verbeteren en daarmee bij te dragen aan armoedebestrijding. Dit onderzoek evalueert dus dergelijke instrumenten in drie peri-urbane Prof.mr. Jitske de Jong overhandigt laatste bul. gebieden in Lusaka (Zambia), Oshakati (Nami bië) en Gaborone (Botswana), waarbij vooral wordt ingezoomd op het perspectief van de landbezitters. Naast toetsingskaders als 'wegne men van angst voor verdrijving' waren literatuur en vooral interviews zijn bronnen. De belang rijkste conclusie van Van Asperen is dat de innovatie-instrumenten tot op zekere hoogte gunstig zijn voor de armen, waarbij punten voor verbetering zijn geïdentificeerd. In ieder geval zijn deze instrumenten een noodzakelijke toevoeging aan de bestaande conventionele landregistratie-instrumenten. Steun van niet- gouvernementele organisaties (ngo's) en van buurtorganisaties is welkom. Uit de internatio nale oppositie - proefschrift en promotie waren ook in het Engels - leek de vraag van dr.ir. Chrit Lemmen van Kadaster International het leukst: Waarom mankeerden woorden als computer en database in een proefschrift over innovatieve instrumenten? Het was bewust. Van Asperen waardeerde hulpmiddelen, maar ze geven niet weer wat het volk vindt! Het proefschrift is voor 65 te bestellen via www.iospress.nl. Adri den Boer Felicitaties en nog meer boeken. gebieden. Er is ook sprake van informeel gebruik zonder rechtsbescherming en sinds 2000 zijn er innovatieve instrumenten (vooral gedachten en 'pro-poor") om rechten en claims te formalise-

Geo-Info | 2014 | | pagina 56