THEMA 2014-6 I Geo-Info 7 Ministerie Andere Provincies Gemeenten Water Semi'publrek lenM ministeries schappen Figuur 2 - Verhouding waarin partijen baten kunnen realiseren. Bron: Programmadefinitie GOAL. Sturing op batenrealisatie is nodig om te bor gen dat de geraamde baten ook daadwerkelijk ontstaan en dat kostenplafonds niet worden overschreden. Hoe wordt die sturing ingepast in de aanpak van GOAL? Cees Moons: "Belangrijk bij de realisatie is oog te hebben voor de aanpassing van de werkprocessen (bij overheden). Daar zit de hoofdmoot van de baten. Dit betekent dat in de aanpak verweven moet zitten het goed ondersteunen van partijen daarbij. Ook moe ten we monitoren hoe het gaat en in goed overleg met elkaar deze transitie vormgeven." Geen ingewikkelde ICT, wel transitie nodig Het gaat immers over een grote transitie. Van aanbodgericht naar vraaggericht denken en handelen. Van een versnipperd en organisatie gebonden (identiteit!) aanbod van informatie naar een samenhangend aanbod vanuit samenwerkende informatiehuizen. En geen eigenstandige voorzieningen maar een open stelsel. Dat is een technisch-organisatorische transitie, maar vooral ook een cultuuromslag. En aangezien het mensen zijn die dit stelsel gaan realiseren, is dit een factor van betekenis. De realisatie van het stelsel is geen erg ingewikkelde ICT, omdat het vooral gaat om uitbouwen en slim verbinden van wat er al is en pioniers al toepassen. Organisatievermo gen, samenwerkingsbereidheid en de wil om door te pakken zijn belangrijkere issues, aldus de programmadefinitie. Wat is er nodig om juist deze drie begrippen vorm te geven? Martijn van Langen: "Bij de informatiehuizen zie je dat het vooral om verleiding gaat. Pas in laat ste instantie wordt wettelijke dwang toegepast. Er komen meer heldere rollen, er komen budget ten, duidelijke doelen en samenhang daartus sen. Dat zal de samenwerking stimuleren." Cees Moons: "Bij de programmadefinitie is Van Vieren organisatieadviesbureau betrokken geweest, juist vanwege deze punten. Feit is dat de inrichting van het programmabureau straks erg nauw luistert, of de juiste deskun digheden (techniek, organisatiekunde en verandermanagement) aanwezig zijn." Basisregistraties hebben ons dure lessen geleerd, stelt het rapportprogrammadefini- tie. Welke les is dit dan en hoe wordt die les gebruikt in de uitvoering van GOAL? Cees Moons: "Door goed na te denken over de transitie die nodig is. We stellen daarom voor om de realisatie van het stelsel in hapbare stukken op te delen met aparte go-no go momenten. Dat maakt het beter te overzien, er zijn duidelijke tussenresultaten en is beter te managen." Martijn van Langen: In het verleden zijn er binnen diverse domeinen de nodige initiatieven geweest om de informatievoorziening op orde te krijgen. Maar er waren voldoende redenen om die voor ziening niet duurzaam in te richten. Onvoldoende gebruik, budget of andere redenen. GOAL kan die impuls zijn om de dromen die binnen domeinen leven om werkprocessen goed te ondersteunen met informatie alsnog waar te maken." Informatieleveranciers: de informatiehuizen Essentieel onderdeel van de laan zijn de infor matiehuizen. Deze zijn domeingericht, dus er komen huizen over natuur, water, bodem, ruimte, lucht, geluid, externe veiligheid etc. Deze huizen zijn op de laan aangesloten. Informatie uit de huizen wordt via de laaninfrastructuur betrokken, gestuurd door de vraag die een gebruiker aan het loket stelt. De domeinen regelen de informatievoorziening. Er worden 'huismeesters' aangesteld die voor het huis zorgen dat alles op orde is en blijft. Zij zijn het aanspreekpunt voor de laan, de verantwoordelijk heid voor de informatievoorziening ligt dus daar. Door het maken van afspraken over standaarden, semantiek en door het vastleggen van aansluit voorwaarden, wordt gegarandeerd dat gegevens kunnen worden geraadpleegd en uitgewisseld van voldoende kwaliteit. De uitvoeringsregel geving schrijft voor welke toetsingsgronden er gelden en welke informatie daarbij hoort om tot KunniMleling Slandaardjsatio KwaliEfluisborgingi Baslunng en regie Afstamming vraag an aanbad Tools mg* NiMurftifil Hcfcon-re-pcüs •n fctnnlt Informal Ie product in ICT-TdqIï Figuur3 - Schematische weergave van een informatiehuis. Bron: Programmadefinitie GOAL.

Geo-Info | 2014 | | pagina 9