"Wereld van Vormen" in NEMO Verslag NEMO: 588.368 bezoekers Sinds 23 september 2014 ontdekken jong en oud in Science Centre NEMO in Amsterdam hoe wiskunde en zeker geometrie een rol spelen in de wereld om ons heen in een nieuwe tentoonstelling "Wereld van Vormen". Er is daarin zelfs een apart object over Landmeten met als eerste zin van de toelichting:'Landmeten is altijd belangrijk geweest.' in 2014 Bezuinigingen naast NEMO 8 Geo-Info I 2015-1 •IV V De website van Nemo kondigt het zo aan: 'Maak kennis met meetkunde en vouw veel- vlakken, maakdoorsnedes, schat inhoudsma ten, maakanamorfosen en ontdekde werking van perspectiefen landmeten.' Het NEMO-beeld was dat bij het publiek en in het onderwijs een grote behoefte zou bestaan aan manieren om wiskunde op een leuke manier onder de aandacht te brengen. Het zou bij uitstek een vak zijn waarveel mensen en kinderen een 'fobie'voor hebben. Ook zou 'men'zich vaakafvragen wat de rele vantie ervan voor het dagelijks leven is. NEMO kan - vindt men zelf - met een leuke en inter actieve wiskunde/geometrietentoonstelling een belangrijke rol spelen in hetveranderen van het beeld van wiskunde in de maatschap pijen het wegnemen van verkeerde beelden die er over het vak bestaan. De expositie blijft meerderejaren staan. In deze tentoonstelling toont NEMO ook historische objecten, onder andere bruiklenen van Museum Boerhaave in Leiden en van het Rijks museum in Amsterdam. Eén van de onderdelen gaatover landmeten. De stichting De Hol landse Cirkel werd om advies gevraagd over de teksten. Aan de oude objecten wilde NEMO ook graag een hedendaags instrument toevoegen. ('Dan laten we niet alleen hetverleden zien, maar ook het heden. Ook spreekt dit gereed schap het publiekaan, omdatze het wellicht kennen uit het straatbeeld.') Eugeen van Wees van NEMO mailde zo na doorverwijzing aan Delftenaar Joop Gravesteijn:'Het instrument komt (zonder statief) in een vitrine te staan en wordt niet gebruikt/aangeraakt. Het kan dus ookeen niet-meer-werkend exemplaar zijn, datervan buiten nog heel uitziet(ookvoorde kenner).' Het werd een weinig gebruikt totalsta- tion van ROC Mondriaan uit Den Haag. Eén vitrine In een goed gesloten vitrine staan nu instrumenten en liggen erbuiten magneti sche'naamkaartjes-met-uitleg'die men bij de juiste vijf instrumenten moet hangen om letterlijk groen licht te krijgen. Het gaat om een Hollandse cirkel met kijker (1775-1825), een theodoliet (1826-1832), een afstandsmeter (1850-1900), een hellingmeter (1875-1925) en een'totaalstation en prisma'(i990-nu). De bewuste Hollandse cirkel is een product van Delftenaar mr. Jacob Hendrik Onderde- wijngaart Canzius (1771-1838). Het is aan de Bataafse Revolutie van 1795 te danken dat deze jurist een instrumentenfabriek begon: hij verloor daardoor zijn openbare ambten. Bruikleengever voor deze vitrine is naast Mon driaan vooral Museum Boerhaave uit Leiden. Al is het minder druk dan in de naastgelegen Ameskamer vol optische illusies: naast (klein) zonen vinden ook (klein)dochters dat schuiven met naamkaartjes totje op dejuiste plek groen licht krijgt leuk. Succes is dus niet alleen dankzijde tweetaligheid van de naambordjes: ze zijn ook magnetisch geladen en dat hebje al snel dooralsje nog niet kunt lezen.... Science Center NEMO aan het Oosterdok in Amsterdam is een activiteit van de stichting Nationaal Centrum voorwetenschap &Tech- nologie (NCWT). Adri den Boer Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam moet noodgedwongen bezuinigen. Het museum schrapt de leerstoel Maritieme Geschiedenis en Erfgoed bij de Vrije Universiteit per 1 januari 2015. De aanstelling van bijzonder hoogleraar Joost Schokkenbroek (tevens hoofdcon servator van het museum) in 2013, is te duur voor het museum. Het Rijk kortte met ingang van dit jaar structureel meer dan drie ton op de begroting van het Scheepvaartmuseum. In juli is voor elf medewerkers ontslag aangevraagd. De openingstijden van de bibliotheek zijn beperkt van 9.30-17.00 uur op alleen donderdag. (Caert-Thresoor 2014-3, rubriek Varia Carto- graphica)

Geo-Info | 2015 | | pagina 10