De Bosatlas: verleden, heden, toekomst Internet heeft de wereld ingrijpend veranderd. Uitgevers van atlassen en wegenkaarten merken dat als geen ander. Google Maps en routeplanners bieden adeguate en soms zelfs geheel gratis alternatieven voor de producten waarmee zij sinds jaar en dag hun brood verdienen. Atlasuitgevers lijken daarmee eenzelfde lot beschoren als de producenten van woordenboeken en encyclopedieën: ze leiden een kwijnend bestaan en dreigen zelfs geheel te verdwijnen. 14 Geo-Info I 2015-1 De Bosatlas lijkt zich aan deze negatieve ontwikkelingen te onttrekken. De positie van De Grote Bosatlas op school is onvermin derd sterk. En iederjaarverschijnen nieuwe uitgaven die hun weg vinden naar een breed publiek. De in oktober 2013 verschenen Bosatlas bijhet VPRO-televisieprogramma Nederland van Boven stond maandenlang in de bestseller-top-10 en behoorde tot de dertig best verkochte boeken van hetjaar 2013. Dit artikel probeert een verklaring te geven voor het hedendaagse succes van de Bosatlas. Inleiding De Bosatlas is in de eerste plaats een schoolatlas. Het eerste deel van dit artikel beschrijft hoe de atlas zich vanafi877 heeft ontwikkeld tot het moderne multimediale leermiddel van vandaag. Het tweede deel beschrijft hoe de afgelopen tien jaar vanuit dezelfde kartografische en didactische prin cipes uitgaven zijn ontwikkeld voor nieuwe doelgroepen: de consumentenmarkt en de zakelijke markt. Juist het consequent toepassen van aloude principes biedt een verklaring voor de positieve ontvangst van deze nieuwe atlassen. De Bosatlas als schoolatlas Een didactisch principe uit 1877 Het basisprincipe waarde Bosatlas sinds 1877 op voortbouwt, is al te vinden in het motto dat de Groningse aardrijkskundeleraar Pieter Roelf Bos (1847-1902) meegeeft aan de allereerste editie van zijn atlasjij: Nur ieer scheinende Karten pragen sich dem Gedachtnisse ein. Alleen leeg lijkende kaarten beklijven. Een citaat van de Duitse geleerde en ontdekkingsreiziger Alexandervon Humboldfdiezich hiermee distantieertvan negentiende-eeuwse schoolat lassen die letterlijk zwart zien van de namen. Het motto is al talloze malen aangehaald, maar pas in 2002-vlakvoorzijn overlijden - achterhaalt oud atlasredacteur FJ. Ormeling sr. de herkomst. Von Humboldt schreefzijn hier te lande beroemde 'lege-kaarten'-zin in 1842 in een briefaan de redacteur van de zojuist verschenen Schulatlas furGymnasien undBurger- schuien te Leipzig. Hijcomplimenteert hem met de'Klarheit und Sparsamheit der Benennungen' en voegtdaaraan toe:'Die Überfüllung von Schulkarten wodurch alle Übersichtverschwin- det ist mir einen Grauel. Nur leer scheinende Karten pragen sich dem Gedachtnis ein!' [2] In navolging van Von Humboldt propageert Bos kaarten die niet zijn 'overladen met namen'. Een kaartdieeen beperkte hoeveelheid informatie presenteert, maakt direct duidelijk welke namen en begrippen geleerd moeten worden. Bovendien bieden'leeg lijkende kaarten'leerlingen de mogelijkheid patronen waarte nemen op een kaart, maarook bijhet vergelijken van verschillende kaarten. Deze didactische uitgangspunten getuigen van een geheel andere benadering van het fenomeen 'atlas! Voor Bos is de atlas geen naslagwerk waarin de gebruiker zo veel mogelijk namen moet kunnen vinden, maar een leermiddel waarmee geografische verhalen kunnen worden verteld. In de loop van de tijd verandert het karakter van de verhalen, maar de functie van de atlas als leermiddel en de eenvoud van de kaarten blijven een constante factor. Deopkomstvan thematischekaarten In de tijd van Pieter RoelfBos staat het vak aardrijkskunde nog geheel in het teken van de 'land-en volkenkunde'. De leerstof is regionaal geordend, met veel aandacht voor fysisch- geografische en landschappelijke kenmerken. De oostkust van de Verenigde Staten in Andrees Schulatlas (1902) en in De schoolatlas der geheele aarde (1877).

Geo-Info | 2015 | | pagina 16