Homoselfsuatiteil noga straf w j 2015-1 I Geo-Info 15 Hortwhuwclifkij^ Samenlevingscontract ©Noord ho ff Uiige veis bv, Gioningen Gevangenisstraf Dnodslraf situatie' ZQ11 Homoseksualiteit legaal Homohuwelijk erkend, maarniet uitgevoerd Samen lavingsconi i actsn met erkend G, WETTELtJKE STATUS HOMOSEKSUALITEIT 1300000000 Een thematische kaart uit de meestrecente, 54s editie van De Grote Bosatlas (2012). In het onderwijs staat het aanleren van grote hoeveelheden feitenkennis centraal. In de loop van de twintigste eeuw komter in het aardrijkskundeonderwijs meer aandacht voor sociaalgeografische thema's, maardegrote omslag komt pas in dejaren zestig. Watopdat moment breed in de maatschappij gebeurt zien weookterug in hetvakaardrijkskunde. Een breed scala van thema's doetzijn intrede. Het onderwijs gaat zich richten op inzicht, toe passing en denkvaardigheden[3j. Deverhalen in de klas eninde aardrijkskundemethodes krijgen daarmee een fundamenteel ander karakter. De atlas past zich vanzelfsprekend bij die ontwikkelingen aan, al gebeurt dat niet op de meest radicale wijze. De basisindeling blijft regionaal, met achtereenvolgens Nederland, Europa, werelddelen en tenslotte wereldkaar ten over allerlei fysisch- en sociaalgeografische onderwerpen. Degrote verandering zit in de explosieve groei van het aantal thematische kaarten. De atlas gaat aandacht besteden aan onderwerpen als wonen, werken, milieu en toerisme. In 1967 bestaat al meer dan de helft van de atlas uit thematische kaarten. Na een staatkundige en natuurkundige overzichts kaart volgt telkens een set thematische kaarten over de betreffende regio. Dat gebeurt steeds systematischer: in 1967 is per regio bij voorbeeld standaard een set kaarten opgeno men over neerslag, grondgebruik, mijnbouw industrieën bevolkingsdichtheid. Op dit moment bestaat meer dan 85% van De Grote Bosatlas uit thematische kaarten. Hetvaltopdat niet alleen hetaantal, maarook de gevarieerdheid van de kaarten is toege nomen. De huidige editie van de atlas bevat kaartjes overontpoldering,vergrijzing, priori- teitswijken, natuurrampen, klimaatverandering, globalisering, conflictgebieden, migratiestromen, strafbaarstelling homoseksualiteit, landen met een Shariawetgeving, cannabisgebruik, internet, mobiel telefoongebruik en nog veel meer. De atlas is zo een steeds breder interpreta tiekader gaan bieden voor alles wat erinde wereld gebeurt, zowel op fysisch-geografisch als op sociaal-geografisch gebied. Hetatiasconcept Het aardrijkskundeonderwijs wordt gevoed vanuit verschillende bronnen. De docent aard rijkskunde speelt met zijn kennis en ervaring een centrale rol, de aardrijkskundemethoden werken de regio's en thema's op hun eigen manier uit en tenslotte is er een veelheid aan informatiebronnen op internet. In dit speel veld moet de atlas zijn toegevoegde waarde bewijzen. Uit de aard der zaak ligt die toegevoegde waarde in de ruimtelijke dimensie: kartografen analyseren thema's en regio's op zo'n manier dat ruimtelijke patronen en systemen zicht- baarworden en duidelijk wordt hoe verschijn selen zich in tijd en ruimte ontwikkelen. Bij die analyse wordt de atlasredactie bijgestaan door een grote groep deskundigen. Adviseurs uit de wereld van geografie en aardrijkskunde- didactiekvoorzien concepten van commen taar; voor specifieke onderwerpen worden inhoudsdeskundigen ingeschakeld. De atlas redactie heeft zelf beperkte mogelijkheden tot hetdoen van onderzoek; het merendeel van de informatie verkrijgen we van gerenom meerde kennisinstituten en internationale instellingen. Met sommige instellingen bestaat al een decennialange samenwerking (bijvoor beeld KNMI en CBS). De informatie wordt uitgewerkt in thema tische atlaspagina's.Twee uitgangspunten spelen daarbijeen belangrijke rol. In de eerste plaats geldt ook hier het principe van de leeg lijkende kaarten: vrijwel alle kaarten zijn monothematisch. Slechts een enkele keer wordt gekozen voor synthetische kaarten, met een combinatie van twee of meer thema's. Ten tweede dient iedere pagina of dubbele pagina (spread) een samenhangend en afgerond geheel te vormen. Er is een overkoepelend thema dat op de pagina wordt uitgewerkt aan de hand van een aantal deelthema's. Samen vertellen deze deelthe- ma's een kaartverhaai dat het centrale thema inzichtelijken begrijpelijk maakt. De ambitie is om verhalen uit te werken die zowel inhou- delijkals didactisch een zo groot mogelijke zeggingskracht hebben. Uiteindelijk ontstaat zo een complete beschrij ving van de nieuwe editie. De hoofdindeling is en blijft regionaal: Nederland, Europa, overige werelddelen, Aarde (fysisch) en Wereld (sociaal-geografisch). Na staatkundigeen natuurkundige overzichtskaarten van een gebied volgt een reeks thematische kaarten, steeds per spread geordend. Een belangrijke

Geo-Info | 2015 | | pagina 17