16 I Geo-Info I 2015-1 reeks kaarten is daarbijgewijd aan de regio's die in de examens centraal staan. Zo zijn in de huidige, 54e editie spreads opgenomen over Indonesië (examen havo) en Zuidoost-Azië (examen vwo). De toegevoegde waarde van de atlas zit zo niet alleen in het aanbieden van kaarten als losstaande bron, maar vooral ook in het presenteren van complete kaartverhalen rond een thema.Ten opzichte van alles wat internet te bieden heeft zit de meerwaarde in het leveren van maatwerk: de onderwerpen in de atlas sluiten naadloos aan bij die van het examenprogramma. Verder biedt de atlas door zijn systematische ordening een vorm van overzicht die leerlingen elders niet vinden. Een voorbeeld van een beeldverhaal (zie afbeelding) van thematische kaartjes. Begonnen wordt met een overzicht van de stroomgebieden van Nederland en het achterland, daarop volgt een kaartje over de hoogwatergolfvan de Rijn, als veroorzaker van wateroverlasten een overzicht van geplande maatregelen daartegen. Op de rechterpagina worden drie voorbeelden van deelprojecten uitgewerkt: rivierverruiming bijde Waal, ontpoldering van de Noordwaard en aanpas singen bijde Grensmaas. Naar een digitale Bosatlas Als het gaat om het opzoeken van plaatsen en het vaststellen van routes zijn digitale kaarten de ultieme oplossing. De vraag is eenvoudig en eenduidig en het antwoord is dat ook. Het verdwijnen van de traditionele wegenatlas als papieren naslagwerk is daardoorgoed te beg rijpen. Bijhetdigitaliseren van schoolatlassen ligt het ingewikkelder. Schoolatlassen functioneren in complexe onderwijssituaties. Ze ondersteu nen leerprocessen waarbij naast kaarten ook aardrijkskundemethodes en de interactie tus sen docent en leerlingen en tussen leerlingen onderling een belangrijke rol spelen.Soms is een papieren atlas handig, bijvoorbeeld als het gaat om het snel krijgen van overzicht over een reeks kaarten. In anderegevallen hebben digitale kaarten een duidelijke toegevoegde waarde. De digitale component waarwe momenteel aan werken heet De Grote Bosatlas Online. In eerste instantie richten we ons op het ontwikkelen van kaartreeksen voor het digitale schoolbord. Ze zijn bedoeld om de docent te ondersteunen bij het invullen van zijn aard rijkskundelessen. In de toekomst zal ook voor de leerlingen digitaal materiaal beschikbaar komen. Bosatlas Online: interactieve kaarten voorhet digitale schoolbord Net als bijde atlasspreads met thematische kaarten speelt ook hier het verbindende ver haal een cruciale rol. Een digitale kaart biedt talloze interactiemogelijkheden. Daarnaast kunnen kaarten op allerlei manieren met elkaarworden verbonden. De uitdaging is om precies die interactievormen en verbindin gen te kiezen die het verhaal van de docent optimaal ondersteunen. Dat verhaal is dan ook altijd uitgangspunt bijhet ontwikkelen van een reeks interactieve kaarten. Op dit moment zijn interactieve kaartverhalen beschikbaarover stedelijke ontwikkeling, klimaat, watermanagement, globalisering, Zuidoost-Azië, Middellandse Zeegebied, sei zoenen en platentektoniek. Het is een project in ontwikkeling, elkjaarwordt een aantal reeksen toegevoegd. Het materiaal wordt in NEDERLAND ruimte voor rivieren NEDERLAND ruimte voor rivieren Ruimte voor rivieren De Grote Bosatlas, 54e editie, pag. 44-45.

Geo-Info | 2015 | | pagina 18