Erest denkbare overst ra rmi 2015-1 I Geo-Info 19 dit keer primairchronologisch; per periode wordt een aantal vaste thema's afgewerkt, zoals staatkundig-politieke ontwikkelingen, economische ontwikkelingen, godsdienst en cultuur, landschapsontwikkeling en cultu reel erfgoed. Ook deze atlas heeft zijn weg gevonden naareen breed publiek: inmiddels zijn 43.000 exemplaren verkocht. Het vierde deel: De Bosatlas van het Cultureel Erfgoed is verschenen op 16 oktober 2014. Atlassen voor de zakelijke markt De schoolatlassen geven op een kartografj- sche manierde essentie van het vakaardrijks- kunde weer. En consumentenatlassen geven de essentie van een gebied weer (Nederland, Fryslan). Een volgende stap in het verbreden van onze markt is de vraag ofook de essentie van een werkgebied ofeen branche in een atlas is vast te leggen. Het antwoord is inmiddels te vinden in een viertal thema-atlassen, eik opgezet rond een eigen werkterrein: De Bosatlas van ondergronds Nederland (2009), De Bosatlas van Nederland Waterland (2010), De Bosatlas van het klimaat (2011) en De Bosatlas van de energie (2012). Het gaat om atlassen van zo'n 100 pagina's, met een thematische opzet die vergelijk baar is met De Bosatlas van Nederland. Het werkgebied dat de atlas in kaart wil brengen, wordt opgesplitst in acht a tien hoofdstukken met een eigen thema. Elk hoofdstuk bestaat uiteen aantal spreadsdieelkeen deelthema uitwerken. Qua aanpak en compositie zijn ergrote overeenkomsten metonze reguliere atlassen, maarde totstandkoming verloopt volledig anders. Bij elke thema-atlas is een consortium van sponsoren betrokken. Alle sponsoren garanderen afname van een aantal exempla ren van de atlas. Ook dragen zij vanuit hun specifieke kennis bronnen aan voor het ver vaardigen van de kaarten. De atlasredactie en de eindredacteur[5] bewerken alle informatie tot atlaspagina's die een zo objectief mogelijk beeld geven van de stand van zaken binnen het werkgebied. De sponsoren gebruiken de atlas als visite kaartje voor hun relaties; in dat kader is van DeBosatlas van Nederland Waterland ook een Engelstalige versie [6] verschenen. Daarnaast vinden de atlassen via de boekhandel hun weg naar belangstellende particulieren. Ook het voortgezet onderwijs vormt een doelgroep. Veel participerende bedrijven en organisaties hechten er belang aan dat de atlassen bijde schooljeugd terecht komen. In veel sectoren is behoefte aan jong talent. Deatlassen kunnen helpenomjongeren enthousiast te maken voor opleidingen op het gebied van bijvoorbeeld water en ener gie. Dankzijeen aantal sponsoren hebben we de afgelopen vierjaaralle middelbare scholen in Nederland klassensets kunnen aanbieden van DeBosatlasvanondergronds Nederland, De Bosatlas van Nederland Water land en De Bosatlas van de energie. In totaal hebben de scholen al meer dan 50.000 gratis thema-atlassen ontvangen. Het vijfde deel in de reeks: De Bosatlas van het voedsel is inmid dels ook verschenen in 2014 (zie bespreking op p47 van dit blad). De Bosatlas. Nederland van boven HetVPRO-programma Nederland van Boven heefttwee seizoenen vanuiteen helikopter ons land in beeld gebracht. De thema's die het programma behandelt, komen groten deels overeen met die in onze Bosatlassen. De vragen die de makers van Nederland van Boven zich stellen zijn eigenlijkookde traditionele vragen uit de wereld van geogra fie en kartografie. Waarom ziet het landschap eruit zoals het er uitziet? Wat hebben mensen met dat landschap gedaan? Hoe gaan ze met elkaarom, hoe wonen ze en hoe werken ze? Hoe richten we onze samenleving in? Daarnaast zijn in de benadering van de werkelijkheid overeenkomsten aan te wijzen. In wezen doen de redactie van Nederland van Boven en de redactie van de Bosatlas hetzelfde: Nederland van een afstand bekijken. Zodatje vanuit de chaos grote lijnen en patronen ziet ontstaan. Een Bosatlas bijhettelevisieprogramma lag dan ook zeer voor de hand. Een atlas die achtergrondinformatie geeft bijde televi siebeelden en informatie toevoegt die met televisiebeelden nietzichtbaarte maken zijn. Als het bijvoorbeeld gaat om de ondergrond van Nederland, ofom het laten zien van samenhangen tussen verschijnselen die verder uit elkaar liggen dan het blikveld van een camera reikt. Omgekeerd hebben wijkaartpagina's ontleend aan de datavisualisaties van het televisieprogramma. Speciaal voor de atlas zette datavisualisatiespecialist Frédérik Ruys zijn animaties voor het programma om in kaartreeksen. Pagina's over het ontstaan van Nederland, het doorbreken van dijkring 14, de tweede Maasvlakte, de tocht van een meeuw van Terschelling naarAmsterdamen weer terug en nog veel meer. De datavisualisaties van Ruys zijn soms gebaseerd op eenvoudige gps-gegevens, soms ook op verwerking van zeergrote aantallen data. Bijvoorbeeld bijde animatie van het wakker worden van Nederland aan de hand van belgedrag van miljoenen Nederlanders. Vanuit de atlas kunnen ookde bewegende beelden weerworden opgeroepen. Na het installeren van de gratis app 'Layar'kunt u met smartphone oftablet een kaartreeks in de atlas scannen; op het scherm verschijnt Nederland van Boven spread p. 72-73. Datavisualisatie uit het VPRO-programma Nederland van Boven, omgezet in een spread in De Bosatlas. Nederland van Boven.

Geo-Info | 2015 | | pagina 21