20 Geo-Info I 2015-1 vervolgens het bijbehorende televisie fragment. Bronnen en verbeeldingen Atlassen vertellen verhalen vanuit een ruim telijke dimensie. Al sinds jaaren dag is vanuit die optiek aan de schoolatlas een breed scala aan geografische onderwerpen toegewezen: topografie, platentektoniek, klimaat, bevol kingsdichtheid, migratiestromen, noem maar op. De kartografen van de Bosatlas hebben daar hun vaste bronnenleveranciers en kaartvormen bijgezocht; het resultaat van hun werk is vastgelegd in opeenvolgende edities van DeGroteBosatlas. Met het betreden van nieuwe markten dienen zich nieuwe onderwerpen aan die op hun ruim- telijkedimensieen op hun'kartograafeerbaar- heid'onderzocht dienen te worden. Dat levert de nodige problemen op. In de eerste plaats is er het probleem van het vinden van betrouw bare data. Bij de atlassen voor de zakelijke markt is gebleken dat de sponsoren van de atlassen vaakover buitengewoon interessante datasets en zelfs compleet uitgewerkte kaarten beschikten. Kaarten die - in bewerkte vorm - vervolgens soms ookweereen plekje krijgen in onze reguliere schoolatlassen. Een tweede probleem is dat sommige onder werpen zich domweg minder lenen voor verbeelding in traditionele kartografie. In een atlas overcultureel erfgoed wil je bijvoorbeeld niet alleen de locatie laten zien van de drie benzinepompen die zijn overgebleven uit de jaren dertig, veel interessanter is natuurlijk hoe ze er uitzien. Dit soort constateringen heeft geleid totconsumentenatlassen waarin niet alleen kaarten, maarook teksten, tijdbalken, infographics en fotoreeksen een plek hebben gekregen. De toekomst We blijven trouw aan onze oorspronkelijke opdracht: de wereld uitleggen vanuit eenvou dige,'leer scheinende) kaarten. Kaarten die per pagina of per spread een samenhangend ver haal vertellen. Daarin laten we de grote lijnen zien, al het andere blijft achterwege. Het gaat om het zo helder mogelijk verbeelden van de essentie. Bij schoolatlassen gaat het om de essentie van het vakaardrijkskunde, bijcon- sumentenatlassen om de essentie ('identiteit') van een gebied, en bij thema-atlassen om de essentie van een branche ofwerkterrein. Het steeds groter wordende aanbod van infor matie via internet is daarbijgeen bedreiging, maarjuisteen uitdaging. Hoe meerinformatie beschikbaar komt, des tegroterwordt de Voorbeeld van kaart uit thematische atlas dienu in GB54 (Grote Bosatlas) staat. behoefte aan selectie en inkadering. Dat die behoefte groot is, blijktook uit de golfvan canons die de afgelopen jaren over ons land is gerold. Geen onderwerp, oferwerd wel een canon voor ontwikkeld. Het begon met de geschiedenis van Nederland, teruggebracht tot vijftig vensters. Daarna verschenen canons over provincies en steden, ruimtelijke orde ning, de natuurwetenschappen, Nederlandse muziek etc. Onze atlassen voor de consu mentenmarkt en de zakelijke markt sluiten daar bijaan: het zijn in wezen kartografisch uitgewerkte canons. Maaronze core-business blijft natuurlijk de schoolatlas. De wereld wordt steeds com plexer, de overkill aan informatie via internet alleen maargroter. Willen leerlingen hun weg daarin vinden, dan moeten ze beschikken over dejuiste interpretatiekaders. Het is een belangrijke taakvan het onderwijs dergelijke kaders te bieden. Als het gaat om de interactie tussen de mens en de aarde waarop hij leeft en de interactie tussen mensen onderling, is daareen belangrijke rol weggelegd voor het vakaardrijkskunde. Wat dat vakte bieden heeft, brengtde Bosatlas in kaart. Summary De Bosatlas is a Dutch school atlas with a his tory ofi37 years. The atlas hasa strong position in geography education in The Netherlands. The first part ofthe article explains the success ofthe atlas by referring to the didactical view that was introduced in the first edition ofthe atlas (1877) and is still the leading principle in creating newatlases: maps should look'empty', with only the most necessary information in it. A Bosatlas is not a work of reference, but a work of education. Since 2007 De Bosatlas has launched a number of new atlases for the consumer market and the business-to-business market.Theseatlases are also very successful, in a world that has changed so much by the internet. This is explained by the same didactical principle: because ofthe overkill ofinformation on the internet, people have a growing need for a productthat restrains to the essence and offers overview. Referenties [1] P.R. Bos,Scdoo/af/as de.rgehe.ek. aarde.,J.B.Wolters, Gronin gen 1877 [2] F.J. Ormeling sr.,'Nur leer scheinende Karten...j In: Karto grafisch Tijdschrift 2002-4,p. 7-8. [3] Rob van derVaart, in: Ferjan Ormeling m.m.v. Rob van der Vaart, De biografie van de Bosatlas, Wolters-Noordhoff (2005), p. 90. [4] Barend Kobben, Menno-Jan Kraak en Ferjan Ormeling, 'Een nieuwe atlas van Nederland. Toegangspoort tot de Nationale Geo-data Infrastructuur', in: Geografie, februari 2010, p, 28-31. [5] dr. Henk Leenaers, Bureau Lijn43, Is onze vaste partner bij de projecten in de zakelijke markt. [6] Water Atlas ofThe Netherlands, Noordhoff Uitgevers, 2013. Peter Vroege, uitgeverBosatlas sen, Noordhoff Uitgevers Groningen

Geo-Info | 2015 | | pagina 22