'Zeespiegelrijzing ookfinancieel issue' 2015-1 I Geo-Info 25 Uitreiking van de Tienstraprijs doorMenno Tienstra aan Roel Nicoiai. Ramon Hanssen onderstreept zijn pleidooi voor een dynamische digital eievation-modei. Vervolgens mocht de winnaar ook op deze plaats zijn onderzoek presenteren. Zoals bekend is uit nummer 2014-3 van dit tijdschrift promoveerde de geodeet Roel Nicoiai in Utrecht op'A critical review of the hypothesisofa medieval origin for portolan charts'. Zoals ook bekend is zou na zijn boeiende uitleg in het Nederlands de oorsprong van de portolaankaarten nog een geodetisch, kartografisch en historisch raadsel blijven. ('Ik kan alleen vertellen waar de kaarten niét vandaan komen.') Hij zette in Den Bosch, net zoals eerder op de DHC-donateursdag in Rotterdam, eerst recht niet gesuggereerd te hebben dat de aarde voor de middeleeuwers plat was. Het misverstand kwam door een uitspraak van een NRC-journalist. Al sinds de calculerende Grieken geloofde men dat de aarde als volmaakte schepping bol moest zijn, maar wist niet hoe dat kwam en in een kaart verwerkt moest worden. De eerste door Nicoiai getoonde haast kerkelijke Hereford Mappa Mundi van 1300 met Jeruzalem in het midden was dan ook'een kaart voor zondaren, niet voor geodeten'. Tienstraprijs De Nederlandse Commissie voor Geodesie (dé NCG) heeftin 1998 de Prof.J.M.Tienstra Onder- zoeksprijs ingesteld en hét NCG zet deze twee jaarlijkse traditie voort. Zoon dr.ir. Menno Tienstra verzorgde opnieuw de uitreiking. Naast de chegue was dat trouwens geen Delftsblauw bord meer, maar een andere prijstrofee. Doel van de prijs is het bevorderen en zichtbaar maken van het onderzoekin Nederland op het terrein van de geo-informatie en de geodesie. Er waren drie genomineerden: de doctores Jellema, Slobbe en Nicoiai, met, naarTienstrazei,samen meerdan duizend pagina's aan proefschrift. Nicoiai werd de winnaar (en hoewel Tienstra dit lang geheim hield, werd dat achter zijn rug al verklapt door een geprojecteerde sheet.) (Extra ten opzichte van de lezing in Rotterdam was nog dat Nicoiai duidde op het op deze kaart aangegeven paadje in de Rode Zee, herinnerend aan Mozes'doortocht met het volk Israël op weg naar het beloofde land.) Daarna verschenen plots de geometrische portolaankaarten, opvallend door de grote nauw keurigheid van de weergegeven kustlijnen van de Middellandse Zee, die bijna even gedetailleerd zijn als die op moderne kaarten ofsatellietbeelden. Het woord portolaan komt van portolani, dat zoiets als gids of routebeschrijving naar havens betekent en is afgeleid van het Latijnse portus, haven. De oorspronkelijke portolani waren geen kaarten, maar geschriften waarin de verzamelde kennis van de zeelui over havens, afstanden, rich tingen en zeilaanwijzingen waren opgenomen. Nicoiai legde HR-scans van portolaankaarten over digitale Mercatorkaarten. Geodetisch gezien valt als eerste ongerijmde aspect op dat de gehele kaarten, niet groter dan lamshuiden, beter zijn dan de details erop. (Overdrijving van kustelementen is bewust en verklaarbaar vanwege hun visuele navigatie.) Wat heette de'consensusmening'over de portolaankaarten haalde Nicoiai onderuit na kartometrische analyses met ook kleinste kwadratenvereffeningen. Ze bleken niet primitief en projectieloos, gebaseerd op een vlakke- aardemethode, maar geodetisch geconstrueerd. Zijn aanleiding tot de studie was al dat hij als geodeet de consensus raar vond, dat portolaan- kaartbeelden op mercatorkaartbeelden leken, omdat de kromming in het Middellandse Zee gebied verwaarloosbaar zou zijn. Hetzelfde gold overigens voor een verondersteld gemeenschap pelijk corpus voor navigatiegegevens. Politiek en logistiek toen onmogelijk! De kaarten zijn geen middeleeuwse creatie, maar wat dan wel? Bedrog is onmogelijk, gezien het bestaan van honderden exemplaren op origineel materiaal. Moe werd Nicoiai na de publiciteit over de promotie van suggestieve mails van lezers van het boek'1421. Het jaar waarin China de Nieuwe Wereld ontdekte'van Gavin Menzies. De enige onbewezen hypothese lijkt een oorsprong in de Grieks-Romeinse oudheid te zijn. De'jonge'doctor kon dan ook niet nalaten een sheet met het Antiky- thera-mechanisme (140-80 v. Chr.) te tonen. Het is een analoge computer die in 1901 uit een gezonken schip werd opgedoken, in de buurt van het Griekse eiland met die naam. Het apparaat met bronzen tandwielen is te zien in het Nationaal Archeologisch Museum vanAtheneen bleekgebruiktte kunnen worden om ingewikkelde astronomische tijdsbe rekeningen mee uit te voeren. Hier blijkt uit dat de Grieken veel konden, al is dat nog geen aanwijzing voor een terrestrisch netwerk rond de Middellandse Zee.Wanneer het in nummer 2014-3 toegezegde uitgebreidere artikel volgt is nog onbekend, maar medio april verschijnt er eerst een handelsuitgave van het proefschrift. Ookextra ten opzichte van de eerdere presentatie was de kritiek dat in het Maritiem Museum in Amsterdam nog steeds staat aangegeven dat portolaankaarten projectieloos zoudenzijn... Adri den Boer

Geo-Info | 2015 | | pagina 27