Compleet overzicht Nederlandse geschiedkundige schoolwandkaarten in boekvorm verschenen 2015-1 I Geo-Info RoelofKeppel 27 'Nederlandse geschiedkundige school wandkaarten. Tevens supplement op: bibliografie en foto-overzicht van de Nederlandse schoolwandkaarten (1801-1975)'. Dat is de volledige titel van het nieuwste boek van antiquariaat De Wereld aan de Wand in Nijmegen. Auteur Lowie Brink heeft alle geschied kundige schoolwandkaarten die in Nederland zijn uitgegeven in beeld gebracht en beschreven. Een intensieve speurtocht naar informatie over geschiedkundige (school)kaarten leverde veel boeiend materiaal op. Het eerste gedeelte van deze rijk geïl lustreerde uitgave vormt daar de weerslag van. Na een bespreking van het geschie denisonderwijs en de geschiedeniskarto- grafie in de afgelopen eeuwen worden de Nederlandse geschiedkundige school- wandkaarten uitgebreid besproken: eerst chronologisch en vervolgens aan de hand van hun kartografische eigenschappen. Stigma van onnut Het schoolvak geschiedenis heeft in de paar eeuwen van zijn bestaan steeds last gehad van het stigma van onnut. 'Andere vakken zijn belangrijker', 'het is een luxe vak', werd er gezegd. Maar telkens weer waren er onderwijzers, leraren en historici die zich sterk maakten voor het uitdragen van kennis over het verleden. Lange tijd lag de nadruk op een chronologische, met veel jaartallen gelardeerde behandeling van de politiek-militaire geschiedenis. Later kwam er meer oog voor culturele, economische en sociale geschiedenis. En vaak werd de geschiedeniswandkaart erbij gehaald om de historische gebeurtenissen te lokaliseren en het onderwijs aanschou welijker en aantrekkelijker te maken. Variëteit aan kaarten Een groot aantal uitgevers - waaronder bekende namen als Brill, Malmberg, Thieme, Van Goor Zonen, Wolters en Ykema - heeft zich bezig gehouden met geschiedeniswandkaarten. In het tweede gedeelte van het boek zijn alle in Nederland uitgegeven geschiedkun dige schoolwandkaarten in de periode 1801-1975 afgebeeld en bibliografisch beschreven. Het boek vormt daarmee een (eenmalig) supplement op een eerdere uitgave van antiquariaat De Wereld aan de Wand: 'Bibliografie en foto-overzicht van de Nederlandse schoolwandkaarten (1801-1975)'. Daarin stonden de aardrijks kundige schoolwandkaarten centraal. Bestelinformatie Het met een linnen band uitgevoerde boek 'Nederlandse geschiedkundige school wandkaarten' is in eigen beheer uitgebracht in een genummerde oplage van 100 stuks. Het telt 202 pagina's en 138 illustraties in kleur. Bijgevoegd is een cd-rom met duidelijke foto's van de geschiedeniswand kaarten. De uitgave is voor 39 euro (plus 6,95 euro verzendkosten) te bestellen via de website www.wereldaandewand.nl ken dat hijdoordeverschijning van dit boek hoopt dat de veronachtzaamde geschied kundige schoolkaarten weer op gelijke voet komen te staan met de aardrijkskundige school(wand)kaarten. Erwas lange tijd sprake van een statusverschil: het behoorde zelfs tot de tragiek van de geschiedenisleraarom met kaarten te moeten zeulen, waar zijn aardrijks kundige collega meer voorrechten genoot doordat de vaklokalen voor dat vak wei waren voorzien van opbergsystemen. In het laatste hoofdstukwordtgeconcludeerd dat de geschiedeniswandkaart een gepas seerd station is. Dat lag ookwel in de lijn der verwachtingen. Op geschiedeniskaarten zijn al zoveel grote en machtige rijken en staten opgekomen en weer in het niets verdwenen, dat de ondergang van de geschiedeniswand kaart geheel in stijl is. Inmiddels geschiedenis van de geschiedeniskaart. Voor geïnteresseerden: enige haast is geboden want de oplaag is beperkt tot slechts honderd stuks.

Geo-Info | 2015 | | pagina 29