BRK Levering: meer dan alleen IT De gemeente Amsterdam gebruikt net als alle andere gemeenten in Nederland de kadastrale gegevens afkomstig van het Kadaster. Afdeling Basisinformatie is binnen de gemeente Amsterdam verantwoordelijk voor alle basis- en kernregistraties en dus ook voor de kadastrale gegevens. Al jaren levert het Kadaster de gegevens via de Massale Output (MO). Hier komt verandering in met de komst van de BRK Levering. Elke gemeente krijgt hier in meer of mindere mate mee te maken. Afdeling Basisinformatiezitvoor degemeenteAmsterdam midden in het traject om de impact van deze verandering te bepalen en keuzes te maken hoe hier mee om te gaan. In dit artikel wordt ingegaan op de gevolgen van deze verandering voor Amsterdam en waar we tegenaan lopen. 30 Geo-Info I 2015-1 Door Rob Kromwijk Grootste veranderingen Op de website van het Kadaster is veel informatie te vinden over de veranderingen, die de nieuwe BRK Levering met zich meebrengt. De grootste veranderingen, die we hebben kunnen identifi ceren zijn: Verandering in structuur: van MO in ascii formaat naar BRK Levering in xml-berichten. Dit betekent dat de bestaande verwerkings- software aangepast moet worden. Leveringsfrequentie: van maandelijks naar dagelijks. Dit betekent een hogere actualiteit van de gegevens, die de afnemers graag wil len hebben. Maar ook veranderingen voor de functionele beheerders. Overgang naar een nieuwe versie van het informatiemodel IMKAD. Dit brengt semanti- scheen modelwijzigingen metzich mee. Meeleveren van de geometrie van de kadas trale objecten in de BRK Levering. Dit maakt de MO LKI overbodig (tenzij je behoefte hebt aan de informatie die aan de lijnsegmenten zit). Meeleveren van de stelselrelaties naar de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG), Basisregistratie Personen (BRP) en het Handels register (HR). Hierdoor worden de BRK beter verankerd in het stelsel van basisregistraties. Afnemers als uitgangspunt Als afdeling Basisinformatie leveren we kadas trale gegevens dooraan onze binnengemeen telijke afnemers. Zij zijn de werkelijke gebruikers van de gegevens inhun werkprocessen, zoalsvergunningen, handhaving en toezicht, stedelijke ontwikkeling, erfpacht en heffen van belastingen. We leveren degegevens in Amsterdamse' bestandsformaten, maarde vraag is of dit nog gewenst is. Wellicht willen onze afnemers de kadastrale gegevens wel in andere formaten, willen ze meergegevens ofvan een groter gebied dan alleen gemeente Amsterdam. Wezijn in gesprekgegaan metonzeafnemers om teinformeren overdewijzigingen, maarook om hetgebruiken behoefteteinventariseren. Daarbij hebben we onderscheid gemaakt tus sen de gebruikers die met de gegevens werken en de beheerders van de applicaties die de kadastrale gegevens verwerken. Daarbij kwa men tegenstellingen naarvoren. Beheerders willen weinig wijzigingen, omdat wijzigingen aanpassingen van softwareen beheerprocessen betekenen. De gebruikers daarentegen zien wel potentie in de nieuwe mogelijkheden. Gerust stellend was deconstatering datveel gebruikers aan dewebsite Kadaster Onlinevoldoende hebben. Aangezien daaraan niets veranderd is, scheelt dit weer extra werkzaamheden. Door de binnengemeentelijke afnemers voorop te stellen, wordt aanbod en behoefte zo goed mogelijk op elkaarafgestemd. Anders gaan we iets leveren dat door niemand gebruikt wordt. Software binnen applicatielandschap De nieuwe leveringsvorm betekentooknieuwe verwerkingssoftware, die de BRK Levering kan ophalen bij het Kadaster en daarna ook kan verwerken. Momenteel wordt de MO AKR binnen Amsterdam op vier plaatsen verwerkt en de MO LKI op twee plaatsen. Hierin is een besparing te behalen door het aantal applicaties terug te brengen. Daarbij hebben we de keuze gemaakt om de geometrie uit de BRK Levering te halen en nietapartdeMO LKI te blijven inlezen. Uit de behoeftepeiling onderde binnengemeentelijke afnemers bleken de gegevens uit de LKI geen meerwaarde te hebben. Voor de nieuwe verwerkingssoftware hebben we eerst een programma van eisen opgesteld, waaraan we de applicatie kunnen toetsen. Uiter aard moetde applicatie de standlevering en de mutatieberichten van de BRK Levering kunnen ophalen bij het Kadaster. Maar dat is slechts één schakel in de keten binnen het applicatieland schap. Ook bestaande applicatiekoppelingen, zoals die met ons gegevensmagazijn moet blijven werken. Daarnaast willen de beheerders graag monitoren op de verwerkingsprocessen en de mogelijkheid om rapportages uitte draaien. Nietalleen de technische aspecten van het applicatielandschap moeten worden bekeken, maarook de ketenprocessen die onderdeel zijn van de verwerking van de kadastrale gegevens zijn van belang. Als bijvoorbeeld de ketenpro cessen altijd zijn uitgegaan van een maande lijkse verwerking, die nu dagelijks wordt, dan heeft dit gevolgen voor de processen.

Geo-Info | 2015 | | pagina 32